Новини черкаських онлайн-ЗМІ: із надійних джерел та без мови ворожнечі

Заледве більше відсотка новин черкаських онлайн-ЗМІ викликають сумніви у їхній достовірності. Більша частина з них – джинса. 

Такими є результати квітневого моніторингу Інституту масової інформації, завданням якого було проаналізувати новини на дотримання стандартів достовірності та відокремлення фактів від коментарів, а також наявність у них мови ворожнечі.

До дослідження було взято новини зі сайтів 18000, Прочерк, Змi.ck.ua, Провсе та Вичерпно, опубліковані в стрічках із 10 до 14 квітня 2023 року. Не брались до уваги блоги, авторські колонки, репортажі, анонси, прогнози погоди, тощо. В означений період у стрічках видань з’явилось 542 публікації: найбільше на 18000 – 124, найменше на Змі.ck.ua – 87. 

Одним із загальновизнаних новинних стандартів є відокремлення фактів від коментарів. Журналісти повинні бути максимально незаангажованими. У новинах є неприйнятними жодні оцінки і висновки журналіста. Абсолютна більшість проаналізованих новин не містять коментарів журналістів.  Відтак, лише одна новина із добірки порушує цей стандарт. Йдеться про публікацію в стрічці сайту Провсе, де автор Сергій Зубатов (очевидно, це несправжнє ім’я журналіста) від першої особи критикує владу одного з міст Черкащини. Весь матеріал більше схожий на блоґ, однак розміщений ЗМІ у загальній стрічці новин без будь-яких позначок, рубрикаторів чи ремарок. 

Ще одним важливим новинним стандартом є достовірність. Ідеться про те, звідки, з яких джерел надійшла інформація і чи компетентними є ці джерела. Оскільки джерелами абсолютної більшості новин для черкаських ЗМІ є повідомлення офіційних пресслужб (поліції, прокуратури, ДСНС, Черкаської ОВА, Черкаської міської ради, тощо), то із добірки новин, що підлягали моніторингу лише 1,3 %, а це 7 публікацій, викликали сумніви у їх достовірності. Одна така новина була на Прочерку і шість – на Провсе. 

Так Прочерк розмістив у стрічці відверто джинсову публікацію про підсумки звітної зустрічі менеджменту однієї з регіональних партій. (Членом ради Черкаської обласної організації цієї партії є Петро Душейко – батько Олексія Душейка – одного із засновників цього сайту, котрий теж є уповноваженою особою цієї-таки партії). Оскільки публікація має ознаки замовності, ніяк не маркована, не містить посилань на будь-які джерела, а наведені в ній факти, в тому числі, і з прямої мови, з огляду на замовний характер, можуть не мати підтвердження, або спеціально дібрані для покращення іміджу партії – про дотримання стандарту достовірності в такому матеріалі викликає сумнів. Схожий матеріалмаркований як “партнерський” опублікував і сайт Провсе. 

Також на Провсе була опублікована новина “Урожай” та Черкаський державний технологічний університет підписали договір про співпрацю”, маркована як “новини компаній”. Достовірність іміджевої, при тому неналежним чином маркованої, новини також викликає сумнів. До того ж, директором ТОВ “Урожай” є один із політиків, який фігурував і у вище згаданому матеріалі. 

Ще одним матеріалом на Провсе, який не містить джерел та викликає сумнів у достовірності, є джинсовий матеріал про діяльність одного з депутатів-мажоритарників від Черкащини. Також до переліку матеріалів з порушенням стандарту достовірності входить вже згадана публікація Сергія Зубатова із критикою влади одного з міст Черкащини.  

Окрім того, сумнів у достовірності викликає матеріал “Військовий блогер “впіймав” на брехні колишнього сільського голову зі Шполянщини” та продовження цієї історії під заголовком “У батальйоні імені генерала Кульчицького відхрестилися від скандального шполянина”. Обидва матеріали серед джерел містять посилання на дописи та коментарі з неверифікованих акаунтів у фейсбуці. А згідно з роз’ясненнями до новинних стандартів неверифіковані акаунти – це ненадійні джерела. 

Слід відзначити, що в моніторинговій добірці не було зафіксовано новин, які би містили мову ворожнечі. Звісно, назву сусідньої країни-агресора у своїх матеріалах ЗМІ пишуть із малої літери, що може інтерпретуватись як зневага. Однак, згідно з  рекомендаціями Комісії з журналістської етики щодо вживання стилістично забарвленої лексики в журналістських матеріалах про війну, такий варіант написання допустимий. 

Захар Колісніченко, регіональний представник Інституту масової інформації в Черкаській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Реклама МХП
коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *