Відкриття фотовиставки “Незламні” відбулося ввечері 19 грудня у Черкаському художньому музеї. Експозицію приурочили завершенню медіапроєкту “18000” про військових із ампутаціями. Його реалізували у партнерстві з фотографом Ігорем Єфімовим.
Про це повідомляє кореспондентка “18000”.
“Незламні” – спецпроєкт, над яким команда працювала кілька місяців. Це історії 10 військовослужбовців, які були поранені під час бойових дій, наслідком чого стала ампутація.
На виставці презентували 19 найбільш емоційних і сильних світлин Ігоря Єфімова з-поміж сотень, зроблених в межах проєкту.
– Це насамперед ті фотографії, які викликали емоції у команди та героїв проєкту. Ми вдячні бійцям, які взяли участь у цьому проєкті, тому що не так просто було оголити свої фізичні та душевні шрами. Ми висвітлили історію кожного з них. Вони абсолютно різні: хтось вже не хоче воювати і планує зайнятися іншим, хтось бажає повернутися до війська, але не має на це права за законом. Крім того, ми намагалися підсвітити проблеми, з якими стикаються ветерани, зробити їх видимими і привернути увагу до цього, – розповіла ідейниця спецпроєкту та журналістка “18000” Ірина Малюкова.
Також вона дододала, що завдяки проєкту вдалося створити невелике ком’юніті між самими ветеранами. За її словами, бійці самі говорять про те, що це важливо для них і є одним із елементів адаптації.
Крім світлин у експозиції презентували полотно зі словами героїв “Незламні”. Ці цитати ілюструють певні моменти їхнього життя, передають їхню індивідуальну історію. Поряд розташований QR-код, відсканувавши який можна перейти на сайт, щоб почитати 10 лонгридів спецпроєкту, переглянути відеоісторій та ще більше фотографій Ігоря Єфімова.
– Крім світлин, ми створили ще 10 дуже важливих текстів та відео. Ми б не хотіли, щоб ці роботи викликали жаль. Вони життєствердні. Бо кожен наш герой надихав нас і ми хочемо, щоб вони надихнули і вас, – зазначила співзасновниця видання “18000” Єлєна Щепак.
Окрім Єлєни Щепак, над текстами працювали Вікторія Нянько та Анастасія Бут.
На виставці експонують світлини у чорно-білому стилі. Їх створив іменитий черкаський фотомитець Ігор Єфімов спеціально для проєкту “Незламні”.
– Коли журналісти “18000” запропонували мені долучитися до цього проєкту, я погодився, тому що моя мова – фотографія, а їхня – слово. Сподіваюся, що мої світлини підсилили їхні важливі тексти. У цій колаборації ми змогли підтримати одне одного для реалізації важливої справи, бо це тема, про яку неможливо мовчати, – розповів Ігор Єфімов.
Також він повідомив, що фотографії вже відібрали до українсько-шведського проєкту “Військовий архів”.
– Важливо показувати і за кордоном, з чим Україна стикається кожного дня під час війни, – додав світляр.
На відкриття виставки завітало близько 200 черкасців. Зокрема і герої спецпроєкту, серед них Віталій Моцний з позивним “Техас”:
– Приємно бачити таку кількість людей. Ветеранів з’являється все більше, тому важливо, щоб суспільство розуміло, що ми такі ж люди і не дивилися на нас із додатковим хвилюванням. Радий, що є проєкти, які висвітлюють історії військових. Адже, попри травми, дехто з нас продовжує служити, хтось знайшов інший спосіб, щоб допомагати армії.
Ще один учасник “Незламних”, ветеран Сергій Прядка зазначив, що підтримує такі проєкти, бо вважає, що люди мають бачити ветеранів, які захищали країну:
– Навіть я під час проєкту побачив військових, яких не знав раніше. На війні хлопці отримують важкі поранення і їм потрібна підтримка. Психологічно найважче те, що суспільство стає байдужим до війни. Патріотизм потрібно показувати своїми діями.
Виставка триватиме у Черкаському художньому музеї до кінця року. У залі також розміщений QR-код, за яким можна задонатити на збір “18000” на дрони та евакуаційні автівки. Їх передадуть до підрозділів, у яких служать черкащани. Одразу після відкриття виставки розпочався благодійний аукціон, кошти з якого буде спрямовано на цей же збір.
Анастасія Бут
Втомився читати лише сумні новини? Підписуйся на інстаграм “18000” – місце, де ділимося надихаючими історіями черкащан та рекомендаціями від нашої команди