Студенти ЧНУ втілюють інноваційні проекти завдяки менторству айтішників

Представники черкаської компанії  SPD-Ukraine разом із ННІ інформаційних та освітніх технологій ЧНУ ім. Б. Хмельницького взялися реалізовувати спільний проект. Студентів різних курсів вчать азам професії на практиці. Під кураторством викладачів та фахівців ІТ-сфери нині вони реалізовують два проекти – “Розумна шафа” та “Контроль якості повітря”.

Співпрацювати із SPD-Ukraine виш почав ще на початку навчального року. Після підготовчої та консультативної роботи, мозкового штурму, генерування ідей і проектів стартувала практична робота.

Із понад 30 ідей відібрали для реалізації дві найкращі, розповідає завідувач кафедри автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій Віталій Дідук.

– Вже з початку нового семестру студенти почали працювати з проектами. Така форма роботи передбачає наближення студентів до реальних виробничих умов. Представники компанії дають короткі лекції з основами групової роботи, розповідають, як відбувається генерація ідей і втілення проектів у компаніях, про розподіл завдань і ролей, – говорить Віталій Дідук.

Перший проект  – «Розумна шафа». Нині студенти ЧНУ створюють шафу, яка може використовуватися у хімічних лабораторіях, навчально-виробничих цехах та інших приміщеннях, де потрібен контроль предметів. Шафа працюватиме за принципом сейфу: у визначеного кола осіб будуть індивідуальні ключі доступу до неї. Усередині шафи будуть комірки, в які кластимуть ідентифіковані речі. Кожна комірка реєструє наявність чи відсутність речі.

– Як це працює? Коли хтось відкриває шафу, система ідентифікує людину, потім зчитується інформація про те, який предмет взяли, і передається на сервер про всі маніпуляції, – говорить Дідук

Другий проект пов’язаний із моніторингом якості повітря. Йдеться про дослідження повітря як у приміщенні, так і на відкритій території. Студенти хочуть, щоби це був відкритий проект, який став корисним жителям міста та області. Він передбачає дослідження якості повітря у різних точках регіону, фіксації результатів на сайті та відкритого доступу до нього.

–  Передбачається, що у певних точках міста будуть регулярно братися заміри повітря на різних висотах. Дані з’являтимуться на карті якості повітря. Також є ідея, щоб кожен житель, який хоче самостійно здійснити заміри, міг отримати доступ до сайту та автоматично додавати до системи результати замірів спеціальним пристроєм, – говорить завідувач кафедри.

Нині над проектами працюють близько 20 студентів різних курсів.

У виші стверджують, щотижня студенти контактують із представниками ІТ-компанії. Кажуть: проекти на перших етапах роботи вже зазнали змін.

– Консультації потрібні, це спілкування із практиками. Такий формат співпраці – це круто, адже студенти відчувають, що займаються потрібною справою без нагромадження другорядними предметами, – дадає Віталій Дідук.

Головне у співпраці зі студентами – їхній інтерес до процесу, переконаний Java Developer SPD-Ukraine Дем’ян Куріленко.

– Студенти мають різний рівень знань, адже вони з різних курсів: є менші та старші. Однак їх усіх об’єднує найважливіше – зацікавленість, – говорить Дем’ян. – Ми ставимо перед собою ціль не лише допомагати в реалізації проектів, а й пояснити, як ізсередини виглядає робота в ІТ-компанії, як влаштовані  процеси. Адже практика – не менш важлива, аніж знання.

За його словами, обранням проектів займалися самі студенти: голосували за кращі у спеціальній програмі. Опісля разом оцінювали спроможність реалізації кожного з них. Зрештою зупились на “Розумній шафі” та “Контролі якості повітря”.

– Була іще одна дуже цікава ідея, яка мала назву Яма.ua. Її суть – створити пристрій, який сам визначатиме, де на дорозі яма, і відправлятиме інформацію про це на сервер. У підсумку студенти пропонували створити карту, на якій можна було б побачити усі ями. Проте виникли питання щодо доцільності реалізації проекту, вартості такого обладнання і короткого дедлайну, – переповідає айтішник.

Натомість як зазначає Team Lead з SPD-Ukraine Дмитро Курятник, головна мета співпраці із вишем – підвищувати конкурентноздатність студентів уже під час пошуку майбутньої роботи.

– Наша компанія має низку проектів, спрямованих на підтримку студентів. Зокрема, SPD-University. Той напрямок, яким ми займаємось зі студентами, є досить поширеним за кордоном, однак доволі специфічний, дуже мало людей ним займається, – говорить Дмитро. – Водночас досвід показав, що часто студенти не зовсім розуміють, що таке робота над проектом. Це не коли ти сам написав код, дав його викладачеві і отримав бал. Тут же важлива насамперед командність. Тому ми вчимось планувати, ставити завдання, розподіляти ролі.

За його словами, надалі подібні воркшопи можуть з’явитись і в інших навчальних закладах. Щоправда для роботи айтішникам потрібна “база” із зацікавлених студентів.

– Із ЧНУ все добре склалось, тому що у них уже були студенти, які займались чимось схожим у межах факультативу. А отже, були напрацювання, з якими ми вже далі могли працювати. Якщо у навчальному закладі вже є якісь внутрішні проекти або активності подібні, ми готові підключатись, – запевняє Дмитро.

Його підтримує і керівник проекту SPD-University Олег Новіцький.

– Мені дуже б хотілося, щоб подібні проекти народжувалися в кожному виші Черкас, у яких брали б активну участь студенти і викладачі, а також фахівці ІТ-компаній, створюючи соціальні проекти для міста, – говорить Олег. – У нас дуже талановита і креативна молодь, зацікавлена у розвитку ІТ-галузі в місті, проте не завжди молоді люди чітко бачать можливості як розпочати займатися улюбленою та драйвовою справою і зростати як фахівець. Цей спільний проект має за мету показати студентам та викладачам, що є можливість отримувати практичний досвід, що дуже цінується ІТ-компаніями, безпосередньо у виші. Будь-який студент може брати участь у проекті у вільний від навчання час.

Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини