Днями в тайському Бангкоку на підтримку України з’явився мурал “Берегиня”. Картину на стіні одного з кампусів університету Чулалонгкорна зобразила відома черкаська художниця Тетяна Черевань.
“18000” розпитав у Тетяни про ідею та процес створення графіті.
У Бангкоці художниця опинилася не випадково. Тетяна говорить: щороку традиційно приїжджає до Таїланду на два місяці. Протягом цього часу живе та малює картини в Арт-резиденції, проте потім завжди повертається додому в Україну. Цьогоріч її плани зруйнувала повномасштабна війна.
– На початку березня ми вже повинні були повертатися додому. Я збирала речі і тут дізналися про те, що почалась війна, – розповідає Тетяна Черевань. – Увесь цей час, що я тут, я працювала: надавала роботи на благодійні аукціони, брала участь у виставках в Італії, Нью-Йорку.
Паралельно із мистецькою діяльністю художниця, як і українська громада Таїланду, намагалася розповідати правду про війну в Україні тайцям.
– Таїланд займає нейтральну позицію, тому українська громада тут робить багато, щоб докричатися до народу. Вони проводять мітинги, демонстрації, ярмарки, розповідають усю правду про війну тим тайцям, яких знають особисто, – ділиться художниця.
Одними з тих, хто найбільш активно підтримує українців, стали тайські студенти. Зокрема, за словами художниці, разом із українцями вони виходять на мітинги на підтримку України біля російського посольства, де виступають проти нападу росії на Україну. А ще – саме вони стали тими, хто допоміг Тетяні у створенні муралу. Справа в тому, що малювати на стінах у Бангкоку неможливо без дозволу, інакше – в’язниця. Тож перш, ніж взятися до роботи, потрібно було взяти дозвіл.
– Коли я запропонувала намалювати мурал, мене підтримали студенти вузу Chulalongkorn University факультету політики. Це – один із найпрестижніших університетів, який розташований у центрі Бангкоку, – розповідає художниця. – Вони взяли дозвіл, щоб я намалювала мурал на стіні їхнього кампусу. Моєю метою було, щоб більше тайців мали змогу дізнатися про Україну.
Зображенням для муралу Тетяни Черевань стала Берегиня – божество-охоронець українського народу.
– Я надала три ескізи, із яких вибрали один – це була одна з жінок проєкту “Берегиня”, – ділиться художниця. – Берегиня немає аналогів іншими мовами, тож я намагалася пояснити тайцям, яке велике значення у нашій культурі має жінка, яка оберігає та захищає.
Тетяна додає: роботи проєкту “Берегині” вона намалювала ще під час Майдану. Це були портрети українських жінок, які залишили свій слід у мистецтві, політиці, медицині, волонтерській діяльності чи простій любові до своєї родини.
– У кожного із нас є жінка-опікунка: мама, бабуся, відома творча особистість. У всіх людей є свої захисники, до яких ми подумки звертаємося, шукаючи поради на своєму робочому та життєвому шляху, – зазначає Тетяна. – Завдяки їм ми непереможні, наше життя не зупиниться.
Робота над муралом зайняла в художниці чотири дні, а завдяки інформаційній підтримці посольства України в Таїланді, відкриття муралу відвідала й преса, що дозволило розповісти правду про Україну ще більшій кількості осіб.
– Під час інтерв’ю я декілька разів наголошувала, що війна почалася у 2014 році, і що Україна та українки мають право і будуть захищатися: захищати свою землю, свою країну, – говорить Тетяна.
Нагадаємо, до Дня сім’ї в Черкасах влаштують майстер-класи для переселенців.
Більше фото- та відеоконтенту – у нашому інстаграмі