Вигризати перемогу зубами. Як черкаський боєць підкорює спорт після тяжких травм

– А це натуральне золото? – допитливо запитує хлопець років 10-ти на майданчику для стрільби з лука. Тренерка Наталія Калініченко показує юрбі дітей медалі, які буквально кілька днів тому привіз у Черкаси Вадим Мазніченко.

Під час “Ігор Нескорених” у Німеччині спортсмен виборов золото у складі збірної зі стрільби з лука, бронзу в самостійних змаганнях із лука та ще одну бронзу в самостійних змаганнях зі штовхання ядра.

– Натуральне золото такої ваги багато людей може піти і купити. А от медаль не купиш, її треба вибороти. Тож це золото коштує навіть дорожче, аніж натуральне, – пояснює дітям Наталія Анатоліївна.

Почав стріляти з лука три місяці тому

Invictus Games або ж українською “Ігри Нескорених” – це спортивні змагання у паралімпійському стилі. Вони відбуваються щорічно з 2014 року. Участь у таких змаганнях беруть поранені військові та ветерани з різних куточків світу. “Invictus” із латини означає “непереможний” або ж “незламний”. Цього року до української збірної увійшов і Вадим Мазніченко.

Узяв до рук лук Вадим уперше лише три місяці тому, під час зустрічі на тренувальній базі у Конча-Заспі. Тоді учасники української збірної “нескорених” мали змогу протестувати на собі різні види спорту і знайти ті, в яких є найсильнішими. Окрім стрільби з лука, Вадим обрав штовхання ядра, настільний теніс і веслування на тренажерах.

– Я обрав чотири види спорту, тому що на більше мене б не вистачило, – усміхається Вадим. – Так, на змаганнях я виборов медалі не з усіх дисциплін, але змагався до останнього і показав свої найкращі результати.

У 2014 році на війні Вадим Мазніченко втратив руку та ногу, тож стріляє з лука власним методом. Він натягує тятиву не рукою, а зубами. Перший успішний результат на Invictus Games показав під час самостійного змагання, отримавши бронзу.

Всі дивувалися: як це можливо – стріляти зубами і показувати такі результати? Люди діставали телефони, знімали, як ми це робимо.

Наступного дня, під час командної гри, з іншими українськими спортсменами Вадим Мазніченко “закріпив” свій успіх. Збірна України перемогла поляків й отримала золото.

– Я ніколи не стріляв до цього з лука. Це важко – зрозуміти техніку, процес. Він починається з ніг і закінчується шиєю. Я натягую тятиву і щоб була правильна проєкція, нахиляю голову. Ноги мають бути вкопані, як у бетоні, – розповідає про специфіку стрільби боєць.

Ветеран натягує тятиву лука зубами
Мазніченко тримає лук одніє рукою

Серед тих, хто готував Вадима до змагань, дитячий тренер Олександр Гнатенко. Каже: спостерігав за успіхами спортсмена в Черкасах, переглядаючи змагання онлайн.

– Як кажуть у нашому спорті: ідеального пострілу не існує – завжди є якісь помилки. Але успіхи Вадима вражають. Він був спокійним, впевнено працював, – коментує тренер.

Під час тренувань Олександр і сам пробував стріляти однією рукою. Попри те, що Гнатенко має звання майстра спорту, результати виявилися невтішними.

– У щит я попадав. У мішень разом із іншими молодими спорстменами теж пробували, але дуже складно, – згадує Олександр Гнатенко. – Стрільба з лука – специфічний вид спорту. Приходять ним займатися багато людей, а залишаються одиниці, кому це дійсно припало до душі. Сподіваюся, Вадим закріпиться у спорті.

В один зі змагальних днів у Дюсельдорфі Вадиму Мазніченку довелося замінити іншого черкащанина – Максима Дмитраша. Колега потягнув м’яз. Після знеболення ситуація лише погіршилася, тож його шпиталізували.

– Потрібно було пробігти естафету замість Максима. Тут було головне – не результат, а участь. Тож я просто притримував протез рукою і біг, – згадує Вадим.

Хоч за лук він узявся зовсім недавно, вже має нову амбітну спортивну ціль:

– Свого часу Invictus Games були мрією всього мого життя. Тепер я дуже хочу потрапити на паралімпійські ігри. Майстер спорту вибиває мінімально 272 очки. Мій найкращий результат – 262. Знаючи себе, через що я пройшов, покращивши свою базу, далі – отримання звання майстра спорту і паралімпійські ігри.

Вадим Мазніченко тримає медаль Invictus Games
Черкащанин здобув дві медалі Invictus Games

Спортсмен каже, що діє за правилом: бачу ціль – не бачу перешкод. І це правило допомагає йому не лише у спорті.

– Я йду до своєї мети, можливо, дуже довго. Але я йду. Дехто може дійти до неї за рік, я можу за три, але все ж таки дійду, – говорить військовий.

“Не стій – у ногах немає правди. Якщо ноги є”

До 2014 року Вадим Мазніченко працював у Києві: виконував ремонтні роботи та непогано заробляв. Після початку російської агресії мобілізувався у 14-й мотопіхотний батальйон “Черкаси” як гранатометник. Каже: на війну пішов за покликом серця.

Вадим Мазніченко - гранатометник
Воїн АТО 2014 рік

Після злагодження в Одесі спочатку Вадим опинився біля Придністров’я, згодом – у Волновасі, а потім потрапив на “нуль” у село Старогнатівка. Саме там під час служби і потрапив під ворожий мінометний обстріл. Намагався перемотати рани самотужки, проте зрозумівши, що не виходить, покликав товариша на допомогу.

– На рани в цей момент я підсвідомо не дивився. Розумів: якщо зараз побачу, воно відкладеться в мозку на все життя, – згадує Вадим Мазніченко.

Після знеболення він втратив свідомість. Прокинувся вже в госпіталі в Одесі. Ось так згадує свій перший ранок у свідомості Вадим:

Аналізую де я, що я, що це за трубка в моєму роті. Показую медсестрі на живіт. Питає в мене: що, болить? Я запаречульвано махаю головою. Наступне питання: їсти хочеш? Підтверджую. Вона пояснює, що в трубці поживні речовини, це і є моя їжа. Я спробував її проковтнути, але від цього мене знудило. Потім цю трубку в мене забрали, я вдихнув на повні груди і кажу: ну, а тепер уже можна поговорити.

У лікарні Вадиму ампутували руку та ногу. Інші дві кінцівки теж постраждали. Найскладніше в перший час було прийняти “гіперопіку” від оточуючих, тож дуже чекав, коли з руки нарешті знімуть бинти. Принаймні для того, аби почати їсти самотужки.

У певний момент він зрозумів, що потребує допомоги психолога.

– Коли мене перевели в палату, я дивився телевізор. Потім це почало дратувати. Почав не дуже розуміти людей. Зрозумів, що з цим потрібно щось робити. Попросив у волонтерів знайти психолога, у лікарів – окрему кімнату, щоб поговорити з ним наодинці. Зрештою психологиня сказала, що зі мною все гаразд і допомоги я не потребую. Але я хотів переконатися, чи правильно я мислю, висловлююся, будую свої плани.

За три місяця перебування в лікарні він перестав палити цигарки, хоча до цього курив протягом десяти років. Куріння замінили інші корисні навички.

– Ти постійно стикаєшся із побутовими проблемами, засвоюєш нові лайфхаки. Наприклад, як одягти годинник або зашнурувати взуття.

Ще в лікарні, додає, рятував чорний гумор. І наводить один із жартів, які вперше там почув: “Не стій – у ногах немає правди. Якщо ноги є”.

Шрами на руці Вадима Мазніченка

Спорт – це напрямок руху. Але потрібне ще хобі

Спорт у житті Вадима з’явився як певний шлях до реабілітації після отриманих травм. “Не було б щастя, та нещастя допомогло”, – коротко характеризує про те, як став спортсменом, військовий.

У 2015 році Вадим Мазніченко полетів до США для реабілітації та протезування. Там отримав біговий протез і вже у 2016-му пробіг свої перші 10 кілометрів у складі української збірної. Це був марафон Морської піхоти у Вашингтоні.

Мазніченко у США біжить 10 кілометрів у складі української збірної
Збірна України під час марафону Морської піхоти у Вашингтоні

– Окрім спорту, важливо мати хобі. А хобі – це щось протилежне. Для мене це, наприклад, у гаражі щось зробити, машину полагодити. Спорт – це напрямок, у якому треба рухатися. Хобі – щоб себе розвантажувати. Коли у спорті щось не виходить, пішов у гараж і тобі там класно, релаксуєш, – говорить Вадим.

У 2018 році військовий очолив ОСББ.

– По-перше, я живу в цьому будинку, тож мені не байдуже, як він далі буде розвиватися. Адже ринок нерухомості змінюється. Якщо у будинок не вкладати, він буде руйнуватися зсередини, ціна на ринку буде падати. Взявся за цю роботу, щоб моя квартира не стала дешевше, ніж я її купив. Якщо подивитися ціни на OLX, то вартість житла в нашому будинку лише зросла – і це показник, – каже Вадим.

Портрет Вадима Мазніченка
Фото черкаського ветерана війни

Наприкінці 2020 року черкаська влада ухвалила рішення про виплату допомоги ветеранам АТО в розмірі 100 тисяч гривень. Вадим скористався цією можливістю і купив на спрямовані гроші старенький сідловий тягач (великогабаритна вантажівка, – ред.).

– Він на механіці, вісім передач: понижені і підвищені. Я сів за кермо і поїхав. Почав таким чином потроху заробляти, розвозити по області товар, – розповідає черкащанин. – Мені захотілося в чомусь розвиватися, щоб не сидіти. Я спробував, що це реально. Всі питають: ну як ти піднімаєш кабіну і починаєш міняти там якісь деталі однією рукою. Все це нелегко, але реально. І тепер я це знаю.

“Я до себе вже звик. Так, я таким не народився, але я таким став”

Протягом усього часу служби та реабілітації Вадима Мазніченка підтримує його дружина. Вони познайомилися у 2012 році. А вже у 2016 – взяли шлюб.

За словами Вадима, це сталося за годину в Одесі: в обід пара розписалася, а вже ввечері відсвяткувала весілля у місцевому ресторані.

Головне у стосунках із демобілізованими бійцями – розуміння, що війна змінила їх, переконаний Вадим Мазніченко.

До війни він був одним, а повернувся іншим. Потрібно змиритися із цим і не ображатися. Прийняти його. Він із цим уже нічого не вдіє. Тож краще тобі змінити підхід. Після війни людина змінюється, навіть якщо візуально це не помітно.

Мазніченко з дружиною
Протезом обіймає дівчину

Він вважає, що після повномасштабного вторгнення суспільство почало краще сприймати людей із ампутаціями. Це пов’язано із тим, що на вулицях їх стало більше.

– Коли закінчилася Друга світова війна, через років п’ять був перший парад. На ньому не було ветеранів-ампутантів. Радянська влада намагалася показувати, що у “союзі” все добре. І люди з того періоду не звикли бачити ампутантів. Пам’ятаю, що й мені було дивно їх бачити. Зараз люди до цього більше звикають. Я до себе вже звик, вважаю нормальною людиною. Я таким не народився, але я таким став, – каже Вадим.

Він закликає містян не нав’язуватися військовим з інвалідністю із допомогою. Каже: натомість краще просто подякувати за службу. Якщо ж їм знадобиться ваша допомога – вони самі її попросить.

Нога та протез ноги
Вадим Мазніченко складає лук

Нині Вадим Мазніченко навідується у госпіталі до військових, які теж отримали ампутації внаслідок війни. Каже, що під час зустрічей намагається їм більше розповісти про підтримку від держави, переконатися, що вони отримали все необхідне.

Я показую їм себе. Я вже з 2014 року ампутант. Але є протези, є можливості. На цьому життя не закінчується.

текст Єлєни Щепак
фото Ігоря Єфімова
та з архіву героя публікації

Читайте також

Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. ЇЇ зміст є виключною відповідальністю "18000" і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу

Подобаються наші статті?

Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами

Підтримати