Зоомагазин Леопольд

12 класів та іспити на знання мови: досвід навчання черкаських школярів в Естонії

Навчання черкащан в Естонії

Багато українців через війну змушені були покинути свої домівки та поїхати за кордон. Понад 600 тисяч дітей перебували в інших країнах на момент початку навчального року – за інформацією МОН.

За даними освітньої інформаційної мережі Єврокомісії Eurydice Network “Підтримка учнів-біженців з України в школах Європи”, більшість українських школярів зареєстрована в Польщі – 528 тисяч, Німеччині – 290 тисяч та Чехії – 70,5 тисяч. В Італії, Румунії, Іспанії та Словаччині — від 30 до 40 тисяч дітей.

Згідно з інформацією на сайті посольства України в Естонській республіці, українці є однією з найбільших національних меншин в Естонії, тому розглянемо детальніше, як черкаські школярі опановують складну мову та програму.

Напередодні повномасштабного вторгнення родина Драбовських виїхала за кордон відвідати свого тата і змушена була залишитись там.

– Мій тато працює в Естонії з осені 2021 року. Наша родина вирішила провести декілька тижнів поряд з ним. Приїхали в Естонію на власному авто 23 лютого. Вже наступного дня було зрозуміло, що повертатися в Україну небезпечно, тому зараз ми тимчасово проживаємо тут, – говорить старшокласниця Анастасія Драбовська.

В Естонії є досить великий спектр різноманітних шкіл для вибору. Діти з семи років можуть обрати навчальний заклад відповідно до своїх інтересів та хобі. Також є можливість розвивати свої таланти в мистецьких школах і гуртках.

– Ми з сестрою вступили до гімназії, в якій навчаються з 10 до 12 класу, і до музичної школи. Пізніше нам запропонували місце в шкільному хорі та інших гуртках за нашими вподобаннями. Наші молодші сестри пішли в третій клас і також з нами почали навчатися музики, – розповідає Назар Драбовський.

Потрапити до того чи того навчального закладу можна після проходження тестів і співбесіди, на якій визначають рівень знань учня та його інтереси.

Як розповіли герої публікації, найбільшою складністю для них є вивчення естонської мови, яка є досить незвичною та складною. Вони хвилюються через іспит на знання мови, яку вивчити за короткий термін до рівні носія дуже складно, а це є обов’язковим для всіх випускників. Проте уроки з мови тривають для українських учнів різного віку разом в одному класі, що значно допомагає. Також навчання для біженців відбувається тільки англійською мовою.

Естонська шкільна програма не дуже відрізняється від української – навантаження та предмети схожі. Значною відмінністю є те, що навчання в середній школі триває не 11, а 12 років.

– Навчання в естонській школі можна прирівняти до навчання в українській школі. Майже однакові програми. Всі школярі, вчителі та директор спілкуються з нами англійською мовою. Школи добре оснащенні цифровими ґаджетами. Діти на уроках працюють з планшетами та ноутбуками. Одним з мінусів є те, що середня освіта триває 12 років, – говорить Анастасія.

Також в естонських школах, за словами черкасців, цікаво організована система харчування – кожна дитина обирає собі страву, яка їй до смаку. Як і в Україні, в учня є багато місць і можливостей для проведення вільного часу. Назар говорить, що в іноземній школі є спеціально організовані приміщення для відпочинку та безкоштовне харчування для всіх учнів у форматі “швецького столу”.

Поряд з перевагами є і один суттєвий недолік освіти в Естонії. Ця країна межує з росією, тому на її території проживає велика кількість росіян. Через це у великих містах можна простежити негативне ставлення до українців.

– Естонія межує з росією, тому багато людей мають родичів звідти. Інколи можна відчути упереджене ставлення від людей, коли вони дізнаються, що ти з України. Але в нашому місті до нас ставляться приязно, – розповідає Анастасія.

Водночас є й переваги навчання в школі за кордом – це ґаджетизація освіти і можливість вибору спеціалізованої школи. Попри все чимало українців планують повернутися додому після закінчення війни.

– Дуже хвилювала ситуація в Україні. Ми постійно згадуємо з теплотою наших вчителів і однокласників. Сумуємо за домівкою і звісно плануємо повернутися, коли буде безпечно і буде змога навчатися у вищому навчальному закладі, – говорять Драбовські.

Черкащани додають, що в столиці Естонії Таллінні було відкрито спеціальну школу для українських дітей, де більшість викладачів говорять українською мовою та навіть навчають школярів нашої мови. Відсоток біженців з України досить високий саме в цій країні і, відповідно, в системі освіти є достатньо змін, які спрямовані на допомогу нашим діткам, що сприяє їхньому швидкому освоєнню та комфорту.

Нагадаємо, “18000” готує низку матеріалів про навчання черкаських школярів за кордоном. Перший текст у межах цього проєкту – “Заборона мобільних і полегшена “домашка” Досвід навчання черкащан у Німеччині”, вже опублікований.

Підготувала Вероніка Чіпенко

Долучайся до телеграм-каналу “Шо там у Черкасах?”. Оперативно повідомляємо про повітряні тривоги і першими повідомимо про нашу перемогу

коментарі
4 Коментарі
  1. Захотілось відвідати Таллін. Дякую за статтю

  2. Цікава стаття про досвід навчання в Естонії, буде корисно для тих, хто ще планує переїзд із школярами

  3. Круто було б запровадити формат ” шведського столу ” в черкаських школах.

  4. 12 років навчання це занадто.

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини