Черкаські онлайн-ЗМІ не використовують мову ворожнечі

Наявність в медіа новин про етнічні групи та прояви мови ворожнечі – такими були завдання серпневого моніторингу ІМІ. Дослідження стосувалося матеріалів, опублікованих впродовж 5–9 серпня включно в таких онлайн-ЗМІ Черкас: 18000, Вичерпно, Про Все, Інфоміст, Zmi.ck.ua

Єдиного усталеного визначення “мови ворожнечі” наразі не існує. Однак можна сказати, що мова ворожнечі – це використання агресивних висловлювань, які принижують чи дискредитують людину або групу осіб за ознакою раси, етнічної, чи національної належності, релігії, статі або сексуальної орієнтації. Це будь-яке самовираження з елементами заперечення принципу рівності між людьми в правах. Мова ворожнечі описує, ієрархічно зіставляє різноманітні групи людей та оцінює особисті якості конкретних осіб на підставі їхньої належності до тієї чи іншої групи. Комітет міністрів Ради Європи визначає мову ворожнечі як усі форми самовираження, які включають поширення, підбурення, сприяння або виправдання расової ненависті, ксенофобії, антисемітизму чи інших видів ненависті на ґрунті нетерпимості.

В ході моніторингу ми, зокрема, акцентували увагу на наступні маркери присутності мови ворожнечі:

  • Прямі або завуальовані заклики до насилля;  
  • Заклики до дискримінації;  
  • Заклики не дати групі можливості закріпитися в регіоні; 
  • Виправдовування випадків насилля та дискримінації;  
  • Твердження про кримінальність певної територіальної чи етнічної групи;
  • Звинувачення у негативному впливі на суспільство чи державу; 
  • Ствердження про неповноцінність та моральні недоліки такої групи; 
  • Створення негативного іміджу певної групи суспільства; 
  • Згадування групи чи окремих її представників у принизливому чи образливому контексті;
  • Протиставлення однієї групи іншій; 
  • Пряме або завуальоване ствердження того, що одна група створює незручності в існуванні іншої.

Отже, за період моніторингу на сайтах було опубліковано 716 матеріалів, з яких лише п’ять (0,78%) стосувались етнічних груп. А саме: чотири з п’яти сайтів, котрі підлягали моніторингові (Інфоміст, Вичерпно, Zmi.ck.ua та Про Все), з посиланням на прес-службу Уманської міської ради, опублікували прес-реліз із засідання робочої групи виконавчого комітету Уманської міської ради щодо оперативного розв’язання питань під час масового перебування в місті брацлавських хасидів у вересні-жовтні цього року. Новини мало видозмінені в порівнянні з релізом і не містять мови ворожнечі. Однак варто зауважити, що повідомлення “В Умані вже почали готуватися до приїзду хасидів” на сайті інтернет-видання “Вичерпно” в завершенні містить контекстне нагадування (вочевидь зумовлене алгоритмом роботи новинного сайту) про іншу публікацію, яка стосувалась хасидів і, зрештою, не підлягає під заданий період моніторингу. В контекстному нагадуванні йшлося про новину від 19 січня цього року, дослівно: “нагадаємо, що 19 січня цього року група хасидів, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, з хуліганських спонукань пошкодили розп’яття Ісуса Хреста, розташоване на березі річки Кам’янка. Хуліганів затримали і на час слідства їх випустили із СІЗО під домашній арешт – хлопці внесли заставу в сумі 152 тисячі гривень”. Відповідне контекстне нагадування з негативним наповненням щодо хасидів абсолютно недоречне у оформленні новини про підготовку до чергового паломництва і додає негативної конотації нейтральній публікації. Та позаяк сама новина з контекстного нагадування опублікована поза періодом моніторингу, то безпосередньо на результати моніторингу вона не вплинула, однак слугує негативним прикладом оформлення.

На сайті інтернет-видання “Вичерпно” з’явилась ще одна новина “Суд Ізраїлю заборонив для хасидів нічні авіарейси в Україну”, що стосувалась етнічних груп, в якій також ішлося про хасидів, однак мови ворожнечі, чи інших індикаторів, які б насторожили, у ній не виявлено.

Скрін-шот із сайту “Вичерпно”

Окремо слід звернути увагу на фото, що його використало видання “Вичерпно” для ілюстрації обох заміток. Воно додає негативних тонів до штрихів зображення групи,  про яку йдеться в тексті і ймовірно має ознаки мови ворожнечі. 

Разом з тим у ході моніторингу новини онлайн-ЗМІ було проаналізовано не тільки щодо згадування етнічних групи та прояви мови ворожнечі щодо них, а й загалом на наявність мови ворожнечі в новинах інших тематик. В результаті аналізу мови ворожнечі за звітний період у тих онлайн-ЗМІ Черкас, що підлягали моніторингу ІМІ, не виявлено.

___________________________________________________________________

Захар Колісніченко, регіональний представник Інституту масової інформації в Черкаській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *