Задишка, втома, погіршання пам’яті, порушення гормонального фону, болі і оніміння в кінцівках, перепади тиску, серцебиття, панічні атаки, зміни запахів, а також смаків та болі в суглобах і м’язах – це лише частина постковідних симптомів, які можуть відчувати пацієнти після COVID-19.
Про це говорить сімейна лікарка Наталія Петраш, що працює у приватній лікарні «Євромедклініка» (м. Черкаси, мікрорайон Митниця). За її словами, нині з нею уклали декларації вже більше п’ятисот пацієнтів. Багато з них, навіть після повного одужання, досі не відчувають себе повноцінно здоровими.
У коментарі «18000» Наталія Петраш відповіла на найбільш актуальні питання про постковідні симптоми. Зокрема, хто має більший ризик стикнутися з ними, а також надала практичні рекомендації як повернутися до активного життя.
Що таке постковідний синдром та хто в групі ризику?
Постковідний синдром (ПКС) включає симптоми, що виникли під час або після інфікування COVID-19, та тривають більш 12-ти тижнів і не пояснюються іншим діагнозом. І хоча лікарі вже навчились правильно лікувати ковід інфекцію, та за три роки кількість таких пацієнтів збільшилась. Їх називають ще «далекобійниками» (post-COVIDlong-hauler), тому що інфекція минула, а наслідки залишились, і здоров’я людини так і не повернулось до вихідного рівня, навіть через пів року. Шанс стати таким «далекобійником» мають до 50 % пацієнтів, що перенесли ковід інфекцію, навіть в легкій формі. Найчастіше це жінки та люди після 50 років.
Як зрозуміти, це постковідний синдром чи загострення захворювання суглобів? Чи є ознаки болю в суглобах характерними для постковідного синдрому? Чи наявні універсальні методи лікування?
Це досить складне питання, і пацієнту важко розібратись самостійно. Болі в суглобах, кістах, м’язах є однією із найчастіших скарг. Адже суглоби реагують на всі зміни в організмі. Часто біль посилюється вночі, в ранковий час, в спокої, можуть набрякати суглоби – що є раннім проявом артриту. Пацієнти, що страждали до цього на захворювання суглобів, помічають загострення хронічних захворювань. Взагалі є два різновиди болю, з яким приходять пацієнти.
Ноцицептивний – гострий біль, що виникає внаслідок травми, розтягнення, з безпосередньою активацією больових рецепторів. Прикладом може бути біль, що виникає при доторканні до гарячого, що змушує негайно прибрати руку.
Нейропатичний – що виникає внаслідок ураження периферичної нервової системи. Коли пацієнти скаржаться на колючі болі, «простріли», поколювання, біль не піддається лікуванню протизапальними засобами та глюкокортикостероідами. Часто такий біль є хронічним. А особлива природа хронічного болю полягає в тому, що за тривалістю він перевищує час, необхідний для нормального загоєння тканин, і може виникати за відсутності ознак запалення в м’язах чи суглобах.
Тож рішення приймати гормони чи протизапальні засоби, не можна ухвалювати самостійно. Дуже важливо пам’ятати про те, що доцільність, ефективність і можливі ризики терапії здатен оцінити лише сімейний лікар або лікар-ревматолог. На підставі аналізів та додаткових обстежень фахівець зможе визначити діагноз та призначити правильне лікування.
Чи можете порекомендувати додатковий прийом вітамінів чи додатків, які підтримують суглоби?
Бажано приймати препарати магнію, оскільки він є важливим для нормальної роботи серця, м’язів, зв’язок і бере участь в очищенні організму та препарати групи В, що відповідають за відновлення та коректну роботу нервової системи, кістково-м’язової системи, беруть участь у процесі кровотворення. Беззаперечно хочеться відмітити особливу роль вітаміну Д. Останнім часом з’являється все більше наукових досліджень щодо ролі вітаміну Д не тільки в регулюванні мінерального обміну кісток, але, у разі недостатності, в патогенезі таких захворювань, як артеріальна гіпертензія, ожиріння, онкозахворювання, порушення обміну холестерину. Його призначення допомагає зниженню смертності, падіння і переломів у пацієнтів похилого віку.
Який рівень вітаміну Д є нормальним та хто належить до групи ризику недостатності вітаміну Д?
Визначити недостатність вітаміну Д можливо, у разі значення вітаміну Д325(оН) нижче 30нг/мл. У групі ризику пацієнти, що перенесли ковід, або після 60 років. Такі пацієнти часто мають падіння чи переломи в анамнезі, ожиріння, цукровий діабет, хронічні захворювання нирок, печінки, легень. Також впливає прийом медикаментів: противірусні, глюкокортикостероіди чи протигрибкові препарати (які приймають пацієнти при лікуванні ковід інфекції).
Навіть при нормальному рівні вітаміну Д в період з жовтня по квітень показаний його прийом в профілактичному дозуванні.
Коли можна повертатися до активного фізичного навантаження та яким воно має бути у пацієнтів із захворюваннями суглобів?
Процес реабілітації має бути індивідуальним, і безумовно поступовим, розпочинати під наглядом інструктора ЛФК або реабілітолога. Рекомендоване розвантаження скомпрометованих суглобів. Виключити тривале стояння у вимушеній позі, підйом по сходах вгору і вниз у разі остеоартриту колінних суглобів. Рекомендована дозована ходьба (наприклад, скандинавська ходьба) та вправи на розтягнення м’язів і зв’язок (пілатес, йога). Можливо розглянути басейн, але вода має бути теплою, не менше 25-26 градусів. Фізичне навантаження перші 6 місяців має бути комфортним, без надзусиль. Також не потрібно забувати про масажі та спеціальні фізіотерапевтичні процедури.
«Підсумовуючи сказане, хочеться наголосити, що пацієнти, які перенесли ковід інфекцію не повинні ігнорувати симптоми після одужання, ставити собі діагнози по Інтернету чи базуючись на досвіді своїх близьких, рідних та сусідів. Особливість коронавірусної інфекції в тому, що і протікання самої хвороби, і її наслідки дуже індивідуальні. Тож не займатися самолікуванням, погіршуючи стан свого здоров’я, та вчасно звертайтеся до свого сімейного лікаря», – зазначає Наталія Петраш.
Довідково
Укласти декларацію з сімейним лікарем Наталією Петраш можна в «Євромедклініка». Адреса: вул. Героїв Дніпра, 89, попередньо потрібно зателефонувати на ресепшен: 097-300-14-00 або 073-300-14-00.
*Іміджева інформація