Політичний експерт застеріг черкаських виборців про покарання за голосування за гроші

По Україні правоохоронці розпочали кілька справ щодо організаторів підкупу на місцевих виборах 25 жовтня. Водночас, згідно з новим виборчим кодексом, тепер каратимуть і виборців, які беруть гроші за свій голос.

Про це в коментарі “18000” розповів голова черкаського Комітету виборців України Максим Михлик.

За його словами, одним із поширених способів підкупу виборців є  “виборчі сітки”.

– Для простого розуміння, “виборча сітка” – це аналог фінансової піраміди, коли формується “сітка” знайомих між собою людей. Наприклад, особа домовляється зі своїм другом, родичем чи сусідом про те, що, голосуючи за певного кандидата, він отримує гроші або іншу винагороду. Водночас за те, що особа приводить цих людей, вона має бонуси від організатора. Задіюють такий спосіб підкупу і щодо підприємців чи керівників, у підпорядкуванні яких є певна кількість підлеглих. У такому випадку технологи нечистого на руку кандидата виділяють фінансування такій особі, яке він у подальшому розповсюджує по своїй “сітці”, – пояснив Максим Михлик. – Здебільшого ж “сітка” охоплює добре знайомих між собою людей, насамперед, родичів. Це не лише ускладнює потрапляння в неї зовні, а й фактично унеможливлює викриття правоохоронними органами.

Раніше викриття “виборчих сіток” також ускладнювало недосконале законодавство, оскільки, аби притягнути винних до відповідальності, правоохоронці мали пройти не один етап. Це фактично зумовлювало те, що винні лишалися непокараними.

– Така ситуація була з “виборчою сіткою” Михайла Поплавського, коли він балотувався в Черкасах у 2013 році.  Її викрили, але справа не дійшла до суду. На минулих місцевих виборах 2015 року було зафіксовано близько 300 випадків підкупу виборців, проте всього кілька організаторів отримали тюремні строки, – зазначає Максим Михлик.

Водночас цього року процедура притягнення винних до відповідальності стала простішою. До того ж, тепер каратимуть не лише організаторів, а й тих, хто бере гроші за свій голос.

– Цього року маємо новий Виборчий Кодекс, який значно спростив цю процедуру. Також були внесені зміни у  Кримінальний кодекс України, в якому стаття 160 тепер чітко передбачає покарання за підкуп виборців: “Відтепер за пропозицію, обіцянку чи надання виборцю неправомірної вигоди за певні дії на користь кандидата чи партії, які беруть участь у виборах, передбачене покарання у вигляді обмеження волі на термін до трьох років. Водночас людина, яка прийняла цю пропозицію, також може бути покарана штрафом на суму близько 5000 грн чи виправними роботами на термін до двох років або обмеженням волі на той самий термін”, – розповів політичний експерт.

За його словами, по країні вже зафіксовані факти і розпочато кілька справ щодо організаторів підкупу на місцевих виборах 25 жовтня.

– І що найважливіше, є випадки, коли, окрім організатора, відповідальність несе й виборець, який брав гроші для голосування, – наголосив Максим Михлик. – Тож, варто дуже добре подумати перед тим, як продати свій голос. Ставки в цій виборчій грі значно зросли. 

Додамо, про ситуації, які можуть мати стосунок до непрямого підкупу виборців, у соцмережах вже розповідають черкащани. Зокрема, журналістка Ксенія Кердан зазначає, що по її будинку ходять особи, які складають списки громадян, які голосуватимуть за партію “За майбутнє”.

коментарі
1 Коментар
  1. Я голосую только за деньги хочу посмотреть как меня накажут)))

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *