Чи можна приймати ліки після закінчення терміну придатності?

6694d0a201b66.webp

Позбуватись від ліків, у яких закінчився термін придатності, здається логічним рішенням. Та чи дійсно це так, чи це всього-на-всього примха виробників? На що взагалі впливає термін придатності ліків, які придбані в онлайн-аптеці eTabletka чи інших аптеках? Розглянемо цю тему предметніше!

Що таке термін придатності ліків

Звісно, будь-який лікарський засіб має певну дату вжитку. Багатьма вона сприймається як кінцева точка, після якої ліки перетворюються або на недієве плацебо або небезпечний для здоровʼя препарат. Насправді ж термін придатності ліків — це дата, до якої виробник гарантує, що засіб зберігатиме свою цілковиту ефективність та безпечність. Щойно цей термін закінчується, виробник відмовляється від таких гарантій. Проте це не означає, що на наступний день вчорашні ліки стають чимось на кшталт карети Попелюшки опівночі чи отрути.

Річ у тому, що перш ніж опинитись в аптеках, будь-які ліки тестуються. Зазвичай тестування проводяться протягом року-двох. Внаслідок чого виробник переконується в дієвості та безпечності ліків за цей період. Однак інформації про те, як поводить себе препарат на третій-четвертий рік перебування в аптечці, у виробника немає. Згідно з дослідженнями Американської медичної асоціації, ліки можуть бути дієвими набагато довше, ніж зазначено на упаковці. Звісно, якщо виконуються вимоги до зберігання лікарських засобів.

Важливо: при використанні протермінованих препаратів усю відповідальність за результат, побічні дії та інші наслідки бере на себе той, хто їх приймає. Перед вживанням варто проконсультуватись щодо тих чи інших ліків з фармацевтом. У разі, якщо змінився колір, форма чи текстура препарату, вживати його заборонено.

Які ліки небезпечні після закінчення терміну придатності

Після протермінування значну шкоду можуть нанести такі препарати, як:

  • антибіотики,
  • очні краплі,
  • інсулін,
  • антидепресанти,
  • гормональні препарати,
  • сиропи,
  • нітрогліцерин,
  • ліки для розрідження крові (наприклад, варфарин),
  • протисудомні препарати (наприклад, карбамазепін),
  • розчини для інʼєкційного введення,
  • засоби для лікування гіпертензії тощо.

Це продиктовано тим, що такі ліки втрачають свою ефективність і в них зазвичай починаються токсичні процеси. Як-от у випадку тетрациклінових антибіотиків. Крім того, деякі препарати, зокрема, очні краплі та сиропи, можуть перетворюватись у середовище для розвитку бактерій.

Які ліки є безпечними після протермінування

Відповідь “Так” на запитання “Чи можна пити таблетки після закінчення терміну придатності?” актуальна для таких засобів, як:

  • тверді таблетки (наприклад, вітаміни),
  • парацетамол,
  • аспірин,
  • окремі протизапальні креми та мазі,
  • деякі антигістамінні препарати (наприклад, лоратадин),
  • йодистий калій та ін.

Одначе використовувати їх після закінчення терміну бажано за двох умов. По-перше, потрібна попередня консультація щодо їх вживання з лікарем/фармацевтом. По-друге, якщо при їх зберіганні були дотримані всі правила зберігання ліків. Це важливо з огляду на те, чи будуть вони ефективними та безпечними.

Вимоги до зберігання лікарських засобів

Чим правильніше зберігаються ліки, тим довше вони будуть корисними та безпечними. Отже, правила зберігання ліків наступні:

1. Лікарські засоби мають зберігатись у комфортній кімнатній температурі (15-25 градусів). Авжеж, якщо в інструкції не вказано інше. Приміром, зберігання в холодильнику.

2. Ліки мають знаходитись в упаковці. Потрібно уникати потрапляння прямого сонячного світла. Оптимальний варіант — темна шафа, недоступна для дітей.

3. Щоб не допустити виникнення грибків і інших негативних наслідків, препарати краще тримати у сухому місці. Ванна кімната для цього — найгірший варіант.

4. У разі, якщо препарат у формі блістера, не варто відрізати його частинки. Це може призвести до втрати інформації про термін придатності та назву лікарського засобу.

Підсумовуючи, хочемо нагадати, що є лікарські засоби, які можуть використовуватись після протермінування. Та перед цим варто заручитись підтримкою фахівця, який схвалить такий крок. Бажаємо здоровʼя!

онлайн-аптеці eTabletka Артур Гребенюк

*Реклама

Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі

По темі

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *