Telegram у роботі черкаських медійників: у пошуках альтернатив

Українці все частіше використовують Telegram як джерело інформації. Про це свідчить щорічне опитування Медійної програми Internews Network, яке презентували місяць тому. Так, у 2021 році лише 20% українців використовували Telegram для цієї потреби. Ситуація різко змінилася із початком повномасштабного вторгнення: у 2022 році це число зросло вже до 60%. Минулоріч Telegram був основною соціальною мережею для споживання новин для 72% учасників опитування. У 2024-му році цей показник виріс ще на один відсоток.

Різко змінило повномасштабне вторгнення і використання Telegram регіональними медійниками. По-перше, ті почали створювати там редакційні чати, оскільки соцмережа має низку переваг: можливість передавати великі файли, формувати архів, мати можливість одночасно і слідкувати за медійною активністю власного каналу, і спілкуватися з представниками редакції. По-друге, самі новинні канали медіа почали стрімко набирати аудиторію. Тож у деяких редакцій навіть з’явилася окрема посада  — редактор телеграм-каналу.

Уже рік в Україні точиться дискусія про те, що Telegram в Україні можуть обмежити або ж узагалі заборонити. Не так давно Верховна Рада вирішила обмежити використання месенджера на робочих пристроях чиновників апарату Парламенту. 

Як використовують Telegram черкаські медійники та як шукають альтернативні варіанти ефективної комунікації з аудиторією  — про це далі в нашому матеріалі. Також ми розповімо, як представникам медіаспільноти зробити використання Telegram більш безпечним.

Не лише Telegram: як черкаські медіа завойовують аудиторію в нових соцмережах

Суспільне Черкаси має сторінки у Facebook, Instagram, Viber, а віднедавна — і у WhatsApp. Їхній канал у Telegram є найбільш популярним серед черкаських медіа і налічує 24 тисячі підписників.

“Наразі ми продовжуємо працювати на усіх цих платформах, щоб бути зі своєю аудиторією. Нам важливо давати людям правдиву і перевірену інформацію, за стандартами журналістики, без емоційної істерії і притягнутих за вуха “фактів”, якими щедро сиплять проросійські канали”,  — зазначає в коментарі регіональній представниці ІМІ в Черкаській області шеф-редакторка центрального хабу Суспільного і Суспільне Черкаси Ніна Волощук.

нова соціальна мережа Суспільного

Суспільне Черкаси створило канал у WhatsApp менше місяця тому. Нині він має 127 підписників

Окрім того, редакція продовжує використовувати Telegram і для робочої комунікації. 

“Функціонал, який має Telegram, інші месенджери запропонувати наразі не можуть. Наприклад, коли треба швидко переслати фото гіперлокальним кореспондентам  — це зручно зробити у Telegram, бо він не “жмакає” медіафайли. Тому робочі чати у Telegram маємо, але маємо і резервні групи для спілкування у інших месенджерах. Всі наші журналісти розуміють, що є інформація, якою не варто обмінюватись через Telegram, і в цьому випадку ми працюємо за іншим алгоритмом, наприклад, можемо користуватись корпоративною поштою”,  — розповідає Ніна.

На другому місці за кількістю читачів у Telegram є сайт “18000”. Нині їхній канал “Шо там у Черкасах?” майже 16,4 тис. підписників. На третьому місці  — канал “Про все” із 12,7 тис. підписників. 

“Нині варіант піти з Telegram ми не розглядаємо. Таке рішення ми в будь-якому випадку ухвалюватимемо колективно, як і всі рішення в команді. Імовірно, якщо так станеться, освоюватимемо схожі платформи, наприклад WhatsApp. Або спробуємо перелити аудиторію з Telegram на вже наявні наші ресурси. Наприклад, Viber чи Instagram”,  — зазначає SMM-менеджерка “18000” Анастасія Небога.

Використовує для поширення власних новин Telegram, на рівні з іншими медіа, і черкаське медіа “Вичерпно”. Нині їхній канал “Такі новини ЧЕ…” має близько 2 тис. підписників. У каналі редакція публікує коротку версію новин, а також фото — та відеоматеріали.

“Наразі ми слідкуємо за ситуацію навколо ймовірної заборони Telegram й вже створили акаунт «ВиЧЕрпно» у твіттері (соцмережа X,  — ред.), будемо потроху його розвивати, оскільки бачимо, що альтернатива необхідна. Telegram можуть заборонити, Facebook останнім часом видаляє чимало дописів, особливо, якщо мова йде про допомогу нашим військовим і подібні теми”,  — говорить головна редакторка медіа Анна Романенко.

"Вичерпно" можна читати у соцмережі "Х"

Віднедавна новини “Вичерпно” можна читати і в соцмережі “X”. Джерело: скрин сторінки “Вичерпно” в “Х”

Телеканал “ВІККА” у травні 2023 року створив акаунт у TikTok. У ньому редакція поширює адаптований контент, а також знімає ролики про життя команди.

“TikTok за всіма дослідженнями виходить на перший план, що дало поштовх відповідно до росту шортсів в YouTube та рілзів у Facebook (останній навіть почав монетизувати відео на сторінках),  — зазначає гендиректор телеканалу Сергій Кузляєв.  — Тому вирішили опанувати цей напрямок. На травень 2024 року ставив завдання вийти принаймні на 5 тисяч підписників. На сьогодні ми перевиконуємо план. У нас уже 11 тисяч, до кінця року плануємо зробити 15 тисяч підписників”.

У планах редакції  — прямі трансляції  ефірів та програм телеканалу у TikTok. Нині у створенні роликів допомагає штучний інтелект.

“У TikTok є свої алгоритми і фішки, які ми ще до кінця не збагнули. Ми експериментуємо, дивимося, які відео залітають, які ні”,  — резюмує Сергій.

Тік-ток черкаського медіа "Vikka"

Найпопулярніше відео телеканалу  — про роботу медійників під час відключень. Воно набрало більше 300 тисяч переглядів. Джерело: скрин з TikTok

Чому Telegram небезпечний для медійників? Пояснення експерта

Зручність Telegram має свою ціну, констатує медійник аналітик Михайло Кольцов. І цією ціною виявилася безпека.

Михайло Кольцов, фото: Суспільне

Аналітик Михайло Кольцов. Фото: Суспільне

За його словами, у соцмережі фактично відсутній найбільший елемент захисту  — двофакторна аутентифікація. І це робить Telegram вразливим до зломів.

“Там є двоетапна перевірка, де ви можете сказати пароль, але з технічної точки зору це не зовсім те, що має бути. Якщо хтось намагається зайти у ваш акаунт з іншого номера телефону, з нього буде вимагатися пароль, але якщо я, наприклад, вкраду ключ вашої сесії, це призведе того, що я можу керувати вашим телеграмом навіть без двофакторної автентифікації”,  — пояснює експерт.

Якщо доступ до акаунта медійника викрадуть, то, крім його персональних даних, можуть постраждати і редакційні. Втративши достур до акаунта, користувач фактично втрачає можливість відновити його.

“Якщо я забираю ваш акаунт, ви мене не зможете викинути, тому що спеціальний скрипт буде постійно намагатися залогінюватися у ваш акаунт і коли ви, маючи доступ до телефону, до якого прив’язаний телеграм, маючи доступ до пристрою, ви не зможете викинути зловмисника, телеграм вам буде казати: забагато спроб підключень. Ваші спроби повернути контроль будуть безглуздими, тому що телеграм з цього часу буде захищати мене, який викинув вас, а не вас, хто має доступ до номера телефону. Все це закінчиться тим, що коли я зроблю все, що хотів, то просто видалю ваш акаунт”,  — констатує Михайло.

Ще одна слабка сторона Telegram  — служба підтримки. Точніше, по суті її відсутність.

“Пожалітись на допис  — будь ласка. На сайті телеграму є навіть форма, де можна лишити скаргу. Але ви ніколи не поспілкуєтесь з людьми або отримаєте відповідь від телеграму. Ви просто пишете в порожнечу, тому що там лише автоматизовані рішення,  — додає експерт.  — Коли ви потрапляєте в екстремальну ситуацію  — вам ніхто не допоможе”.

Михайло Кольцов радить кілька правил, які дозволять вберегти не лише власний акаунт у соцмережі, а й свої публічні канали.

По-перше, номер, до якого прив’язаний телеграм-канал, не має бути активним. Наприклад, це може бути редакційний номер телефону, який періодично поповнюється, щоб залишатися дійсним. Оскільки з цього номера ніхто не переходитиме за посиланнями, його неможливо буде відфішити.

“Але більшість редакцій так не робить. Часто головний редактор є власником телеграм-каналу. Якщо компроментується його акаунт, зловмисник може видалити канал”,  — зазначає експерт.

По-друге, жодної конфіденційної інформації в телеграмі. Отримавши доступ до акаунту, зловмисник отримує доступ до файлів.

“Вся персональна інформація викачується за милу душу. Або навіть по вашому архіву можна пройтися по ключових словах: пароль і так далі  — і отримати чутливі дані”,  — говорить Михайло Кольцов.

По-третє, регулярно перевіряйте перелік підключених до акаунту пристроїв. 

“Якщо я вкраду вашу сесію, можу викинути із акаунту лише через 24 години. Тобто якщо я зараз зайду у ваш акаунт, мені треба почекати добу, до того часу я не можу цього зробити. Тож порада: потрібно хоча б раз на день, наприклад, перед сном увечері, перевіряти підключені пристрої. Якщо там є щось, чого ви не знаєте, це треба видалити”,  — радить Михайло.

Альтернативи Telegram для роботи. Чи є вони? 

Михайло Кольцов радить кілька соціальних мереж, які медійники можуть використовувати для роботи, зокрема комунікації в команді. Альтернативи слід розділити на платні та безоплатні.

“Безоплатних альтернатив, мені здається, практично немає. Можуть бути WhatsApp, частково Signal. Але у Signal дуже незручне пересилання файлів, настільки, що ними неможливо цим користуватися. У WhatsApp вона дещо зручніша, але там погано зберігати архів файлів. Discord на якомусь етапі може задовольнити частку потреб редакції”,  — констатує експерт.  — Існує хіба що комбінація: наприклад, ви заводите групу у WhatsApp, файли перекидаєте через Signal, а меми розміщуєте у Facebook Messenger.

Серед платних якісних альтернатив  — Slack.

“Але він орієнтований на компанії, він більше корпоративний. Мені здається, для маленьких редакцій це не зовсім зручний інструмент. Там є все, що їм необхідне: можна створювати робочі групи, архіви, великі файли він досить непогано витримує. Але Slack  — це інструмент, який вимагає, щоб у команді була людина з технічним досвідом, яка буде підтримувати його як інфраструктуру. Цей момент Slack при всій його умовній зручності навряд чи робить його хорошим вибором для редакції”,  — каже Михайло Кольцов.

***

Telegram сьогодні залишається першочерговим джерелом інформації для українців. Ані черкаські медіа, ані сама аудиторія не готові переходити в нові соцмережі, які є менш зручними. В Україні є лише кілька кейсів відмови медіа від Telegram, проте вони є поодинокими і радше є проявом позиції.

Єлєна Щепак, регіональна представниця Інституту масової інформації в Черкаській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *