«Раніше ми були транзитним пунктом. Зараз ситуація змінилася, і люди осідають», – заступниця мера Марина Гаркава

Гостею програми “Що далі?”, яка вийшла в ефір 7 квітня, стала заступниця міського голови Черкас Марина Гаркава.

Вона розповіла про ситуацію в Черкасах з переселенцями, про те, як міська влада допомагає їм та якої допомоги в місті чекають від держави.

Фото із Фейсбуку

Пропонуємо вашій увазі текстовий варіант інтерв’ю.

Про ситуацію із переселенцями в Черкасах 

У Черкасах близько 30 тисяч переселенців. Не всі приходять на гуманітарний пункт і реєструються. Туди приходять люди, які не можуть сплатити за житло підприємцям або у готелі. Вони отримують путівку на поселення в комунальному майні, їм дають одяг, засоби гігієни тощо.

Найбільше переселенців із Сумської області. Є й інші регіони, Чернігів, Харків, із Маріуполя люди приїздять у дуже тяжкому стані.

Ми готові приймати стільки людей, скільки буде потрібно. У нас немає дефіциту із поселенням. Звісно, це не квартири, це не індивідуальні умови. Так можна прожити тиждень-два. Довше людям важко жити у спортзалі.

Про людей, які вирішують залишитися тут

У Черкасах працює гуманітарний центр, який курує міська рада. Там реєструють переселенців, які звертаються за допомогою, зокрема щодо поселення в об’єкти комунальної власності.

На сьогодні це 11 тисяч людей. З них у закладах (комунальні гуртожитки, школи, те майно, що ми адаптували під поселення людей) – проживають 2,5 тисячі. Ще у вільному ресурсі десь півтори тисячі місць.

Люди не дуже хочуть їхати на «напольні» місця у школи, спортзали, бо це не індивідуальна кімната, це не про комфорт. Спочатку ми були транзитним пунктом. Десь 90 % переселенців, які зверталися сюди, ночували ніч і їхали далі. Зараз ситуація змінилася: люди осідають. Є випадки, що люди повертаються із Західної України до нас в Черкаси. На Заході достатньо дороге житло.

Про завантаження комунальних закладів

Гуртожитки профтехзакладів зараз завантажені. Там десь 600 людей. Гуртожитки комунальних закладів, наприклад ЧТКЕ – трошки місць є. У школах – є вільні місця.

Школи ми використовуємо під пункти, коли відкриваються коридори і сюди їдуть 15-20 автобусів. Щоб люди «не маринувалися» через реєстрацію у Будинку культури ім. Кулика, вони їдуть на школи: там вони їдять, сплять, потім уже розбираємося.

Про імідж внутрішньо переміщених осіб

З тих закладів, де переселенці живуть під кураторством міськради, немає жодних скарг про негідну поведінку, про хамство чи хуліганство. Звісно, є люди більш пасивні, а є такі, які миють і прибирають прибудинкову територію, чистять картоплю. Це все залежить від цінностей і особистих якостей. Скандалів не було.

Про забезпечення харчуванням і продуктами гігієни

Вже у напрацюванні програма забезпечення людей продуктами харчування і засобами гігієни, щоб розвантажити волонтерські центри і людей з міста. За попередніми розрахунками ми планували закладати на продукти харчування і засоби гігієни десь 3 мільйони гривень в місяць.

Про соціальне житло

Ми будемо розширювати соціальне житло. Є таке питання: ті гуртожитки, які заселені зараз переселенцями, рано чи пізно туди приїдуть діти, яким треба навчатися. Треба вже зараз думати про альтернативу. Працюємо у цьому напрямку. 

Фото із Фейсбуку

Є садочки, які не працюють. Ми там все приберемо. Їх допоможуть відновити наші будівельні профтехзаклади. Тобто це буде перепрофілювання комунальної власності, наразі про капітальне будівництво не йдеться.

Про регіональний розвиток

Від держави хотілося б програми регіональних розвитків. Хочеться вірити, що тут у нас залишаться багато людей. Цим людям треба десь жити, і хотілося, щоб держава підтримала будівництво котеджних, модульних будинків тощо. Така програма має бути.

 Про історії про переселенців

Чоловік з Харкова приїхав на велосипеді. 4 дні дороги. Як він доїхав, важко сказати. Але він їде далі. Він взяв трохи речей і поїхав далі на Західну Україну.

Маленький хлопчик: 15 днів. Вчора був у нас. Родина із Донецької області. Спокійні люди. Кажуть, якщо будуть плакати, то передаватимуть хвилювання йому, а він має бути сильним.

Дивитися відеоінтерв’ю повністю:

Долучайся до телеграм-каналу “Шо там у Черкасах?”. Оперативно повідомляємо про повітряні тривоги і першими повідомимо про нашу перемогу


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Думки, озвучені у тексті, відображають позицію автора і не обов’язково відображають позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».
коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *