365 БЕЗ PRO: черкаський режисер випустив серію роликів про Сергія Проскурню (ВІДЕО)

В Україні з’явився проєкт “365 БЕЗ PRO”. Це серія роликів, присвячена пам’яті відомого українського режисера та продюсера Сергія Проскурні, що помер рік тому.

Автором проєкту є черкаський режисер Олександр Демешко. Він говорить: вирішив відзняти серію відео, аби закарбувати пам’ять про Сергія Проскурню, а також познайомити його з тими, хто не встиг познайомитися із ним за життя.

Спочатку Олександр планував відзняти документальний фільм, проте за браком часу ідею довелося переформатувати.

Олександр Демешко

“Він дуже любив людей”

“365 БЕЗ PRO” – це 16 відео, які вийшли в ютубі протягом січня. У них відомі особистості діляться спогадами про Сергія Проскурню. Зокрема, серед героїв відео – колеги Сергія із черкаського драмтеатру, ексміністр культури Євген Нищук, художниця Тетяна Черевань.

Останній ролик вийшов в ефір 1 лютого – рівно через рік після смерті Сергія Проскурні. Символічно, про життя сина в ньому розповідає його мама – Емілія Проскурня, яка живе в Черкасах.

За словами жінки, востаннє вони бачилися 29 грудня 2020 року. Тоді Сергій Проскурня приїжджав на річницю смерті батька. 

– Ми завжди прощалися легко і з посмішкою, я ніколи не плакала. Але цього разу було дуже важко. Він мене заспокоював і обіцяв приїхати на кілька днів 5 лютого. Він щодня телефонував мені по три рази. 31 січня він подзвонив о десятій годині вечора і сказав: мамо, я тобі подзвоню вранці, тому що погано почуваюся, буду спати. А вранці 1 лютого я так і не почула його голосу, – ділиться Емілія Проскурня.

“Не розумію, чому про цю людину так мало говорили і за життя, і після смерті”

Автор серії роликів, режисер Олександр Демешко сподівається, що з часом про Сергія Проскурню таки буде знято документальний фільм.

– Після того, як я почав постити ці відео, було багато відгуків про те, що варто все ж таки було зняти документальний фільм. Але я трохи не розумію, чому за це ніхто не взявся, чому лише я про це подумав. Мені незрозуміло, чому про цю велику людину так мало говорили і за життя, і після смерті, – зазначає Сашко.

Він також каже, що планував зробити більше роликів, проте частина героїв так і не змогли зняти відео.

– Здебільшого люди швидко погоджувались і так само швидко записували. Але були й винятки. Деякі люди, яких я вважав близькими Сергію, не дуже сильно хотіли зняти відео і так і не зняли його. Можливо, або не знали, що сказати, або виявилися не такими близькими, як я думав, – говорить Сашко. – Але я нікого не засуджую. В усіх своє життя, пройшов рік, ця тема вже багато кого не так сильно турбує, як у 2021-му, всі намагаються жити далі. 

Окрім невеликих інтерв’ю, кожен ролик також має інтро – нарізку з з інтерв’ю Сергія Проскурні або сюжети про нього. Зокрема, одне з відео проілюстроване відеоспогадом про те, як з ініціативи акторів Сергія Проскурню було звільнено з посади в. о. художнього керівника Черкаського драматичного театру.

Саме в драмтеатрі у 2012 році і познайомилися Олександр Демешко та Сергій Проскурня.

– Я тоді приїхав на практику в театр. Нас зустрів Сергій, який на той час був в. о. художнього керівника. Він провів мене та одногрупниць у свій кабінет і перше, що сказав, це: чого ви такий серйозний. А друге, що я дуже схожий на молодого Пітера Брука (англійський режисер театру та кіно, – ред.). Я тоді на свій сором навіть не знав, хто це, – розповідає Сашко.

Одна з мрій Олександра Демешка – аби в Україні все ж вийшов серіал, який свого часу знімав Сергій Проскурня.

– Хочу, аби люди, побачивши ці ролики, більше зацікавилися історією Сергія Проскурні, його творчістю. Я дуже сподіваюся, що його серіал “Україна всесвітня” все ж таки буде дороблено і видано у прокат. Це серіал про людей, які народжені в Україні, але за різних причин роз’їхалися по світу. На жаль, після того, як Сергія не стало, проєкт було заморожено, – додає Олександр Демешко.

365 БЕЗ PRO

Сергій Проскурня народився у Львові 1957 року. У віці 11 років разом із батьками він переїхав до Черкас, де й провів свої юнацькі роки. 

Він є відомим українським театральним режисером, продюсером, лауреатом премій Національної спілки театральних діячів України “Експеримент” та імені Сергія Данченка.

Один із наймасштабніших проєктів Сергія Проскурні – “Наш Шевченко”, що був присвячений 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка. Це 365 відеосюжетів, які щоденно виходили на телебаченні та в інтернеті. Частина роликів була записана на Євромайдані.

У 2009 році за сприяння Міжнародного фонду оперних постановок керівник проєкту Сергій Проскурня поєднав у міжнародному театральному проєкті музичний матеріал Йогана Штрауса та сам твір, яким автор його задумав, втіливши це у виставі “Циганський барон”, прем’єра якого відбулась 29 грудня 2009 року. У виставі взяли участь актори черкаського театру та оперні виконавці країн Європейського Союзу. У 2010 році виставу побачили Бельгія та Нідерланди.

Починаючи з 2015 Сергій Проскурня режисерував святкові концерти до Дня незалежності України, а також був долучений до створення програми вшанування Героїв Небесної Сотні.

Із 2012-го по 2015-ий роки Сергій Проскурня був в. о. художнього керівника черкаського театру. Він відомий своїми експериментальними виставами. Зокрема, з його ініціативи була створена Лабораторія молодих драматургів і режисерів.

Минулоріч на знак пам’яті про відомого режисера відбувся мітинг біля черкаського театру. 

 

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини