За чотири роки каденції склад та чисельність фракцій Черкаської міської ради пережили численні зміни. Фракція УКРОПу зовсім зникла з “політичної карти”, а її колишні члени продовжують шукати пристанок, фракція Радикальної партії існує винятково на папері, “Вільні демократи” втратили відразу трьох представників, а “Самопоміч” пережила кілька пертурбацій.
2 жовтня, під час чергової сесії Черкаської міської ради, Артур Акопян заявив про вихід із депутатської групи “Громадянської позиції”. Для Акопяна це вже не перша подібна заява протягом каденції. У 2015 році він був обраний депутатом від партії УКРОП, далі у 2017 році Акопян разом з частиною колег по фракції залишив її лави. Це була реакція на зміну політичного курсу фракції.
У середині 2017 року депутат Михайло Бінусов разом з політичним партнером Сергієм Танюком по суті взяв під власний контроль політичне керівництво партійним осередком УКРОПу у місті і змінив курс фракції на більш лояльний до міського голови Черкас. За це Бінусов отримав ряд політичних преференцій та бонусів, втім, скористатися ними вповну йому так і не вдалось. Вже наприкінці вересня 2017 року його було вбито на території гаражного кооперативу, що належить членам його родини.
Втім, частина фракції УКРОПу у міській раді на чолі з депутатом Русланом Зорею відмовились змінювати курс вслід за Бінусовим заявили про вихід із фракції. Тоді Зоря не підбирав слів, заявляючи про те, що депутатів фракції продали “як худобу”. З такою риториторикою погодився вже згаданий вище Артур Акопян, а також Сергій Очеретній. Разом ці троє депутатів вийшли з фракції УКРОПу та вже за кілька місяців перебрались під політичний бренд “Громадянської позиції”. Руслан Зоря вслід за УКРОПом очолив місцевий осередок перспективної на той момент партії Анатолія Гриценка.
Таким чином разом троє депутатів (Зоря, Акопян та Очеретній) протримались майже всю каденцію. Але вже цієї осені, наближаючись до місцевих виборів, команда розпалась. Артур Акопян вирішив відійти від бренду “Громадянської позиції”.
Втім, не лише фракції УКРОПу в Черкаській міській раді не судилось зберегтись до кінця каденції. Разом з УКРОПом із зали засідань зникла також і фракція Радикальної партії Олега Ляшка. Обрані від списку партії у 2015 році депутати, а саме: Станіслав Лукирич, Сергій Тищенко та Віталій Косяк, – швидко розійшлись в політичних поглядах і відповідно по різних політичних таборах. Станом на сьогодні де-юре фракція нібито існує. Принаймні у це хочется вірити її колишньому очільнику, першому номеру виборчого списку партії у далекому 2015 році Сергію Тищенку. Підконтрольний йому засіб масової інформації у свій час навіть надіслав запит на адресу секретаря місцевої ради аби переконатись, що фракція таки дійсно існує, на що отримав позитивну відповідь. Схожа інформація розміщена і на сайті Черкаської міської ради. Проте жоден із депутатів цієї фракції не поспішає публічно себе з нею ототожнювати.
Перетерпіла зміни і фракція партії “Самопоміч”. У 2015 році у складі фракції нараховувалось 5 депутатів – Роман Шевченко, Олексій Романов, Микола Фомич, Олена Шевченко та Олександр Дишлюк. Втім Шевченко і Дишлюк покинули лави фракції ще у 2016-2017 році, не задовільнившись на той момент опозиційним статусом політичної сили, та долучились до промерської більшості у якості позафракційних. З часом Роман Шевченко, що обирався до міської ради як перший номер списку “Самопомочі”, долучився до фракції “Блоку Петра Порошенка”, таким чином створивши групу із депутатами від цієї політсили. Дишлюк же у свою чергу залишив за собою статус позафракційного.
Окрім того, влітку 2017 року лави “Самопомочі” покинула ще одна членкиня – Олена Шевченко, що поставило фракцію під загрозу зникнення, оскільки її кількісний склад на той момент нараховував лише двох депутатів (Олексія Романова та Миколу Фомича). Уже за півроку, у січні 2018-го, Шевченко повернулась до лав “Самопомочі”, що дозволили офіційно відродити фракцію, яка вже незабаром стала членом переформатованої коаліції і вперше за роки каденції увійшла до переліку провладних сил з власним представництвом у виконавчих органах влади.
Ще одна політсила, що зазнала серйозних змін за роки каденції, це Партія вільних демократів. У 2015 році ПВД вдалось завести до міської ради найбільшу кількість депутатів – восьмеро. Втім, втримати довкола себе таку кількість обранців фракції не вдалось. Попри найбільшу чисельність і відповідні амбіції, політична сила опинилась за бортом провладної більшості і фактично всі роки перебуває в опозиції до міського голови, незалежно від конфігурації більшості у місцевій раді. Влітку 2017 року партію покинуло одразу троє депутатів – Максим Шадловський, Тетяна Чорнобіль та Альона Цегвінцева. Першого партія нібито сама виключила зі своїх лав за неявку на засідання фракції, а двоє інших вирішили підтримати колегу та вчинили демарш самотужки. Щоправда, це офіційна версія тих подій. За неофіційною версією, Шадловський, Чорнобіль та Цегвінцева входили до групи впливу згаданого вище Михайла Бінусова, який у той же період взяв під особистий контроль фракцію УКРОПу та планував підсилити міського голову лояльністю одразу семи депутатів – чотирьох “укропівців” та трьох вихідців з фракції ПВД, які в результаті, вже після смерті Бінусова, створили групу “Незалежні”.
Ще одним політичним “ренегатом” у свій час став Руслан Лола, який був обраний депутатом Черкаської міської ради від партії ВО “Батьківщина”. Лола був тісно пов’язаний із “радикалом” Станіславом Лукиричом і мав досить мало спільного з ідеологією партії Юлії Тимошенко. Поки політичні позиції Станіслава Лукирича збігалися з позиціями ВО “Батьківщина”, на членство у фракції Лоли ніхто не звертав увагу. Проте одразу після переформатування більшості і відповідного переходу Лукирича у статус опозиціонера, вслід за ним відправився і Руслан Лола, що був виключений із фракції “Батьківщини” і зараз має позафракційний статус.
Наразі, за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад»
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Черкаси за реалізацію ініціативи відповідає Черкаська обласна організація Комітету виборців України.