Десять громад Черкащини отримали допомогу під час війни завдяки партнерству «U-LEAD з Європою». Зокрема, громади отримали електроегенатори, а також головні речі, необхідні для допомоги внутрішньо переміщених осіб.
Що таке «U-LEAD з Європою»?
«U-LEAD з Європою» – це партнерство між українським урядом, ЄС та його державами-членами Німеччиною, Швецією, Польщею, Данією, Естонією і Словенією, основною метою якого є надання підтримки територіальним громадам України в реалізації реформи місцевого самоврядування та реагуванні на потреби населення.
Програма працює з 2016 року в усіх 24 областях країни. Регіональні офіси підтримують місцеву владу, надаючи експертний досвід у сфері регіонального розвитку, децентралізації, місцевих фінансів, комунікації, муніципальних послуг, планування землекористування та юридичних питань.
«Відновлення», «Прихисток» та «Освітлення»
Як розповіла у коментарі «18000» радниця із питань децентралізації та місцевого самоврядування регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Черкаській області Юлія Поліщук, реагуючи на повномасштабну війну, програма розпочала зовсім нову діяльність з надання «твердої допомоги» територіальним громадам.
Потреби громад було згруповано у пакети підтримки трьох типів – «Відновлення», «Прихисток» та «Освітлення», які включали електроінструменти, мініекскаватори, генератори, освітлювальні прилади, намети та товари першої необхідності для облаштування прихистків для внутрішньо переміщених осіб.
Загалом в Україні таку допомогу на суму 15 млн євро отримали 333 громади.
Черкаські громади мали змогу скористатися двома програмами: «Прихисток» та «Освітлення». Що стосується «Відновлення», то ця програма насамперед була спрямована на допомогу деокупованим громадам, а також тим, що найбільше постраждали від обстрілів ворога.
Які черкаські громади отримали допомогу?
У розрізі Черкащини обладнання з пакету «Освітлення» в рамках першого траншу допомоги отримали 10 громад, а саме: Білозірська, Жашківська, Звенигородська, Золотоніська, Кам’янська, Канівська, Ладижинська, Уманська, Христинівська, Чорнобаївська громади.
Пакет допомоги для кожної громади передбачав три генератори та один освітлювач. Освітлювач – це генератор на колесах із висувною вишкою та шістьома потужними LED-ліхтарями. За словами Юлії Поліщук, це обладнання допоможе в разі виникнення надзвичайних ситуацій, наприклад якщо вимкнуть світло, підтримувати роботу установи та закладів громади.
Ці ж самі громади отримали допомогу і в межах програми «Прихисток». У її межах громади отримали базові речі першої необхідності, а саме намети, похідні ліжка, каремати, спальні мішки, ковдри, баки для питної води на 1000 літрів, потужні генератори, базові та гігієнічні набори для вимушених переселенців.
«Ми хочемо приймати більше людей, але немає місця»
Серед громад, які вже отримали допомогу від «U-LEAD з Європою», Білозірська. За словами голови громади Володимира Міцука, побутові речі, які отримали в межах програми, роздають внутрішньопереміщеним особам у наборах. Таке роздавання гуманітарки відбувається на території громади двічі на тиждень.
Нині на території Білозірської ОТГ проживають близько 600 переселенців. У піковий період їх була майже тисяча. Частина вже змогла повернутися у власні домівки.
– До нас і зараз є багато охочих тимчасово переїхати, але їм немає де жити. Низка будинків, де мешкали раніше ВПО, продані. Ми проводимо роботу з населенням, вивчаємо, де ще є порожні будівлі. Також зараз розробили проєкт по Ірдиню, там є будівля, де можна поселити до 70 людей. Але вона потребує капітального ремонту, – зазначає Володимир Міцук.
Він також додає, що в межах програми громада отримала і електрогенератори. Їх планують підключати на початку жовтня як резервний варіант за умови проблем із централізованим електропостачанням та теплопостачанням.
Як повідомляв “18000”, переселенці, які досі не отримали допомогу, можуть повторно подати заявку на виплату.
Долучайся до телеграм-каналу “Шо там у Черкасах?”. Оперативно повідомляємо про повітряні тривоги і першими повідомимо про нашу перемогу