Велопарковка, якою користуватимуться. А не то, що січас

Велосипед – загальнодоступний, мобільний і зручний вид транспорту. Він не потребує палива, не стоїть у заторах, не викидає вуглекислий газ  у атмосферу, сприяє хорошій фізичній формі власника та автоматично забезпечує соціальну дистанцію під час пандемії. Чому ж ми досі всі не на ве­лосипедах? Все просто – велосипеду потрібна зручна інфра­структура, яка має всього дві складові:

  • велосипедні доріжки;
  • велосипедні парковки.

 За будівництво велодоріжок відповідає міська влада, тому що вони є частиною транспортної інфраструктури. У Черкасах є затверджена «Програма розвитку велосипедної інфраструктури міста Черкаси на 2016-2020 роки». Згідно програми у місті до кінця цього року мали б з’явитися 67,7 км велосипедних доріжок загального та рекреаційного призначення зі спеціальними вказівниками, інформаційними стендами та іншими елементами навігації для велосипедистів. 

Джерело: http://rada.ck.ua/myrada/html/195773.php?id=195773

Станом на сьогодні частково улаштовано велосипедні доріжки на вул. Героїв Дніпра (загальна протяжність – близько 2,25 км) та на ділянці вул. Менделєєва від вул. Санаторної до вул. Олексія Панченка (протяжність – 0,5 км). Ведуться роботи по непарній стороні Сумгаїтської на відрізку від Корольова до 30-річчя Перемоги. Загальна протяжність велодоріжок, як і самої вулиці, близько 2,5 км.

Відсоток виконання програми приблизно 8%, тому вона однозначно потребує продовження та оновлення. 

Будівництво велодоріжок – це складна робота, залишаємо її професіоналам: проектувальникам та будівельникам доріг. Ми ж з вами можемо вплинути на другу складову велосипедної інфра­структури – парковки.

Попри нестачу велодоріжок, кількість велосипедистів на вулицях Черкас збільшується, кав’ярні та магазини починають встановлювати велосипедні парковки. І це чудово. Але, не всі власники цих закладів користуються велосипедом і розуміють, яким має бути зручне та безпечне місце для паркування. От і виходить, що зараз на вулицях встановлюються не найкращі конструкції у незручних місцях , якими мало хто користується.

Наявність правильно спроектованих та встановлених велосипедних парковок позитивно впливає на збільшення популярності велосипедного руху. У кожного містянина, потенційно – велосипедиста, з’яв­ляється впевненість в тому, що куди б він не поїхав усюди зможе безпечно і легко припаркувати свого байка. У місті зменшаться затори на дорогах, повітря стане чистішим, мешканці здоровішими, меншим буде навантаження на громадський транспорт.

Цього року на “Громадський бюджет” подано проект про створення 2300 місць для парковки велосипедів на території усіх черкаських шкіл. Автори проекту Олег Чмихало та Ярослав Теленько. 

Чудова ідея, яка дозволить школярам зранку їхати до школи велосипедом і не турбуватися про те, де його залишити. Конфігурація багатьох шкіл дозволяє організувати паркомісця у внутрішніх двориках, які добре проглядаються з вікон і, які можна відокремити огорожею для безпеки зберігання. Цей проект потребуватиме підтримки нашими голосами у листопаді.

Якою ж має бути правильна велопарковка?

  1. 1. Міцною. Конструкція стійки має бути виготовлена з міцних матеріалів, щоб протидіяти навмисному розрізанню або псуванню ручним інструментом (пилка по металу, гайкові ключі, монтувальний лом). Також на стійці не повинно бути швів та гострих кутів, які могли б випадково пошкодити раму велосипеда. В ідеалі це має бути цільна конструкція з надійним кріпленням до землі або до стіни.
  2. Універсальною. Велопарковка має підходити для всіх видів та типів велосипеду: міських, для гірських трас, складних тощо.

  1. Безпечною. Парковка повинна дозволяти закріпити велосипед одночасно за колесо і за раму різними типами замків: скобою (U-локом), ціпком, тросом. Уникайте конструкцій, що тримають велосипед за одне колесо! Велосипед закріплений таким способом може впасти, якщо його хтось зачепить, і колесо буде пошкоджене. Зловмисники часто знімають закріплене у парковках колесо і забирають велосипед.

4. Для велопарковки підійде лише горизонтальна площадка, щоб велосипед не падав на бік, не котився вперед чи назад. Обидва колеса мають стояти на тротуарі, жодне з них не повинно підніматися тротуарним бордюром або металевими конструкціями  парковки. Парковочна конструкція має бути опорою велосипеду, і надійно тримати навіть  велосипед з завантаженими сумками чи корзинами, без ризику пошкодити його. 

  1. Розміщена у правильному місці. Розташування велопарковки має бути таким, щоб запарковані велосипеди не заважали пішоходам та комунальним службам. Ідеально буде, якщо велосипеди стоятимуть паралельно тротуару, створюючи додаткову перепону між пішоходами та автотранспортом. Велопарковка повинна добре проглядатися з різних сторін вулиці та з вікон будівель, бути освітленою  у темний час доби. Розташовувати її на задньому дворі, біля сміттєвих баків, в стороні від потоку людей не варто, це створить зручні умови для крадіїв та вандалів. Ідеально буде розмістити паркову в зоні видимості охоронців та камер відеоспостереження.  Важливо дотримуватися достатньої відстані від стіни, щоб можна було підійти і встановити велосипед рамою біля стійки.

5. Простою. Парковка має бути зрозумілою і зручною для використання. Особливо уважно продумайте цей пункт, якщо плануєте встановити парковку у вигляді оригінального арт об’єкту.

6. Її легко знайти. Бажано встановити вказівник, що дозволить велосипедисту зрозуміти, де знаходиться парковка.

7. Захищеною від негоди. Буде просто шикарно, якщо додати навіс від дощу і снігу.

8. Красивою. І нарешті велопарковка має добре гармонізувати з навколишньою архітектурою, як у історичному центрі, так у дворі багатоповерхівки.

Джерело: https://velogor.ru/blog/veloparkovki-ot-devida-birna.html

Багато вимог, але не все так складно. Досвід тисяч прихильників їзди на велосипедах показав, що одним з найкращих варіантів для велопарковки є конструкція у вигляді літери П або перевернутої літери U. Вона бюджетна, легко монтується і вписується у міську архітектуру. Одна така стійка дозволяє припаркувати 2 велосипеди, закріпивши їх замками у двох місцях. 

Увага! Відстань між арками 1 метр МІНІМУМ, краще 1,5 метра. Важливо врахувати, щоб було комфортно ставити два велосипеди між двох арок. Пам’ятайте, що окрім двох велосипедів між арками має пройти велосипедист середньої комплекції.

Джерело: стандарти парковок у Англії. (розміри у міліметрах)

Якщо обдумуєте встановлення велопарковки біля вашого закладу, зверніть увагу на дуже детальний Посібник з облаштування велопарковок  «Зручне місце для велосипеда», який створила ГО «Київ – Велосипедне місто». Тут є детальні креслення та поради, як зробити все законно, зручно і красиво.

А в наступному блозі розглянемо чому бізнесу вигідно встановлювати велопарковку. До нових зустрічей!

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *