У ПНІ Золотоніщини фіксують спалах, у Черкасах відновлюють роботу усе більше об’єктів. У країні двічі за тиждень фіксують пікові показники, COVID-19 садить під замок дружину президента. Бразилію продовжує лихоманити, але тепер ще й інформаційно, а Європа закуповує сотні тисяч мільйонів ще не виготовленої вакцини.
Головні статистичні й новинні показники області, України та світу – читайте у черговому тижневику карантину від команди “18000”. Тиждень 14-ий.
Черкаси: спалах у ПНІ та розслаблені ринки
Протягом минулого тижня на Черкащині виявили ще 83 хворих на COVID-19. Середньодобовий показник – 11,8. Найменше інфікованих підтвердили в середу – 5 осіб, найбільше (21) – у понеділок.
Саме тоді виявили спалах коронавірусної хвороби в Золотоніському ПНІ. “Там виявили хвору на COVID-19 працівницю. Яка, імовірно, й інфікувала підопічних”, – сповістив голова області. Прийдешнього дня повідомили про ще два випадки в тому ж психоневрологічному інтернаті. Нині триває епідрозслідування, за результатами якого матеріали будуть скеровані до правоохоронних органів.
Станом на вечір неділі в області підтверджено 543 випадки COVID-19. 380 осіб одужали, 19 померли.
У розрізі регіонів поширення коронавірусної хвороби має такий вигляд:
Черкаси – 236;
Кам’янський район – 62;
Золотоніський – 36;
Черкаський – 33;
Корсунь-Шевченківський – 30;
Городищенський – 24;
Канівський – 18;
Умань – 17;
Драбівський район – 18;
Катеринопільський – 10;
Монастирищенський – 10;
Шполянський – 9;
Смілянський – 7;
Сміла – 7;
Маньківський район – 6;
Чорнобаївський – 6;
Лисянський – 5;
Звенигородський – 2;
Уманський – 2;
Христинівський – 2;
Тальнівський – 1;
Чигиринський – 1;
Жашківський район – 1.
Черкаська область у трійці лідерів за втіленими ПЛР-тестами. Тут зробили вже більше 22 300 тестів.
На Черкащині з початку карантину зареєстровано 96 фактів інфікування коронавірусом медичних працівників. До Держпраці повідомили про професійне захворювання лише 45 працівників. Відтак щодо них і проведуть розслідування фактів інфікування.
У однієї з працівниць Черкаської міськради виявили коронавірус. Інфікувалася працівниця структурного підрозділу департаменту освіти. Вона була контактною особою із священником, якому діагностували коронавірус і який помер позаминулого тижня. У п’ятницю в департаменті повідомили, що їхніх працівників не тестували. У лабцентру зазначають: коло контактних до захворілої осіб встановили й протестували.
Дві черкаські школи пішли на карантин, оскільки працівники цих закладів інфікувалися COVID-19. Ідеться про школи №23 та №29. Нині саме триває прийом заяв до вступу у перший клас. У Черкасах він триватиме до 1 липня. Проте у двох вказаних школах термін буде продовжено на два тижні, щоб компенсувати час, коли освітяни будуть на самоізоляції.
У рідних депутата Черкаської міськради Олександра Радуцького виявили COVID-19. Тест обранця вказав негативний результат. Радуцький пішов на самоізоляцію.
На Черкащині призовників тестують на коронавірус перед зарахуванням до Збройних сил України. “Із 1-го червня ми розпочали роботу призовних комісій на території Черкаської області. Додатково призовників перевіряють також і на COVID-19, тож ніхто із юнаків не потрапить до лав Збройних сил України без довідки, що у нього немає коронавірусної інфекції”, – розповів заступник військового комісара.
Цього тижня у Черкасах працівники Держпродспоживслужби спільно з муніципальною інспекцією перевірили дотримання протиепідемічних норм у місцевих салонах краси та перукарнях. Порушень не виявили.
Також цього тижня проінспектували черкаські ринки. Серйозних порушень не виявили, тому протоколи не складали. Однак констатували, що люди розслабилися – тому дозволяють собі промахи: користуються слабкими антисептиками, носять маски на підборідді, часто не дотримуються соціальної дистанції й не опускають захисної плівки над товаром.
У Черкасах скасували пересадочні талони для маршруток. Усе через те, що після карантину на маршрут виходить на 12 технічних засобів менше, ніж до обмежень. Керівництво підприємства, де діяв такий формат квитків, зазначає, що нині в них бракує коштів на зарплати працівникам.
У зв’язку з послабленням карантину у Черкасах відновили прийом відвідувачів в обласному краєзнавчому музеї. Нині в музеї діють карантинні заходи: відвідувачам і працівникам перед входом вимірюють температуру. Приміщення музею дезінфікують, а от експонати – ні. Обробка спецзасобами може негативно вплинути на стан оригінальних речей.
Минулого тижня також відновили роботу черкаські бібліотеки. Однак читальні зали ще закриті. Працює лише абонентський відділ.
Черкаська обласна філармонія знову відновлює прийом відвідувачів на концертах. У закладі необхідно дотримуватися санітарних норм та соціальної дистанції. Кількість квитків, які продаватимуть – обмежена. Їх можна придбати у касі філармонії.
Уже з цього понеділка освітяни обіцяюють другу хвилю відкриття дитячих садочків. Додають: нині ще 15 ДНЗ на ремонті, який триватиме з два тижні.
Україна: національний антирекорд та штраф президенту
Минулого тижня в країні зафіксували 4 155 випадків COVID-19. Середньодобовий приріст – 593,6. Найменшу кількість інфікованих виявили в понеділок – 394. Найбільшу – у п’ятницю, 753 випадки.
Варто зазначити, що протягом минулого тижня МОЗ двічі звітувало про абсолютний добовий антирекорд із виявлених хворих на коронавірус: спочатку в четвер, адже в середу зафіксували 689 нових інфікованих. Та п’ятничний приріст перевищив усі попередні. У міністерстві це пояснюють тим, що після послаблень карантину більшість забула про обмеження, які лишилися.
Станом на вечір неділі загальна кількість підтверджених випадків коронавірусу в Україні становила 31 154. Одужали 14 082 людини, померли – 889.
Найбільша кількість інфікованих за весь період – на Буковині (3 916) та в столиці (3 904), найменша – у неокупованих частинах Донецької (292) та Луганської (56) областей.
Найбільше інфікованих у віці від 50 до 69 років – 37% та від 30 до 49 років – 35%. Найменше – дітей до 17 років, 7%.
Від ускладнень, спричинених COVID-19, минулого тижня померла 101 людина.
На початку минулого тижня на Львівщині фіксували 49 нових випадків за добу, наприкінці – 139. Через напружену ситуацію зі збільшенням інфікованих область досі не вийшла з карантину. Владці звернулися до Кабміну з проханням територіально диференціювати область, аби місцями послабити карантин.
У столиці показник захворюваності коронавірусом на 100 тисяч населення перевищив допустимі норми МОЗу. Натомість Кличко вирішив поки не посилювати карантин. Однак зазначив, що обмеження повернуть, якщо цей показник сягне 24 захворілих на 100 тисяч населення. Відновлення обмежень стосуватиметься насамперед місць масового скупчення людей: великих магазинів і ТРЦ, ринків, дитячих садочків та інших установ, де існує велика ймовірність інфікування.
Додамо: у Києві так і не відкрили зали ресторанів. За півтора тижні заповненість ліжок хворими на коронавірус зросла на 11%.
Національна поліція з початку карантину зафіксувала понад 2200 порушень карантинних обмежень, накладено штрафів на суму 4,3 млн грн.
Правоохоронці склали адміністративний протокол після розпиття кави президентом разом із командою у закладі харчування Хмельниччини під час дії карантинних обмежень. Головний санітарний лікар країни, який також був присутній, повідомив, що суд з приводу порушення карантину під час поїздки президента має відбутись 19 червня. Також Ляшко наполягає на тому, що кавування не було відпочинком.
Дружина президента України захворіла на коронавірус. Про це Олена Зеленська написала на своїй сторінці у фейсбуці. “Хочу, щоб усі пам’ятали: зарано втрачати пильність! Повертаючись до активного соціального життя, пам’ятаймо, що від кожного з нас залежить не тільки особисте здоров’я, а й здоров’я інших: близьких, друзів, колег і навіть незнайомої людини, яка разом з нами їде у ліфті чи стоїть у черзі на касі в супермаркеті”, – зазначила вона. Водночас додала: у дітей та чоловіка результати аналізу негативні.
У ПП пішоходів з України в Республіку Польща “Шегині” останнім часом загострилась ситуація з пропуском людей. Сьогодні вранці на українському боці зібралося майже 400 охочих потрапити до Польщі. Прикордонники зазначають, що люди в черзі скаржаться на довгий час очікування (до 10 годин). Усе – без умов дотримання соціальної дистанції та без можливості вирішення елементарних санітарно-гігієнічних проблем. Додають, що в Україні немає ніяких обмежень і щогодинно вони пропускають 70 осіб. Однак, за їхніми даними, після проходження усіх видів контролю на українській стороні громадянам України доводиться по кілька годин очікувати, аби потрапити на територію Польщі.
МОЗ визначило правила перетину кордону України у зв’язку з відновленням авіасполучення з 15-го червня. Зокрема, буде визначено перелік країн, які увійдуть до так званої “червоної” та “зеленої” зони. До “червоної” зарахують країни, де кількість хворих на COVID-19 на певну дату складає більше 40 осіб на 100 тисяч населення. Громадяни, які прибувають із цих країн, повинні будуть проходити обов’язкову обсервацію або самоізоляцію. МОЗ публікуватиме перелік таких країн на своєму сайті.
Керівник Міністерства інфраструктури оприлюднив список країн, які українці можуть відвідати без коронавірусних обмежень на кордоні.
Іноземці та особи без громадянства не можуть перетинати державний кордон без наявного страхового поліса на витрати на лікування COVID-19.
Із початку карантину отримали статус безробітного 276 тисяч людей, працевлаштовано 142 700 осіб з тих, хто отримав статус безробітного. На початку тижня Уряд додатково спрямував ще майже 3 млрд гривень на виплату допомоги безробітним. На кінець квітня кількість отримувачів допомоги з безробіття перевищувала минулорічні показники на 43%. Нині вже на 78% більше людей отримують таку допомогу (порівняно з минулим роком).
Пробне ЗНО в Україні проведуть в онлайн форматі. Уряд ухвалив рішення про зміну формату через серйозне зростання кількості нових випадків COVID-19 в останні кілька днів. Міністерство освіти і науки спільно із Міністерством фінансів готують порядок повернення коштів учасникам пробного ЗНО через зміну формату проведення.
Натомість Український центр оцінювання якості освіти оприлюднив інструкцію зі складання іспиту вдома.
Уже 10-го червня в Україні могли відновити свою роботу кінотеатри. Але через пандемію дати прем’єр українських та світових стрічок перенесли. За браком продукту для глядачів міністерство й уряд вирішили перенести відкриття кінозалів на 2-ге липня. Нині ідея лише на стадії пропозицій.
Світ: інформаційна лихоманка Бразилії й туристи у Венеції
За даними Центру системних наук та інженерії Джонса Хопкінса, протягом минулого тижня виявили 885,2 тисячі нових інфікованих коронавірусом. Добовий приріст у всі дні був вищим на 100 тисяч випадків. Про найменшу кількість звітували в понеділок – 103,6 тисячі. Піковий показник цього тижня став і найвищим за весь період пандемії – 138,4 тисячі нових інфікованих. Статистично захворювання виходить на пік.
Кількість підтверджених випадків – 7 854 514;
Одужали – 431 543;
Померли – 3 750 291.
За даними Центру, із понеділка добовий приріст у Штатах зростав щодня, із понеділкових 17,5 тисяч він сягнув 25,5 тисяч у неділю. Цього тижня загальна кількість випадків у США перевищила два мільйони.
Кількість підтверджених випадків – 2 091 348;
Одужали – 556 606;
Померли – 115 706.
Нові спалахи спричинили госпіталізацію значної кількості від захворілих у більшій кількості штатів США. Зокрема – у Флориді та Техасі. Одна з причин – більшість людей продовжують повертатися на роботу, яку відновлюють. Також президент Дональд Трамп планує закрите зібрання в Талсі, штат Оклахома, повідомляє Reuters.
Минулого тижня, як і кілька попередніх, Бразилію продовжувало лихоманити. Протягом семи днів у країні зафіксували 175,9 тисячі нових інфікованих. За кількістю смертей від ускладнень, спричинених COVID-19, країна обійшла Великобританію. Попри критику, президент Болсонаро й далі не планує запроваджувати карантинні обмеження. Більше – міністерство за підтримки президента обмежило доступ до сайту, на якому публікували статистику. Це сталося після пікових показників смертності за добу. Так, у п’ятницю від коронавірусної хвороби померло 890 осіб.
Кількість підтверджених випадків – 850, 5 тисяч;
Одужали – 469,1 тисячі;
Померли – 43,3 тисячі.
Другий тиждень поспіль в Іспанії фіксують менший добовий приріст, ніж в Україні. Найменша кількість виявлених за день випадків – 167, найбільша – 502.
Наприкінці тижня медики Іспанії мобілізувалися проти незахищеності на роботі. Вони вийшли на мовчазний пікет, під час якого зберігали соціальну дистанцію, не знімали масок та плескали в долоні, як це робили місцеві на подяку медпрацівникам.
Кількість підтверджених випадків – 243,9 тисячі;
Одужали – 150,4 тисячі;
Померли – 27,1 тисячі.
Іспанія оштрафувала принца Бельгії Йоахіма за порушення правил карантину. Минулого місяця принц поїхав в Іспанію на вечірку. На ній, крім племінника короля Філіпа, було ще 26 людей. Із дозволених 15. Пізніше – принцу діагностували коронавірус. За порушення карантинних правил Іспанія виписала Йоахіму штраф у 10 400 євро. У принца є 15 днів на оскарження рішення.
Минулого тижня у п’ятірці регіонів Італії не фіксували жодного нового випадку коронавірусної хвороби. У четвер ні одного інфікованого не виявили в семи регіонах із 20: Апулії, Трентіно-Альто-Адідже, Абруццо, Сардинії, Валле-д’Аоста, Калабрії, Базилікате. Хоча саме в четвер зафіксували піковий для тижня показник – 379 випадків. Порівняно з приростом у понеділок – до середини тижня він просів на сотню, а потім зріс на півтори. Майже половину від добових приростів фіксували в Ломбардії.
Кількість підтверджених випадків – 237 тисяч;
Одужали – 34,3 тисячі;
Померли – 176,4 тисячі.
Також – минулого тижня у Венецію повернулися туристи.
Німеччина, Франція, Італія і Нідерланди підписали перший контракт на 400 мільйонів доз вакцин від коронавірусу. Партнером є фармацевтична компанія AstraZeneca. Йдеться про вакцину AZD1222, розроблену в Оксфордському університеті, яка нині проходить випробування у великому дослідженні. За цим контрактом, дози вакцини розділять відповідно до чисельності населення. Додають, компанія вже уклала аналогічні угоди зі Сполученим Королівством та Сполученими Штатами.
Перша хвиля інфікувань коронавірусом пройшла пік у всіх державах ЄС, крім Польщі і Швеції. Такі підрахунки Європейського центру з профілактики та контролю захворювань. Останній звіт (за період від 31 грудня до 9 червня) вказує на те, що завдяки обмеженням у європейських країнах вдалося знизити рівень інфекцій на 80% у порівнянні з піком пандемії.
#JustPublished
Rapid Risk Assessment #COVID19 – 10th updateWhat is new?
– Updated epi and sero-epidemiological information;
– Overview of response measures implemented in the EU/EEA/UK
– Options for response to minimise the risk of resurgence of COVID19https://t.co/tyka5TiRor pic.twitter.com/LCNYfnqLW4— ECDC (@ECDC_EU) June 12, 2020
ЄС з 1 липня почне відкривати кордони для іноземців. У першій хвилі прощання з обмеженнями країни Західних Балкан: Албанія, Боснія та Герцеговина, Косово, Чорногорія, Північна Македонія та Сербія. обмеження знімуть для громадян країн, де епідемічна ситуація схожа або краща, ніж у ЄС. Щодо України рішення поки не ухвалили. Якщо ситуація в якійсь країні змінюється, можуть повернути подорожувальне табу лише для неї.
Coronavirus: The European Commission recommends partial and gradual lifting of travel restrictions to the EU and adopts guidance on resuming visa operations – read the press release here:
📌 https://t.co/UoQPQq0KUA#Schengen pic.twitter.com/Ed4GLdQTq0— EUHomeAffairs (@EUHomeAffairs) June 11, 2020
Найбільший в світі рітейлер одягу, іспанський Inditex (Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka тощо), збирається закрити понад тисячу своїх магазинів. Усього їх 7,4 тисячі. Водночас компанія планує нарощувати онлайн-продажі, для цього вкладе в галузь мільярд євро. Ще 1,7 млрд – спрямує в інтеграцію технологій продажу. Додають: у лютому-квітні цього року прибуток компанії зменшився на 44%. Орієнтовні збитки – 409 млн євро. Дані й свої плани компанія оприлюднила в документі “Горизонт 2022”.