За роки діяльності у громадському секторі я, здається, розучилася думати непроектно. Тому іноді я забуваю, що це – уміння, яке не дається від народження, а здобувається, як і будь-яке інше знання.
То що ж таке “проектне мислення”?
Почну здалеку. Коли перед нами постає велика задача, іноді важко визначитися, з якого боку за неї взятися. Ми забуваємо думати і планувати відповідно. Проте, якщо ми правильно зрозуміємо який тип мислення потрібно застосувати в цьому випадку, то відразу стане простіше. Я маю на увазі два можливі підходи до осмислення задачі – product thinking та projeсt thinking – думаємо про продукт чи про проект.
Уявімо собі, що у нас є ідея. Ні. ІДЕЯ. Збільшити кількість здорового глузду в світі. Жартую. Майже 😉 Як цього досягти? Може почати із молоді? Зі студентів? Ні. Краще вже зі школярів! Наприклад, дати їм навички критичного мислення. Провести з ними тренінги, воркшопи, лекції, розробити посібники, зробити це креативно, зацікавити в результаті… Ось це обдумування ІДЕЇ – приклад product thinking. Дуже хочеться не просто провести тренінг, а саме досягти головної мети – збільшити кількість здорового глузду в окремо взятому населеному пункті. При цьому нас ще не цікавить як цього досягнути – ми ще думаємо на тим, ЩО ми хочемо зробити, кого залучити, про що вчити. Самим би розібратися з тим критичним мисленням… Щоб у результаті отримати досконалу (з нашої точки зору) ІДЕЮ, яка може зацікавити всіх: і учнів, і вчителів, і батьків, і школи, і донорів.
А коли ідея вже готова, під неї написаний і навіть виграний проект (бо ж це ІДЕЯ, а не абищо) постає завдання досягнути мети і реалізувати проект, щоб ідея не залишилася чимось класним, але невтіленим. Ось тут настає час для projeсt thinking.
Я категорично не раджу ранжувати product thinking та projeсt thinking за критерієм “краще”. Кожне з них – для свого завдання. Здатність реалізувати проект і втілити ідею в життя є так само цінним, як і момент креативного осяяння.
Я не знаю, чи можна навчитися креативності. Схиляюся до думки, що таки ні, хоча розвинути потенціал – цілком реально.
А от проектному менеджменту не лише можна, але й потрібно вчитися. І почати це навчання можна із розуміння, що таке проектне мислення і чому його розглядають як одну із найважливіших soft skills в сучасному світі.
Проектне мислення – це чудова стратегія для виконання завдань протягом узгодженого періоду часу для досягнення певної мети.
Якщо ви вмієте управляти проектами, то ви зможете гарантувати успішне виконання будь-якого завдання: розробки програмного додатка, створення автомобіля чи проведення воркшопу – різниці загалом немає.
Проектне мислення базується на поєднанні трьох однаково важливих складових проектної діяльності: обсяг проекту, час його реалізації та бюджет – усі складники визначені та не підлягають суттєвій корекції.
Практикуючи проектне мислення ми плануємо виконання завдань таким чином, щоб розбити всю діяльність на невеликі етапи. Вчасне і успішне виконання яких призведе до завершення всього проекту – вчасно, успішно та в межах затвердженого бюджету.
У центрі уваги проектного мислення є досягнення заявленого результату – доставка проміжного продукту. Це може бути надання конкретних послуг, створення якихось продуктів, або насправді доставка чого-небудь.
Управління проектом спеціально зосереджене на результатах. І вимірюється тим, наскільки точно ми змогли заздалегідь оцінити терміни, а потім – досягнути вказаного результату за цим графіком.
Плюси та мінуси проектного мислення
Серед плюсів:
- суворе дотримання плану гарантує досягнення потрібного результату;
- результат досягається будь-якою ціною;
- чітке дотримання бюджету та завчасне планування;
- посилює співпрацю в команді та інші soft skills;
- усе добре задокументовано.
Серед мінусів:
- невиконання бодай однієї задачі означає затримку виконання всього проекту;
- порушення графіку призводить до результатів низької якості;
- нереалістичне планування та бюджетування;
- дотримання плану перешкоджає застосуванню миттєвих незапланованих рішень;
- у проекті найчастіше відсутні додаткові незаплановані результати.
ГО “Горизонт змін” минулого року стала партнером програми Active Citizens від British Council. Програма дає можливість кожному реалізувати свій невеликий проект соціальної дії, який сприятиме змінам на краще у громадах. Але тут існує прохідний бар’єр – участь у тренінгу, під час якого за великим рахунком ми вчимо учасників саме проектному мисленню. Бо без нього навіть найкраща ідея не має шансів перетворитися на притомну проектну заявку та бути реалізованою.