Прощання з відомим лікарем, який хворів на COVID-19, і напів порожні через перевірки маршрутки Черкас. Активний приріст хворих на Львівщині й медична співпраця країни з Швейцарією. Пів мільйона померлих від коронавірусу в світі й суперсубота англійців, які три місяці не були в пабах.
Про головні новинні й статистичні показники коронавірусу в області, країні та світі – читайте в черговій хроніці 17-го тижня карантину від команди “18000”.
Черкаси: ослаблення хвороби та перші змагання без глядачів
Минулого тижня в області значно ослабла інтенсивність поширення коронавірусної хвороби. Так, у три дні семиденки сповіщали про нульовий приріст: у понеділок, вівторок і четвер. Загалом, за тиждень зафіксували 19 нових інфікованих, що на на 20 хворих менше, ніж позаминулого. Про найбільший добовий приріст повідомили у п’ятницю – 8 осіб.
Станом на вечір неділі в області 662 підтверджених випадки. 570 – одужань (86%) і 26 смертей від ускладнень, спричинених COVID-19 (3,9%).
У розрізі регіонів поширення коронавірусної хвороби має такий вигляд:
Черкаси – 300;
Кам’янський район – 63;
Черкаський – 46;
Золотоніський – 43;
Корсунь-Шевченківський – 40;
Городищенський – 32;
Драбівський – 22;
Канівський – 19;
Умань – 17;
Шполянський район – 12;
Монастирищенський – 11;
Катеринопільський – 10;
Смілянський – 11;
Сміла – 9;
Маньківський район – 6;
Чорнобаївський – 6;
Лисянський – 5;
Христинівський – 3;
Звенигородський – 2;
Уманський – 2;
Тальнівський – 1;
Чигиринський – 1;
Жашківський район – 1.
Минулого тижня зафіксували два летальні випадки. На старті тижня помер 57-річний житель Смілянського району, що мав складну супутню кардіологічну патологію. До госпіталізації чоловік перебував у Будинку для людей із інвалідністю “Коло друзів”, що в селі Костянтинівка. Контактних осіб протестували.
Від ускладнень хвороби помер 52-річний хірург черкаської поліклініки Олег Гайда. Медик був завідувачем хірургічного відділення. Олег лише на два тижні пережив свого брата Івана, керівника військового шпиталю у Львові, життя якого теж забрав коронавірус.
Минулого тижня черкаський ДНЗ, у вихованиці якого напередодні виявили COVID-19, відновив свою роботу. Першого липня минуло два тижні, відколи дівчинка востаннє була в садочку. “Діти з її групи, вихователь, помічник вихователя й медична сестра зможуть повернутися до садочка лише після відповідної довідки від лікаря та тестування. Йдеться про близько 12 дітей”, – повідомив директор профільного департаменту ЧМР.
Керманичка управління охорони здоров’я Черкаської ОДА просить жителів області не забувати про носіння масок у публічних місцях. Відповідне звернення вона опублікувала у фейсбуці. “Напевно, не одягаючи захисну маску на 15-хвилинні закупи чи 30-хвилинну поїздку у громадському транспорті, наші громадяни забувають або ж не хочуть думати про медичних працівників, які за будь-якої погоди мають одягати маски, рукавички та захисні костюми. Перебувати у ЗІЗ лікарі можуть по декілька годин. Чи ж не складно дихати їм?” – написала чиновниця.
У перші дні липня в Черкасах перевіряли маршрутки на дотримання правил карантину. За пасажирів, які стояли, водіїв оштрафували. Найбільше обурювалися пасажири автобусів приміського сполучення, оскільки ті курсують не частіше, ніж один ТЗ в годину. Кажуть: виїхати з сіл дуже складно.
Мер Умані Олександр Цебрій звернувся до уманчан із запитанням, чи дозволяти цього року паломникам приїжджати до міста на святкування Рош га-Шана. “Я сумніваюся, що паломники, які виявили бажання відвідувати наше місто, матимуть довідки про відсутність COVID-19. Я не впевнений, що вони пройдуть обсервацію 14 днів та будуть дотримуватися умов адаптивного карантину”, – зазначив міський голова і додав, що він проти приїзду паломників.
2 липня в Черкасах відновили роботу кілька кінотеатрів. Як і в інших публічних закладах, тут діють масковий режим, необхідність дотримання соціальної дистанції та посилена дезінфекція. Також – нові правила розсаджування глядачів. Тепер вони сидітимуть через крісло. Винятки для членів однієї родини чи закоханих. Водночас комунальний кінотеатр “Україна” не повернувся до роботи через ремонт.
У Національному історико-культурному заповіднику “Чигирин” облаштовують фотозони для випускників. Роблять це, оскільки цьогоріч екс-одинадцятикласники залишилися без традиційного останнього дзвінка та випускного вечора. На фотосесії запрошують із 20 до 31 липня. Водночас наголошують, що через карантин вхід на територію Резиденції дозволено лише невеликими групами. Прийом організованих груп випускників проводитимуть за попереднім записом.
Для випускників черкаського вишу влаштували випускний онлайн. Керівництво вишу зібралося в актовій залі. Екс-студенти переглядали захід із дому.
Поки в Україні ще не дозволили проведення концертів, співак, який родом із Черкащини, вирішив представити унікальну програму, створену за допомогою технологій AR і VR. Тобто – доповненій та віртуальній реальностях. Це можливість переміститися на livе-концерт Олега Винника й побачити різноманітність анімованих цифрових об’єктів в 3D протягом усього грандіозного шоу. Публіка буде в самому епіцентрі подій, маючи шанс ближче і чіткіше побачити і почути виконавця, нібито беручи участь у всіх постановках перфомансу. “Для доступу до AR/VR шоу не потрібно ніяких додаткових пристроїв – лише мобільний телефон, комп’ютер або планшет”, – написав співак у своєму інстаграмі.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Вихідними в Умань повернувся драгрейсинг. Щоправда, через карантинні обмеження змагання відбулися без глядачів.
Україна: львівська тисяча та заручники туризму й Греції
Протягом тижня в країні виявили більше 5,5 тисяч нових інфікованих. Від ускладнень, спричинених коронавірусом, померло 120 осіб, одужали понад 2,4 тисячі пацієнтів.
Добові показники зменшилися щодо попереднього тижня, пікових моментів не фіксували. Про найменший добовий приріст повідомили у понеділок – 646 нових випадків. Найбільший зафіксували в п’ятницю – 914.
Станом на вечір неділі в Україні повідомлено про 48 500 підтверджених випадків коронавірусної хвороби, 21 376 одужань (44%) та 1 249 смертей (2,6%).
У зв’язку зі зростанням кількості хворих на COVID-19 та рівня госпіталізації в низці регіонів, МОЗ розпочало підготовку та розгортання лікарень другої та третьої хвилі. Насамперед це стосується Закарпатської та Волинської областей. Заповненість ліжок у лікарнях першої хвилі столиці та Львівщини складає понад 40%.
У Львівській області коронавірусна хвороба не скидає темпів поширення. Протягом тижня там зафіксували 1 020 нових випадків. Загальна кількість підтверджених нині становить 6 197, одужало вже 890 осіб (149 за тиждень), померло – 162 (25 протягом семиденки). Через такі показники карантин там вкотре продовжили, цього разу до 7 липня. Із подальшим перерозглядом.
Тим часом лоукостер Wizz Air відкрив шість нових напрямків зі Львова. Йдеться про:
- Львів — Гамбург (Німеччина) рейси по понеділках і п’ятницях із 3 липня;
- Львів — Таллінн (Естонія) щовівторка, четверга і щосуботи з 2 липня;
- Львів — Біллунн (Данія) щосереди та щонеділі з 1 липня;
- Львів — Лісабон (Португалія) щосереди та щонеділі з 1 липня;
- Львів — Щецин (Польща) щоп’ятниці та щопонеділка із 3 липня;
- Львів — Будапешт (Угорщина) щосереди та щонеділі.
Кількість підтверджених випадків коронавірусу на Буковині перевищила п’ять тисяч. Станом на вечір неділі сповістили про загальну кількість інфікованих у 5 002 особи. 2 159 осіб одужали, 188 померли від ускладнень. Щодня там виявляли по 10-12% інфікованих від загальної кількості протестованих. Тобто – 30-50 осіб. Нині 39 пацієнтів у тяжкому стані, із них у реанімаціях – 31, на апаратах штучної вентиляції легень – 3.
Кількість активних випадків коронавірусу на Одещині перевищує тисячу. Станом на вечір неділі цей показник сягнув 1 018 осіб. Загалом в області зафіксували вже 1 865 випадків COVID-19, 822 особи одужали, 25 пацієнтів померли. Напередодні хворобу діагностували у лікаря реанімаційного відділення інфекційної лікарні Одеси.
У ДНЗ Тернополя виявили локальний спалах коронавірусу. Хворобу підтвердили в п’яти вихованців садочку. Установу закрили, її працівників та вихованців відправили на двотижневу самоізоляцію. В області 2 069 підтверджених випадків, 1 252 особи одужали, 30 – померли.
Однією з найгучніших новин минулого тижня – стало затримання українців у Греції. Після прильоту 17 наших громадян, їх не пропустили в аеропорту, адже країна ще не відкрила подорожі для осіб із третіх країн. Українців помістили до ізолятора, вони скаржилися на відсутність їжі та засобів гігієни. Уже вранці питання деяких зручностей вирішили представники українського посольства. Повідомляють, що питання харчування вирішено з партнерами компаній Wizzair і Rayanair.
Зараз Посольство України у Греції намагається запобігти кількарічній забороні в’їзду до ЄС для наших громадян. Саме таке табу на в’їзд може потягти за собою депортація. У посольстві наголошують, що в‘їзд в ЄС залишається закритим для громадян України, крім окремих категорій українців. Купівля квитка на рейс не гарантує дозволу на перетин кордону. Водночас зазначають, що це не перший продаж квитків авіакомпаніями неналежним категоріям громадян.
Українців, які прибуватимуть в Польщу на роботу, країна протестує за власний кошт. Про це заявив Посол Польщі в Україні. Йдеться про тих осіб, які мають робочу візу й робочий контракт. “Їм обов’язково треба заповнити анкету, в якій пояснити, де вони будуть жити в Польщі, щоб можна було перевірити, чи виконують вони умови карантину. Їм вимірюють температуру, здійснюють основні елементи перевірки на хворобу”, – пояснив Бартош Ціхоцький.
Кабмін ініціює штрафи за неносіння масок у публічних місцях та в маршрутках. Уряд на засіданні 1 липня підтримав проєкт внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення, який передбачає встановлення штрафів за недотримання маскового режиму. Зокрема, згідно з документом, штраф за такі порушення для фізичних осіб складатиме 170-255 грн, для юридичних осіб (закладів харчування, спортивних, торговельних закладів тощо) — від 3400 до 5100 грн. Законопроєкт буде передано на розгляд Верховної Ради.
МОЗ нагадує українцям, як правильно утилізовувати захисні маски й рукавички. Зокрема – що після використання їх потрібно покласти у пакет, зав’язати його і по можливості дати «відлежатися» 72 години, щоб вірус утратив силу. Далі — викинути у контейнер муніципальних відходів.
Швейцарія і Україна спільно розробляють мобільні апарати ШВЛ. Про це повідомляє “Українська правда”. Федеральна вища технічна школа Цюріха спільно з українськими інженерами розробили мобільний апарат штучної вентиляції легень невисокої собівартості, який складається із доступних компонентів. У межах меморандуму досягнуто домовленостей щодо спрямування швейцарською стороною 1,5 млн франків для реалізації першої фази проєкту на виробничій базі високотехнологічного українського державного підприємства.
Світ: пів мільйона смертей та маска-перекладачка
За даними ВООЗ, минулого тижня зафіксували мільйон і 274 тисячі нових хворих на COVID-19, що на 300 тисяч більше, ніж минулої семиденки. Також – 32,4 тисячі смертей. Протягом тижня одужали мільйон і 23 тисячі осіб.
Інтенсивність поширення коронавірусу продовжує зростати. Цього тижня, як і в кілька попередніх, знову фіксували чергові антирекорди добових показників. У вихідні, 4-го та 5-го липня, виявили понад 200 тисяч нових інфікованих за добу: 211,4 та 203,8 тисячі. Добова статистика вперше перевищила показник у 200 тисяч.
Водночас, за даними Центру системних наук та інженерії Університету Джонса Хопкінса, станом на вечір неділі в світі така статистична картина захворювання.
Кількість підтверджених випадків – 11 317 637;
Одужали – 6 111 910;
Померли – 531 729.
За даними ВООЗ, минулого тижня в США зафіксували 324,3 тисячі нових випадків COVID-19. Водночас, за інформацією Центру системних наук та інженерії Університету Джонса Хопкінса, протягом семиденки в Америці тричі фіксували добовий показник у понад 50 тисяч нових інфікованих. Першого липня виявила найбільшу кількість хворих за весь період епідемії – 54,5 тисячі. США продовжує тримати статистичну першість за всіма показниками.
Кількість підтверджених випадків – 2,9 млн;
Одужали – 906,8 тисячі;
Померли – 129,9 тисячі.
Дональд Трамп у своєму твіттері зазначив, що кількість випадків коронавірусу зростає, оскільки тестування у США є найбільш масовим і найкращим з-поміж інших країн. І додав, що є й хороші новини: рівень смертності пішов на спад.
There is a rise in Coronavirus cases because our testing is so massive and so good, far bigger and better than any other country. This is great news, but even better news is that death, and the death rate, is DOWN. Also, younger people, who get better much easier and faster!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 3, 2020
Водночас учора в Арізоні знову прокотилися антикарантинні мітинги.
Індія вже за крок від 700 тисяч підтверджених випадків коронавірусу. Це четвертий показник у світі. Протягом тижня в країні зафіксували 144,3 тисячі нових інфікованих. Про піковий для Індії показник сповістили у суботу – 24,9 тисячі.
Кількість підтверджених випадків – 697,4 тисячі;
Одужали – 424,4 тисячі;
Померли – 19,7 тисячі.
Владці Індії вже вдруге поставили на паузу відкриття Тадж Махалу.
Іспанська Галісія запроваджує локальний карантин через острах нового спалаху COVID-19. Жорсткі обмеження повертають для 70 тисяч жителів регіону. Там знову заборонено збиратися групами в понад 10 осіб і виїздити за межі регіону (дозволено лише на роботу). Також – регіональна влада Каталонії запровадила обмеження для Сагрії. Підставою для повернення карантину став добовий показник у 60 нових випадків коронавірусу. Обмеження стосуватимуться 200 тисяч жителів.
Кількість підтверджених випадків – 250,5 тисяч;
Одужали – 150,4 тисячі;
Померли – 28,4 тисячі.
Тим часом у Барселоні відкрили одну з найбільших туристичних принад – Базиліку Sagrada Familia. Щоправда, та прочинила двері лише для медиків. І так буде прийдешні тижні. Влада ще не вирішила, коли базиліка відновить роботу для туристів. Минулого року її відвідали 4,5 млн мандрівників.
У ПАР протестували щодо тестування вакцини. Місцеві вийшли на вулиці Йоганнесбурга. Найчастіше на плакатах траплялася фраза “Ми не морські свинки”. Так жителі ПАР висловлювали своє обурення тим, що університети вкотре планують провести перші масові випробування на них. Цього разу йдеться про вакцину проти коронавірусу.
Один із перевізників Берліну закликає громадян відмовитися від користування дезодорантами, аби люди нарешті почали правильно носити маски, тобто – не спускати їх з носа чи на підборіддя.
Кількість підтверджених випадків у Німеччині – 197,5 тисяч;
Одужали – 182 тисячі;
Померли – 9 024.
Ihr lasst uns keine andere Wahl. pic.twitter.com/mf8YcCnwc8
— Weil wir dich lieben (@BVG_Kampagne) July 1, 2020
Минулу суботу у Великобританії нарекли “суперсуботою”. Вихідними в Англії суттєво пом’якшили карантин: вперше за три місяці відкрили паби, бари й перукарні. Деякі з салонів краси відкрилися просто опівночі. Прем’єр-міністр Борис Джонсон, який і сам перехворів на COVID-19, закликав людей дотримуватися соціальної дистанції. Уельс, Шотландія та Північна Ірландія ухвалюють рішення щодо відкриття закладі самостійно.
Кількість підтверджених випадків – 286,9 тисячі;
Одужали – 1 375;
Померли – 44,3 тисячі.
Оскільки маска для обличчя стає нормою під час пандемії коронавірусу, японський стартап Donut Robotics розробив “розумну маску“. Та під’єднується до інтернету, може передавати повідомлення та перекладати з японської на вісім інших мов.