IT Cluster Cherkasy разом із місцевими ІТ компаніями розпочинає новий спецпроект, спрямований на наближення ІТ середовища до життя міста. У ньому пояснюють простими словами, які можливості має ІТ галузь, які професії в ній є та які мінімальні знання потрібно мати для входження у індустрію.
Розпочинаємо із Front-end спеціаліста. Front-end – це візуальна частина сайту, з якою взаємодіє користувач. Саме цю частину і розробляє Front-end спеціаліст. Натомість за те, щоби при взаємодії відбувалася відповідь на запит, збереження даних, пошук, виведення результатів тощо, відповідає вже Back-end спеціаліст.
Що це за напрям?
Front-end – відносно не складний на перших етапах і перспективний напрям в ІТ сфері. Особливо привабливий він для початківців, які тільки починають знайомитися із веб-розробкою і хочуть далі пов’язати з нею свою кар’єру.
“Front-end розробник – це людина, яка вміло комбінує здатність написання ефективного коду і створення зручного, інтуїтивно зрозумілого дизайну”, – таке пояснення напряму дає Front-end developer компанії Everlabs Олексій Дмитренко.
“Зробити нереальне реальним і при цьому зробити це красиво”, – характеризує професію Front-end developer Junoir CMS Developer Ekreative Юлія Вдовенко. Також вона додає функції, які стоять перед таким спеціалістом: розроблення нових сайтів, підтримка/удосконалення/пошук помилок на існуючих проектах, верстання емейлів, лендінгів.
“Front-end професія – це доволі розширений напрям, де ти маєш можливість працювати з JavaScript і з логікою суто своєї сторінки з використанням NodeJS, різних фреймворків як Angular, React, або створювати інтернет-магазин сторінку, де ти будеш викoристовувати різну кількість бібліотек, займатися її оптимізацією, верстати, збирати проект тощо, – окреслює специфіку проектів Front-end розробник компанії Default Value Андрій Близнюк. – Завдання бувають різні: від створення сторінки до її оптимізації. Окрім цього, твоя робота повинна мати гарний вигляд не лише для очей користувача, а й для тих, хто ще буде працювати з твоїм кодом, тому правильно побудована структура проекту, читабельний код є також головним ключем у цьому напрямі”.
“Професія Front-end розробника – це завжди вирішення цікавих і складних завдань, пошук нових ідей і рішень, пов’язаних із розробкою користувацького інтерфейса, – зазначає Front-end Developer компанії Ekreative Богдан Кухаренко. – Завдання можуть бути різноманітними, все залежить від побажань клієнтів. Але якщо дивитися в цілому, то це розробка Front-end частини сайтів і їхня адаптація під різні пристрої (планшети, смартфони). Якщо ж працювати з різними CMS, то досить часто потрібно реалізовувати свій функціонал, якого немає в CMS за замовчуванням”.
Які знання потрібно мати?
Поріг для входження у професію доволі невисокий.
Насамперед “новачку” потрібні впевнені знання мов програмування HTML, CSS і JavaScript. Не завадить також розуміння основ роботи з системою контролю версій GIT. Звісно, не обійтися без знання англійської мови.
“Але розуміти процес і писати самому – це суттєва різниця. Тому подальші кроки новачка фронтенда – це вивчення мінімум одного фреймворка (Angular, React, Vue тощо), глибоке занурення у принципи побудови та оптимізації веб-сторінок, вивчення базових понять дизайну і практика, практика, практика”, – наголошує Junior Front-end developer компанії SPD-Ukraine Дмитро Шаповалов.
Розвиток девелопера неможливий без постійного бажання вчитися, додає Front-end Developer компанії Ekreative Богдан Кухаренко.
“Якщо ви хочете працювати Front-end розробником, то обов’язково потрібно знати HTML5 і CSS, також потрібно знати один або кілька препроцесорів CSS: SASS або LESS. Крім того, обов’язково потрібно мати базові знання про клієнт-серверну архітектуру і про те, як вона працює. Ще потрібно знати JavaScript та один або кілька його фреймворків. Якщо ж ви хочете працювати з CMS, то потрібно мати впевнені знання в PHP. Великим плюсом буде вміння працювати з системами контролю версій (CVS), таких як GitHub, GitLab і тому подібні; знання фреймворку Bootstrap 4 та систему побудови завдань для розробки Gulp. Також досить важливим є вміння правильно гуглити, формувати запити, щоб швидко знаходити потрібну інформацію або навіть інколи готові рішення. І головне – потрібно мати бажання і мотивацію постійно вчитись і розвиватись”, – додає Богдан.
Де вчитись?
Для розуміння бази хорошим плюсом буде проходження курсів програмування. Наприклад, GeekHub, а також використовувати можливості, які надають самі ІТ компанії – хакатони, лекції, майстер-класи.
Сьогодні всі великі місцеві ІТ компанії також мають власні курси, на яких можна повчитись. Серед таких – Masters Academy (Master of Code), SPD-University (SPD-Ukraine), Lektorium (eKreative), Interlink InCamp тощо. Набір на участь у проектах відбувається на підставі конкурсного відбору наприкінці літа, тож час підготуватися ще є.
“Отримував технічну освіту в Черкаському політехнічному технікумі за спеціальністю “Розробка програмного забезпечення”, надалі навчався в ЧДТУ по напряму “Інженерія програмного забезпечення”, нині продовжую навчання в ЧДТУ на магістра за напрямом “Інженерія програмного забезпечення”. Також проходив курси на GeekHub Frontend + CMS”, – розповідає про свою освіту Front-end розробник компанії Default Value Андрій Близнюк.
“Почав свій шлях в IT з курсу JavaScript на Geekhub. Він допоміг мені отримати базові поняття про фронтенду. Поглиблення теорії і основна практика чекали мене на наступному курсі SPD-University. Домашня практика і безпосередньо інтернатура на базі компанії SPD допомогла зміцнити і проявити отримані раніше навички”, – каже Junior Front-End Developer SPD-Ukraine Дмитро Шаповалов.
“Навчався в університеті на факультеті інформаційних технологій і систем в Черкаському державному технологічному університеті, успішно закінчив 7 сезон GeekHub, брав участь у Kreative Hackathon 2018 (eKreative), на якому зайняв 1 місце. Ну і, звичайно, безліч годин практики в тому напрямі, в якому я хотів працювати”, – говорить Front-end Developer компанії Ekreative Богдан Кухаренко.
“Вища економічна освіта привела в нікуди… Тому знайшов можливість навчитися чомусь новому на GeekHub, 5-й сезон. Спасибі Олександру Тіняєву, було нереально складно, але завдяки цьому зараз я роблю набагато цікавіші речі, ніж я міг собі уявити”, – каже Junior Front-End Developer SPD-Ukraine Дмитро Шаповалов.
Переваги та недоліки напряму
Серед переваг напряму черкаські ІТ спеціалісти називають такі:
– висока динаміку розвитку;
– велика кількість доступних розробнику інструментів;
– широкий спектр завдань;
– висока потреба в Front-end фахівцях.
Із переваг випливають і недоліки:
– великий обсяг необхідних знань;
– значна кількість інструментів, які вимагають глибокого вивчення;
– потреба в навичках, пов’язаних не лише з безпосереднім написанням коду, але і правильною візуалізацією реалізованого функціоналу.
“Напрямок молодий, постiйно розвивається, звiдси висновок – мої навички завжди користуватимуться попитом. Ще одна перевага – необхiднiсть у постiйному розвитку та прокачуванню навичок і знань у нових технологіях, які стрімко розвиваються. Водночас із цієї переваги випливає і головний недолік напряму: якщо зупинишся у розвитку, в недалекому майбутньому (півроку, а то і менше) залишишся далеко за бортом ІТ-технологій”, – говорить Full stack розробник, Team Lead компанії Default Value Олександр Лемiщенко.
Ще одна перевага – велике ком’юніті та значний масив інформації, говорить Front-end Developer компанії Default Value Андрій Близнюк.
“Перевагами напряму є дуже велике ком’юніті, тому будь-які питання можна вирішити за допомогою stack overflow, наявність великої кількості бібліотек/фреймворків, які набагато поліпшують роботу. Щодо недоліків – розвиток напряму настільки швидкий, що не встигаєш прослідкувати за всіма новими тенденціями, наявність великої кількості бібліотек не завжди дає можливість вирішити певні проблеми”, – говорить Андрій.
“Перевагою є те, що немає меж розвитку, дуже багато технологій, методик, які можна пробувати, вивчати, розвиватися… Однак це одночасно є і недоліком… Часто доводиться просто поверхнево “нахапатись” знань у чомусь, щоб зробити “Hello World” і на цьому закінчити. І відразу ж почати вивчати щось ще. Але все ж головне те, що роботу фронт-енду видно завжди візуально, і це круто”, – переконаний Front-end developer Everlabs Олексій Дмитренко.