Що, як і за скільки купують черкаські виші (КАРТА)

ЧНУ реконструює згорілий корпус і все ніяк не дочекається міні-футбольного майданчика, ЧДТУ закупляє комп’ютерне обладнання, а ЧІПБ – форменний одяг. 

Цієї весни спеціалісти Transparency International розробили інструкцію, як швидко та зручно перевірити закупівлі університетів. «18000» скористався порадами та перевірив, що, як і за скільки купляють три найбільші черкаські виші.

Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького

ЧНУ ім. Б. Хмельницького – черкаський університет четвертого рівня акредитації із майже столітньою історією. За підсумками 2018 року інформаційний ресурс Освіта.ua включив ЧНУ в п’ятдесятку кращих ВНЗ країни, де він обійняв 46 сходинку.  У рейтингу університетів за показниками Scopus 2019 року – в ЧНУ 17-та сходинка. Це найкращий результат серед вищих навчальних закладів із Черкас. За інформацією education.ua, у ЧНУ навчається 5600 студентів.

Ректором університету із 2014 року є Олександр Черевко. Раніше він протягом 5 років очолював Черкаську ОДА, також був депутатом обласної ради.

Згідно з інформацією порталу «Дозорро», Черкаський національний університет загалом провів 429 закупівель на суму в 105 мільйонів гривень. При цьому лише 14 договорів із загальної кількості укладені за результатом конкурентних процедур. Завдяки ним університету вдалося зекономити близько 800 тисяч гривень.

Найбільше прямих договорів (46 угод на загальну суму в 609 тисяч гривень) укладено з ТОВ “Інтеграл-Техноімпекс”. У товариства закуповувалися комп’ютерні мишки, системні блоки, комп’ютерне обладнання, принтери тощо. Співзасновником та кінцевим бенефіціаром цього постачальника є Ірина Топчій  – повна тезка директорки 9-ї міської гімназії, що свого часу керувала черкаською освітою.

На найбільшу суму прямих угод університет уклав із підприємцем із Золотоніського району Сергієм Шкляруком, який займався ремонтом ВНЗ у 2016-17 роках. Це відразу 12 угод на більш ніж 3 мільйони гривень. Зокрема, за 576 тисяч він відремонтував актову залу в 3-му корпусі університету, за 488 тисяч здійснив капремонт корпусу №1, за 482 тисячі ремонт покрівлі в 1-му корпусі, за 361 тисячу – вхід в університет. Перелік робіт, які виконував підрядник, можна переглянути за прикріпленими посиланнями.

У звітах щодо договорів, що університет в ручному режимі укладав із Шкляруком, кошторис робіт, які мав виконати підрядник, відсутній. Натомість є розпорядження замовника, підписані проректором, у яких вибір підрядника обґрунтовується його досвідом та якісною роботою.

Окремо варто відзначити пряму угоду на будівництво міні-футбольного майданчика із штучним покриттям. Під ялинку в кінці 2017 року її уклали із ПП “Виробничо-будівельна фірма “Черкаси” на суму в 1,45 мільйона гривень. Наступного дня після підписання договору, 22 грудня, підряднику перерахували майже 700 тисяч гривень авансу. Роботи мали бути завершеними до кінця 2018 року, проте по факту не виконувалися.

У липні 2018 року керівництво ЧНУ звернулося в правоохоронні органи, і черкаська поліція відкрила кримінальне провадження. 18 липня суд призначив будівельно-технічну експертизу. У грудні минулого року підрядник зобов’язався або завершити роботи до кінця року, або ж повернути невикористану суму авансу.

На сьогодні роботи на об’єкті залишаються фактично не виконаними.

Що ж до підрядника, то на момент укладання угоди з ЧНУ його директором і засновником був Олександр Кіфін, що у 2015 році балотувався до міськради як член «Опозиційного блоку». Підприємство ВБФ “Черкаси” нині також фігурує в кримінальному провадженні щодо ремонту протитуберкульозного диспансеру. На сьогодні Кіфін лишається засновником, а директором є Олександр Кравцов.

Цікаво, що в обґрунтуванні вибору підрядника проректор ЧНУ Удовенко інформує, що ВБФ “Черкаси” «якісно та своєчасно виконує роботи» та нібито «спеціалізується» на будівництві міні-футбольних полів. При цьому до укладання угоди з ЧНУ це підприємство підписало лише два договори підряду, один з яких стосувався будівництва майданчика в Кам’янці. Тож у цьому випадку мотивація замовника щодо вибору підрядника виглядає, як мінімум, дивно.

Найбільшу закупівлю в ЧНУ таки провели через відкритий аукціон. Йдеться про реконструкцію навчального корпусу №4 в центрі міста. Ця будівля була фактично знищена пожежею у 1990 році.

У аукціоні, що відбувся у вересні минулого року, взяли участь два учасники – ПП «Надія» та ПМ «Арсенал». Дешевшою виявилася пропозиція першого – 44,16 мільйона гривень. 27 вересня із переможцем укладено договір, згідно з яким, роботи мають бути завершеними до кінця 2019-го року. На сьогодні будівництво корпусу триває.

ПП «Надія» – відомий місцевий будівельник, що належить бізнес-сім’ї Казарянів.

Черкаський державний технологічний університет

ЧДТУ – державний університет четвертого рівня акредитації. Ресурс Освіта.ua поставив заклад на 107 сходинку в своєму рейтингу за 2018 рік, у рейтингу за показниками бази даних SciVerse Scopus в ЧДТУ – 128 місце. На сьогодні в університеті навчаються 9400 студентів.

Із 2016 року ректором університету є Олег Григор. До нього ВНЗ очолювала скандальна Тамара Качала, що довгий час намагалася поновитися на посаді через суд.

За інформацією порталу «Дозорро», ЧДТУ провів 69 закупівель на 40 мільйонів гривень. Як і у випадку з ЧНУ, більшість угод укладена за результатом неконкурентних закупівель. Але при цьому велика кількість з них стосуються послуг з опалення, енерго- й водопостачання тощо.

Окрім того, прямі договори укладалися із ТОВ А.І.Д.А. на придбання обчислювальних машин (675 тисяч гривень), ТОВ «Комел» на комп’ютерне обладнання. Ремонті роботи у 2017-18 роках в університеті також здійснювалися через неконкуренті закупівлі. Так, ПП “Промелектробуд-2000” ремонтувало хол першого поверху за 412 тисяч гривень, ПП “Вертикаль-1” здійснювало капремонт їдальні за 186 тисяч, а покрівлі корпусу №7 за 226 тисяч.

10 закупівель університет здійснив через відкриті торги. Найдорожчий тендер – 955 тисяч гривень на придбання 281 одиниці комп’ютерного обладнання. Переможцем торгів стало «Станбуд-Черкаси». При цьому на сайті «Дозорро» на закупівлю був залишений негативний відгук через відсутність вимог до програмного забезпечення.

Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України

ЧІПБ – державний навчальний заклад, що був створений у 70-х роках. У 2013 році Кабмін реорганізував академію в інститут, відокремлений підрозділ Національного університету цивільного захисту України. Нині в закладі навчаються більше 1200 студентів. В.о. начальника інституту є Олександр Тищенко.

За інформацією «Дозорро», ЧІПБ провів 213 закупівель на 26 мільйонів гривень. При цьому 107 договорів були укладені за результатами конкурентних закупівель. Економія замовника склала 1,08 мільйона гривень.

Найбільші договори через переговорну процедуру були укладені із підприємицею Іриною Галкіною. Вона постачала формений одяг на 435 та 465 тисяч гривень. У обґрунтуванні зазначається, що пряма угода укладена через те, що на двох попередніх аукціонах була відсутня достатня кількість учасників.

Всі інші найбільші закупівлі відбувалися через відкриті торги.

Зокрема, найбільші тендери від ЧІПБ провів на закупівлю продуктів харчування: м’ясо яловичини – «Хлібний дім – Україна» (три лоти на майже 450 тисяч гривень), м’ясні консерви – ФОП Білостоцький (442 тисячі гривень), вершкове масло – ПАТ «Юрія» (431 тисяча гривень).

Детально прочитати про те, які кроки варто зробити, щоб перевірити закупівлі свого університету, можна  ТУТ.

карта розроблена Transparency International

По темі

    коментарі
    1 Коментар
    1. Цікаво що Technische Universität München закуповує в провідних компаній пром. зразки, навчальні стенди та обладнання, а в нас все йде на господарські витрати.

    Залиште свій коментар

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *