Багато українців через війну змушені були покинути свої домівки та поїхати за кордон. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що з України від початку повномасштабної війни виїхало більше 14,5 мільйонів громадян.
Частина українців вимушено оселилась у Британії. Більшість із тих, хто вже облаштувались там, планують залишитись в цій країні для постійного проживання.
Також значна кількість українських школярів навчається зараз у британських школах. Аби дізнатися більше подробиць навчання в іноземних закладах освіти, ми вирішили знову звернути увагу на Британію. Старшокласниця Віра Лазарук поділилась враженнями від навчання у місцевій школі.
– Мої батьки ухвалили рішення, що я маю виїхати закордон і на час війни проживати тут. Це було заради моєї безпеки та якісного навчання. Ми поїхали в Британію до моєї двоюрідної бабусі, яка надала нам житло, допомогла з оформленням усіх документів та і зараз допомагає всіма можливими способами, – говорить Віра.
Українці в Британії мають можливість безкоштовно навчатися в більшості шкіл. Школярам також оплачують обіди та поїздки класом на екскурсії.
– Мене прийняла приватна школа, оскільки я українка – навчаюсь абсолютно безкоштовно. Також мені оплачують обіди та нетривалі поїздки з класом. Багато приватних шкіл також приймали українців на безкоштовне навчання, – розповідає черкащанка.
У Британії батьки для своїх дітей обирають школи за певними критеріями: географічна наближеність, приватний чи державний навчальний заклад, рівні вивчення мови та імідж школи.
– Ми обирали школи, які розташовані недалеко від місця проживання та мають хорошу репутацію. У підсумку зупинилися на двох: державній європейській школі, яка пропонує вивчення ступеня IB, та на приватній, де я зараз вивчаю A-level. До першого закладу вже зарахували до десятьох українців, але я обрала приватну через невеликі класи, від двох до десяти людей, також тут повністю нове обладнання, – говорить школярка.
Головною складністю для українських дітей за кордоном, вважає Віра, є мовний бар’єр. Також часто школярі, які навчаються в старших класах, хвилюються за успішне закінчення школи та вступ до університету.
– Були певні труднощі з мовою. Спершу було складно розуміти вимову та акценти, через що погано засвоювалася інформація. Певний період я мала повертатися назад у конспект і перекладати слова, писати пояснення українською, – розповідає героїня.
Віра говорить, що в перші дні навчання в іноземній школі відчувала себе дуже самотньою та навіть боялась заговорити з однокласниками.
– Спочатку я була у піднесеному стані через нове місце та зовсім іншу атмосферу в школі. Водночас був сум за Україною та якийсь страх почати говорити з однокласниками. Не те, щоб я сумнівалася в чомусь щодо навчання, головною перешкодою був саме переїзд та те, що я майже одна в чужій країні. Я переймалася через відсутність друзів та рідних поряд і нервувалася через події в Україні, – ділиться спогадами дівчина.
Навчання в британській школі має певні відмінності від української системи освіти. Вчителі-іноземці спілкуються з учнями, як з друзями, і у всьому допомагають їм.
– Мені приємніше навчатися в британській школі через умови навчання та ставлення вчителів. Раніше я не мала дружнього класу чи приємних педагогів (лише одиниці були справді хорошими). Нині в моїй британській школі більшість вчителів молоді, вони ставляться до учнів дуже добре. Вони цікавляться нашими хобі, як минув день та дають зрозуміти, що вчитель і учень – на одному рівні, – розповідає старшокласниця.
Також в Британії є певні правила для дітей, які потребують додаткової уваги. Вчителі допомагають їм та надають більше часу для виконання завдань.
– Мені подобається, що я зараз вивчаю три предмети: економіку, психологію та медіа, тому що планую вступати на журналістику. В цій школі також круто, що враховують можливості кожного учня. Під час екзаменів школярам, які мають проблеми з увагою, психікою, читанням чи засвоєнням матеріалу, дають 25 % додаткового часу для написання завдань, – говорить Віра.
Ще однією відмінністю між освітою в Україні та Британії є підхід до засвоєння матеріалу. Більшість інформації учні вивчають завдяки практичним завданням.
– Відрізняється навчання також тим, що тут вивчений матеріал ми застосовуємо практично: через проєкти, есе. Іспити складаються з есе та розгорнутих відповідей. Учні використовують свої знання та міркують над темою, вмикають своє критичне мислення, а не просто зазубрюють дати або терміни, – розповідає черкащанка.
Головним недоліком навчання за кордоном, на думку Віри Лазарук, є інша система канікул. У британських дітей значно більше часу на відпочинок від навчання, ніж в українських.
– Подобається школа тим, що в 12 і 13 класі я можу обрати три чи чотири предмети, якими цікавлюся. Не подобається те, що маємо забагато канікул протягом року і через це навчальний рік закінчується в кінці червня або на початку липня. Це може звучати дивно, але через постійні канікули мені важко повертатися назад до роботи. Ми мали тиждень канікул у жовтні, три тижні на Новий рік, тиждень в лютому, матимемо три тижні на Великдень та тиждень у травні, – обурюється героїня.
Віра сумує за рідними та друзями, які залишились в Україні, проте вирішила продовжувати проживати за кордоном та вступати до університету в Британії.
– Щодо переваг це те, що більшість вчителів зацікавленні у тому, аби навчити. Вчителі не один раз приділяли годину свого вільного часу мені, щоб пояснити матеріал, який я не зрозуміла або пропустила. На жаль, я поки що планую будувати своє майбутнє у Великобританії та вступати в університет тут. В Україну буду приїжджати, щоб зустрітися з рідними та друзями, – говорить Віра Лазарук.
Вероніка Чіпенко
Нагадаємо, “18000” готує низку матеріалів про навчання черкаських школярів за кордоном. Раніше ми вже розповідали про навчання у Великобританії – Класи – міжнародні, а у вчителя є помічник: як навчатися черкащанам у Британії.
Втомився читати лише сумні новини? Підписуйся на інстаграм “18000” – місце, де ділимося надихаючими історіями черкащан та рекомендаціями від нашої команди
Цікаво читати про такий досвід👍🏼
Цікава стаття! Особливо для абітурієнтів, які планують навчатися за кордоном.
Дуже цікаво і пізнавально однозначно лайк)