Ай Вейвей: про дуже китайського художника за 10 хвилин

Щоб збагнути сучасне мистецтво часто необхідно знати певний контекст і саме цей контекст ми спробуємо вам надати. Ми не претендуємо на об’єктивність та повне охоплення, проте переконані, що певна інформація полегшить ваш перший контакт із творами.

Це наш перший влог на “18000” і він буде про дуже китайського художника.

Про митця і мистецьке

Ай Вейвей народився у 1957-му році в родині поета-дисидента. Природно, що митець зростає в атмосфері опозиції до влади, за що пізніше його спіткає схожа на батьківську доля. Із 2005-го Ай Вейвей веде популярний блог, у якому критикує владу і який стає його чи не першим гучним мистецьким проектом.

Про що, наприклад, йдеться? У 2008-му році в Китаї стався землетрус, який забрав життя десятків тисяч людей. Унаслідок катаклізму були зруйновані школи та загинуло багато учнів. Влада приховувала імена та кількість загиблих. Ай Вейвей завдяки впливовості свого блогу ініціював громадське розслідування та разом з іншими активістами зібрав приховані дані. За рік по трагедії опублікував понад 5000 імен загиблих. Також він публікує докази того, що школи й університети були зруйновані через корупційні схеми чиновників, які відмили кошти на будівництві навчальних закладів, використавши дешеві та неякісні матеріали. Майже одразу після публікації блог закриють. 

Проте художник організовує масштабну інсталяцію в Мюнхені. Із 9000 шкільних рюкзаків викладають напис китайською мовою фрази, яку митцю сказала мати загиблої під час землетрусу дівчинки: “Усе, що я хочу, це щоб світ запам’ятав, що вона жила щасливо сім років”.

Далі Ай Вейвея переслідують тюрми, але він не перестає творити. Більше про це – дивіться у відео.


коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *