У п’яти областях, серед яких – Черкаська, провели дослідження, аби з’яcувати, чому в Україні повільно відбувається створення громад навколо міст. Для цього вивчали стереотипи і страхи громад, а також розвінчували їх через надання правдивої інформації. Ще один напрям роботи – збір пропозицій до “децентралізаційного” законодавства.
Чернівецька обласна організація Комітету виборців України підбила підсумки кількамісячного проекту “Долаємо стереотипи при формуванні міських об’єднаних територіальних громад”.
Дослідження відбувалося у п’яти областях: Черкаська, Херсонька, Хмельницька, Чернігівська, Чернівецька.
У нашому місці проект реалізовувала Черкаська агенція регіонального розвитку.
Під час дослідження акцент робився саме на містах обласного значення та обласних центрах, а також навколишніх селах, які не об’єднуються.
Як розповіли організатори заходу, розробники реформи децентралізації передбачали, що найпершими об’єднаються міста з прилеглими селами і цей процес розпочнуть великі обласні центри, потім міста обласного значення, потім районні центри. Однак сталося навпраки – найпершими почали об’єднуватися села.
Дослідження відбувалось шляхом опитування голів і депутатів місцевих рад, працівників місцевого самоврядування, науковців, експертів.
За результатами дослідження, більше 70% людей позитивно оцінюють процеси об’єднання. Цікаво, що в сільській місцевості більшість опитаних вважають, що саме міста мають ініціювати приєднання сіл.
Найтиповіші стереотипи, з якими стикалися дослідники
У сільській місцевості:
«Ми втрачаємо самостійність»
«У нас заберуть землю і зачинять школу. Ми нікому не будемо потрібні»
«Село краще за місто! Захистимо своє право на самоврядування!»
У містах:
«Ми будемо годувати дармоїдів»
У процесі обговорення приєднання села до міста найбільше дискусій виникає щодо повноважень старости, процедури його відкликання.
Експерти вважають, що для підсилення позиції села у статуті новостворенної міської громади можна передбачити додаткових представників сільських територій у складі виконкому або спеціальне право вето від старости.
Найменше мотивації до об’єднання у міст. Однак уже прогресивна влада у деяких містах задумується про розвиток приміських територій, про розширення міста, оскільки це цікавить у першу чергу бізнес. До того ж деякі міста хочуть узаконити витрати, які несуть, обслуговуючи населення сусідніх сіл.