Продаж чорнозему та хайп на допомозі ООН. Розвінчуємо черкаські фейки

Окрім війни на фронті, росія продовжує вести ще одну – інформаційну. Створення проросійських телеграм-пабліків та поширення відвертої дезінформації – та зброя, яку використовує ворог.

І хоч Черкащина – це тилова область, проросійські та антизахідні фейки та наративи присутні й тут. Розвінчування кількох таких дезінформаційних повідомлень – далі в матеріалі “18000”.

Рекламний хайп на допомозі ООН

9 квітня новинний паблік “Труха Черкаси” опублікував повідомлення про те, що ООН нібито оголосила про нову виплату українцям. Отримати гроші можуть мовбито всі українці, які проживають в Україні. Наприкінці повідомлення автори допису пропонують клікнути на одну з кнопок: “Інструкція” або “Як заповнити заявку”. Проте за жодним із лінків немає ані інструкції, ані рекомендацій із заповнення заявки. Натомість – перехід на інший новинний паблік, де немає жодної інформації про те, що ООН оголосив нову виплату.

Оголошення про виплати розміщено від імені Норвезької ради у справах біженців в Україні. В організації вже повідомили про те, що подібні дописи є фейком, і просять українців бути обачними.

Там, зокрема, зазначили, що не мають своєї сторінки в додатку Telegram та що проводили реєстрацію на грошову допомогу тільки через додатки WhatsApp та Viber у період з 28 лютого до 20 березня. Реєстрацію на допомогу завершено.

Також у Норвезькій раді закликали бути обачними, щоб не стати жертвами шахраїв. Там наголосили, що їхні співробітники ніколи не просять повідомляти номер карти, пін-код та CVV-код (тризначний код на звороті картки). Для грошового переказу організації потрібен тільки IBAN (міжнародний номер банківського рахунку). Якщо ж ви повідомили кому-небудь свій CVV-код, зв’яжіться з банком і негайно заблокуйте картку.

Всю офіційну інформацію стосовно грошової допомоги можна знайти на Facebook-сторінці Норвезької ради у справах біженців, за номером «гарячої» лінії NRC 0 800 302 007 або написавши на адресу електронної пошти ua.info@nrc.no.

Нафантазовий продаж черкаського чорнозему

Наступний фейк було поширено не в черкаському сегменті соцмереж, проте він безпосередньо стосується нашої області. На відео у TikTok, опублікованому акаунтом belarus_tictok, йдеться про те, що українську землю нібито продають у Польщу. І Черкащина – серед тих регіонів, звідки й вивозять плодючий чорнозем. Джерелом відео є пропагандистський телеканал “Россия 24”.

“Плодючі шари зрізають на площах у сотні і тисячі гектарів для вивезення в Польщу”, – говорить ведуча новин.

@belarus_tictok В Сети появилось видео вывоза чернозема из правобережных регионов Черкасской области. Плодородные почвенные слои срезаются на площадях в сотни и тысячи гектаров для вывоза в Польшу. #украина #киев #польша #чернозем ♬ оригинальный звук – ⚡️Молния⚡️

Також вона зазначає, нібито такі факти є масовими не лише на Черкащині, а й в інших регіонах, зокрема, у Полтавській та Дніпропетровській областях. Жодного підтвердження того, що кадри було знято саме в Черкаській області або принаймні в Україні – немає. На відео лише добірка кадрів, як працює екскаватор, рух транспорту по дорозі тощо, без жодних підтверджуючих коментарів або фактів.

Водночас нам вдалося знайти один із кадрів, використаний у відеосюжеті. Його було опубліковано в ютубі ще минулоріч, у квітні 2022-го. Жодного підтвердження про те, що його було відзнято на Черкащині, там немає.

Варто зазначити, що наратив про нібито продаж української землі за кордон – не новий. Російські медіа поширювали його ще з 2015 року. Тоді, зокрема, низка російських та проросійських медіа повідомляли про те, що “трофейну” українську землю хоче купувати Швеція. Згодом інформацію було спростовано. Натомість нещодавно президент рф володимир путін заявляв про те, що український чорнозем вивозять “разом із останками солдатів Червоної Армії”, що є неправдивим і абсурдним.

“Що ви там курите?”

Ще один свіжий антизахідний наратив стосується відпуску ліків за рецептом. Останні дні березня для українців ознаменувалися появою аптечних мемів про “Немісил”, штурмом аптек і прокльонів МОЗ, а часом і всього Європейського Союзу.

Міністерство охорони здоров’я опублікувало інформацію про те, що відтепер рецептурні ліки можна буде отримати не лише за паперовим, а й електронним рецептом. Тобто фактично йшлося про появу нового інструмента для придбання ліків. Проте оскільки до цього в Україні рецептурні ліки відпускали в аптеках без рецептів (як мали б), це викликало хвилю нерозуміння та хейту. Причому дісталося не лише українській владі, а й ЄС.

Водночас варто розуміти, що поширення антизахідного наративу в цьому випадку може бути не штучним, а органічним. Причина – неготовність сприйняття людьми нового, а також не зовсім вдала комунікація профільного міністерства, яке так і не змогло донести українцям, чому відпуск ліків за рецептом – це свідомий підхід.

Гонтарєва і “план Маршалла” для України

На початку лютого 2023-го у кількох новинних пабліках Черкас з’явилися схожі дописи, які стосувалися ексголови Національного банку України Валерії Гонтарєвої. У них ішлося про те, що Європейський Союз долучив Гонтарєву до складання повоєнного плану відновлення України. 

Подібні дописи репостили насамперед прихильники Петра Порошенка, під час президентства якого і керувала Нацбанком Гонтарєва.

Загалом питання участі Гонтарєвої у “плані Маршалла” почали обговорювати ще у червні минулого року. Приводом для цього стала участь політикині у форумі Ukraine Recovery Forum в Лондоні. Там і справді обговорювалася програма економічної допомоги Україні з боку країн Європи. Водночас, за офіційними даними, Україну на зустрічі представляло Міністерство економіки на чолі з міністеркою Юлією Свириденко. На сьогодні плану відновлення ще не затверджено, як і учасників реалізації такої програми. 

Отже, слід усвідомлювати, що подібні повідомлення є нічим іншим, аніж політичною маніпуляцією.

Єдиний телеграм-канал новин у Черкасах, новинам якого можна довіряти. Підписуйся на “18000 | Шо там у Черкасах?”

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *