Дисконт для родини мера: Бондаренки розгорнули будівництво на березі Дніпра (ВІДЕО)

Родина міського голови розпочала масштабне будівництво на березі Дніпра у селі Сокирна, що під Черкасами. Загальна площа придбаних ділянок – майже 2 гектари землі.

Що будує родина Бондаренків, а також чи є на це задекларовані доходи – йдеться у розслідуванні програми “Лакмус”, яку створює на замовлення “Суспільного” команда “18000”. Розповідаємо найголовніше із нового випуску.

Земельна історія

У 2008 році Свидівоцька сільська рада розділила частину узбережжя на ділянки по 10 соток. Згодом вони опинилися у власності приватного товариства “Зелений берег – СКС”.

Приватизувати землю у, здавалося б, прибережній зоні підприємцям вдалося завдяки особливостям законодавства. Земельний і Водний кодекси визначають прибережними 100 метрів від берега. Та в межах населених пунктів ця зона може змінюватися, залежно від волі місцевих владців, і становити значно менше. Зокрема, так сталося у селі Сокирна, де замість 100-метрової зони депутати визначили меншу норму для забудови: 20 метрів від води.

Протягом 12 років ці ділянки стояли порожніми. В останню п’ятирічку в частини земель почали з’являтися нові власники. А вже у 2021-му на ділянки заїхала будівельна техніка.

Зміни в декларації

Зокрема, дві ділянки поблизу Дніпра купив собі міський голова Черкас Анатолій Бондаренко. Відповідні зміни в декларації він подав у вересні цього року.

Двадцять соток на узбережжі Дніпра обійшлися меру лише у 67 тисяч гривень або ж 2,5 тисячі доларів.

У коментарі “18000” Бондаренко повідомив, що поки нічого будувати на своїх ділянках не планує. Натомість дешевшу ринкової вартість придбання майна пояснив нібито “захаращеністю” території.

На сайті OLX наша редакція знайшла кілька пропозицій щодо ділянок у Сокирній: дорожчі – біля Дніпра, далі – на кілька тисяч доларів дешевші. Ціни стартують від 1,5 тисячі доларів за сотку, і це в десять разів більше від вартості землі, яку задекларував міський голова.

“Ми небідні люди”

Між землею Бондаренка та Дніпром розкинулися сім ділянок дружини міського голови і депутатки обласної ради – Валерії Бондаренко.

За нашою інформацією, пані Валерія придбала всі ділянки у період із кінця лютого до середини вересня 2021 року. Сумарно у володінні подружжя Бондаренків майже гектар землі на узбережжі Дніпра. Ринкова вартість такого активу – понад 160 тисяч доларів.

За яку суму купувала свою землю дружина міського голови, вона не повідомила. Натомість запевнила: фінанси на таку покупку в їхньої родини були.

– З совістю все гаразд? Нє, ну це типу актуальний коментар. Це село, дорогі мої. Ми ж не бідні люди. Можна ж у селі купити, блін, захламиджену яму якусь з землею. Ми ж не загороджуємо там ні вхід у річку, навпаки хочемо зробити гарний берег. Що за брєд взагалі, – відреагувала на прохання прокоментувати придбання земельної ділянки дружина мера Валерія Бондаренко.

Згідно з її декларацією, спільний дохід родини Бондаренків – трохи більше 1,9 млн грн. На заощадженнях у Валерії Бондаренко осіло 4,6 мільйони гривень. У міського голови фінансових збережень за 2020-ий рік немає.

Сума грошових активів дружини міського голови майже відповідає ринковій вартості активів земельних. На останніх, до речі, вже розпочалося будівництво.

На профільному порталі інформація про це будівництво відсутня. Не надали інформації щодо об’єкта, який з’явиться на земельній ділянці, і робітники.

Мер Черкас зазначив, що про сусідство з дружиною знає. А от про те, що вона будує, – ні.

Сусіди-родичі: без грошей, але з дорогим майном

Поряд із сім’єю Бондаренків уже звели відпочинковий комплекс не байдужі до них люди. Власниками сусідніх ділянок є рідна сестра Валерії – Катерина, рідний брат міського голови Черкас – Микола, і близький знайомий родини – колишній однопартієць Анатолія Бондаренка Олександр Сінгаєвський. Він є власником уже збудованого за парканом від новобуду відпочинкового комплексу “Перлина”.

У власності Сінгаєвського 2 земельні ділянки, одна – у старшого брата міського голови Черкас і три – у сестри його дружини. Сукупно – як і у подружжя Бондаренків, майже гектар. На цій землі протягом 2021 року звели відпочинковий комплекс із 11 будиночками і двома басейнами: один площею 50 квадратних метрів, інший – 300. За інформацією на будівельному порталі, загальна вартість будівництва – 7,3 млн гривень.

Зведення споруд офіційно почалося у серпні 2021 року, а ще за місяць – не менш успішно завершилося. На папері цей комплекс вже ввели в експлуатацію на початку вересня.

Згідно з декларацією Валерії Бондаренко, ані за 2019, ані за 2020 роки її сестра Катерина нічого не заробила і не мала жодних заощаджень.

Лише наприкінці 2020-го року Катерина зареєструвалася як ФОП і стала засновницею приватного товариства. За минулий рік дохід її фірми – лише 5 тисяч гривень.

Річного доходу Геращенко вистачає трохи більше, ніж на сотку землі. І це, якщо брати до уваги офіційну вартість операції щодо цих ділянок.

За нашою інформацією, у 2020 році Катерина Геращенко купувала землю за ціною від 3,5 до 5 тисяч гривень за сотку. Від коментарів щодо того, як їй вдалося так дешево придбати ділянки, вона відмовилася.

Старший брат міського голови Черкас Микола свої ділянки придбав ще у 2017 році. За ціною в 2140 грн за сотку землі. Микола Бондаренко – заступник селищного голови Лисянки. У декларації Бондаренка-старшого також немає значних збережень чи інших серйозних активів. Є 50 тисяч кредиту від банку та така ж сума гривневих заощаджень.

Різниця в цифрах: чому вона виникає і про що може свідчити?

Такі різниці в сумах договорів купівлі-продажу і в оголошеннях – не рідкість. У деяких випадках операції відбуваються за офіційною експертною оцінкою, у гривнях, а решта коштів відходить поза документами. Те, що в оголошеннях – зазначено в доларах. Які дані зазначати офіційно, вирішують продавець та покупець, говорить агент з операцій із нерухомістю Дмитро Усмединський.

У Центрі протидії корупції роз’яснюють: якби правоохоронці виявили різницю між законним доходом і реальною вартістю активів чиновників і депутатів, це могло б свідчити про незаконне збагачення і загрожувати кримінальною відповідальністю. Але для цього різниця має бути, справді, значною – 6 мільйонів 200 тисяч гривень.

– А вже те, що занижують і так далі, вони таким чином намагаються приховати реальну вартість тих активів, щоб цю реальну різницю не можна було встановити. Ми не можемо говорити, що це ознака незаконного збагачення. Це скоріш приховування таких злочинів, – зазначає юрист Центру протидії корупції Вадим Валько.

коментарі
1 Коментар
  1. А потім для пересічних громадян підіймають ціни на послуги ЖКГ…

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *