Як і чим громадські організації допомагають переселенцям: досвід Черкащини

Після початку російського вторгнення в Україну Черкащина прихистила понад 250 тисяч переселенців. Понад 100 тисяч з них офіційно зареєстровані як ВПО. Одним із викликів для області (як і для інших, відносно безпечних регіонів) стала відсутність соціального житла.

Про проблеми переселенців та як їх долають, розповіла Лариса Ходаковська, координаторка програми “Єднання заради дії” в Черкаській області, що впроваджується IREX разом з благодійним Фондом “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” та за підтримки Державного департаменту США.

Які труднощі мають переселенці на Черкащині?

– З-поміж найгостріших питань – брак помешкань для переселенців. Багато з них втратили оселю, майно та не мали коштів на оренду. А в нас зовсім не було соціального житла для ВПО. І це якраз стало найбільшою проблемою. Згодом представники місцевої влади, громадських і благодійних організацій відремонтували приміщення шкіл і зробили шелтери для тимчасового перебування.

Як і де розселяли людей?

– Багатьох переселенців розмістили в селах. Частині з них було складно пристосуватися до умов. Людям, які все життя прожили в місті, незвично топити піч дровами та носити воду з криниці. Але довелося адаптуватися. Найскладніше людям з інвалідністю, яким дуже важливо мешкати неподалік лікарні. Тому потрібно створювати більше соціального житла саме в містах.

Окрім того, переселенці в селах недоотримують гуманітарну допомогу. Звісно, зараз багато благодійних фондів і громадських організацій забезпечують ВПО продуктами та одягом. Але найчастіше “гуманітарку” роздають у містах, до людей з сільської місцевості приїжджають рідше, інколи вони можуть отримати лише один набір на місяць.

Чи достатньо на Черкащині робочих місць для переселенців?

– На жаль, ні. Люди, які переїхали з Донеччини та Луганщини, переважно мають спеціальності, пов’язані із шахтами та металургійними заводами. У нас немає таких підприємств. Черкащина — аграрний край. У нашому центрі зайнятості можна пройти навчання та отримати новий фах. Влада області пропонує перекваліфікуватися, але більшість відмовляються.

Підприємці більш активні. Вони успішно ведуть бізнес, сплачують податки та допомагають дітям-сиротам і дітям переселенців.

Відомо, що ваша програма надає ВПО і правову підтримку. Розкажіть про це.

– У цьому напрямку ми працюємо дуже активно. В межах програми “Єднання заради дії” їздимо до населених пунктів, де живуть переселенці, та надаємо безкоштовні юридичні консультації. Відновлення житла, опікунство, затримка виплат — те, з чим до нас найчастіше звертаються. Наш юрист щодня проводить 10-15 консультацій. Щоб отримати правову допомогу від програми “Єднання заради дії”, потрібно заповнити онлайн-анкету, вказавши свої контакти й суть звернення. Після цього з вами зв’яжеться наш юрист.

У гуртожитках і шелтерах  ми розмістили стенди з методичними матеріалами, в яких коротко та доступно написано, як діяти в кожному конкретному випадку. А ще ми випустили посібник із корисною інформацією для ВПО. Він є не тільки в друкованому вигляді, а й на сайті програми в електронній формі. Посібник створений у межах програми “Єднання заради дії” за підтримки Міністерства цифрової трансформації та Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Тут у зрозумілій формі зібрані відповіді на більшість питань, що стосуються соціального захисту: взяття на облік ВПО, отримання допомоги, пільг і пенсій, забезпечення житлом тощо. Така інформація необхідна кожній громаді.

Ваша організація сприяє створенню рад ВПО в Україні. Як вони допомагають переселенцям?

– Завдання Ради ВПО як консультативно-дорадчого органу — виявити проблеми, з якими стикаються переселенці (із житлом, роботою, навчанням дітей тощо), систематизувати їх та подолати.

Рада ВПО — це консультативно-дорадчий, репрезентативний і посередницький орган, який діє при органі місцевого самоврядування. До її складу входять переселенці, громадські організації та представники влади. Ради ВПО організовують видачу гуманітарної допомоги, виявляють системні проблеми, з якими стикаються переселенці та допомагають їх вирішувати.

Також ради ВПО мають стимулювати переселенців брати активну участь у суспільному та політичному житті міста чи села, де вони мешкають. У грудні ми провели форум, присвячений темі  інтеграції ВПО на Черкащині.  Також на заході обговорили різноманітні питання діяльності ВПО та організацій. Зокрема, поспілкувалися про правову підтримку, працевлаштування, психологічну та інформаційну підтримку внутрішньо переміщених осіб. Усі учасники форуму підтримали ідею створення ради ВПО при Черкаській ОВА та при місцевих органах влади.

І вже зараз ми маємо створену раду ВПО в Черкасах, яка активно працює та допомагає переселенцям. Ще одна рада ВПО в Умані – в процесі створення.

Отримати безкоштовну юридичну допомогу та ознайомитися з корисними матеріалами для ВПО можна на сайті програми “Єднання заради дії”.

Ця стаття стала можливою в межах програми “Єднання заради дії”, що впроваджується IREX разом з Благодійним Фондом “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” та за підтримки Державного департаменту США.

коментарі
1 Коментар
  1. Гарно розписано. Але з власного досвіду знаю, що на переселенців, особливо в селах усі хотіли чхати. З грудня 2022 року по сьогоднішній день моя родина отримала на трьох дорослих людей аж 12,5 кг борошна. Оце й уся допомога. Саме тому люди й не хочуть нікуди виїжджати, бо ми ніде нікому не потрібні.

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *