COVID-сертифікат у “Дії”. Як його отримати та що в ньому буде?

Можливість отримати електронний COVID-сертифікат у додатку “Дія” вже скоро стане доступною для кожного українця. Сьогодні Європейський Союз офіційно визнав, що українські COVID-сертифікати відповідають європейським. А отже, вже скоро з ними можна буде відновити мандрівки у Європу.

Як відбуватиметься генерування міжнародних COVID-сертифікатів у “Дії” та чим вони відрізнятимуться від внутрішніх “паспортів вакцинації”, пояснюємо разом із проєктною менеджеркою Мінцифри Катериною Черногоренко.

Останній крок

Нині триває бета-тестування нових сертифікатів. Першими його розпочали користувачі IOS. Відповідна можливість для тестувальників з’явилася 1 липня. 17 серпня тестування розпочалося і серед користувачів Android.

За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, тестування сертифікатів для Android довелося затримати через те, що Google посилив вимоги до інформації, яка пов’язана з СOVID-19, що торкнулося і додатків для смартфонів. Нині Мінцифри виконало всі вимоги Google.

Тривалість бета-тестування прямо залежала від визнання українських “ковідних” сертифікатів Європейським Союзом. Раніше українські COVID-сертифікати в “Дії” успішно пройшли технічне оцінювання з боку ЄС. Документ розробляли з урахуванням вимог EU Digital COVID Certificate Єврокомісії та Smart Vaccination Certificate.

Згідно з оцінкою Євросоюзу, Україна виконала всі технічні умови, що стосувалися політики приватності, норм, пов’язаних із підписанням, розшифруванням та зберіганням інформації. 

Опісля залишився останній крок – політична частина взаємовизнання, а саме погодження від Єврокомісії та підписання відповідних угод. Після цього буде підписаний меморандум, який дозволить українцям подорожувати з сертифікатами до європейських країн. 

Типи сертифікатів

Згідно з європейськими вимогами, в Україні отримати COVID-сертифікат можна буде у трьох випадках:

  • проходження вакцинації, термін дії сертифіката – 180 днів;
  • у разі отримання негативного ПЛР-тесту, термін дії – 72 години;
  • клінічне одужання, термін дії – 180 днів.

 – Тобто якщо ви хворіли “ковідом”, у вас є позитивний ПЛР-тест, опісля ви одужали і у вас є негативний ПЛР, або пройшло близько 14 днів з моменту фіксації діагнозу, у вас згенерується сертифікат про клінічне одужання, – пояснює Катерина Черногоренко.

Як відбуватиметься генерування COVID-сертифіката?

Для генерування COVID-сертифіката користувач спочатку повинен дати електронну згоду. Така процедура є одноразовою. Опісля ж він буде доступний у “Дії”, як і решта документів на кшталт паспорта або водійського посвідчення.

Алгоритм такий:

  1. Потрібно натиснути “Згенерувати сертифікат”.
  2. Підписати Дія.Підписом заяву на обробку медичних даних.
  3. Опісля необхідні дані підтягнуться з системи е-Health автоматично, сертифікат буде в “Дії” на вашому девайсі.

“Це надшвидка робота навіть для просунутого бізнесу, не те, що для держави”

Робота над новим функціоналом у “Дії” розпочалася в червні. Розробити її українським ІТ спеціалістам вдалося менше, ніж за місяць. Пані Катерина називає розробку “фантастично швидкою”. 

– Це надшвидка робота навіть для просунутого бізнесу, не те, що для держави, – говорить Катерина Черногоренко.

За її словами, участь у розробці брало близько пів сотні ІТ фахівців. Це “ядро” команди. Окрім них, до проєкту також долучені партнери, консультанти та інші спеціалісти.

Комунікацію з європейськими партнерами вона характеризує як “дуже френдлі”. 

– У нас було кілька зідзвонів. Вони були спочатку політичні, на рівні відповідальних осіб у керівництві. А потім у нас була серія перемовин з технічними командами, ми постійно були на зв’язку в переписці. І фінально, коли ми проходили рев’ю – це теж був дзвінок, де ми звітували по кожному блоку розробки по чеклісту, – переповідає Катерина Черногоренко.

Внутрішній і міжнародний COVID-сертифікат. У чому різниця?

У “Дії” з’явиться не лише міжнародний COVID-сертифікат, а й внутрішній. Його технічна реалізація вже теж готова. Документи матимуть різний вигляд і будуть використовуватися для різних ситуації.

Міжнародний COVID-сертифікат можна буде використовувати для поїздок за кордон. За даними Мінцифри, він міститиме такі дані:

1) прізвище, ім’я власника українською мовою та латинськими літерами;
2) дата народження власника;
3) інформація про хворобу;
4) дані щодо:

  • вакцинації від COVID-19 (інформація про вакцину, кількість доз вакцини відповідно до інструкції для медичного застосування лікарського засобу, порядковий номер отриманої дози вакцини та дата введення останньої дози, країна вакцинації);
  • негативного результату тестування на COVID-19 (інформація про тест, дата і час забору зразка біологічного матеріалу та отримання результату дослідження, інформація про суб’єкта господарювання, що має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та провів дослідження);
  • одужання особи від COVID-19 (дата першого позитивного результату тестування на COVID-19);

5) унікальний номер сертифіката;
6) строк дії сертифіката;
7) держава, що видала сертифікат;
8) інформація про уповноважену установу.

Натомість внутрішній сертифікат варто буде використовувати в Україні. 

– Це різні документи, вони використовуються у різних життєвих ситуаціях: міжнародний – при пересіченні кордону, внутрішній – коли ви хочете, наприклад, пройти на стадіон або скористатися громадським транспортом, а у вас у місті червона зона. Ви можете показати його і підтвердити, що в контексті COVID є статус щодо безпечності для оточуючих, – пояснює різницю проєктна менеджерка Мінцифри.

У внутрішньому сертифікаті, на відміну від міжнародного, є фотографія, яка спрощує ідентифікацію. Водночас внутрішній сертифікат не міститиме медичних даних, що дозволятиме зберігати приватність цих даних.

Також новини “18000” є в Telegram і Viber, слідкуйте за нами в Instagram.

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *