Як я вивозила дітей за кордон в умовах війни: поради

Знаю, що зараз багато мам намагаються вивезти в безпечне місце своїх дітей. Не можу і не буду писати напрямки і пункти.  Моя історія: п’ять днів у дорозі, 2000 км позаду. Сон – по одній годині в машині. Але моя дитина у безпеці.

Напишу свої спостереження, помилки. Можливо, для вас ця інформація буде корисною. 

  1. Обов’язково на лобове скло наклеїти наліпку чи щось інше і написати величезними літерами “ДІТИ”. Ми про це дізналися насамкінець.
  2. За кермом має сидіти та мама, яка вміє їздити швидко і не боїться керма. Їхати 60 км/год – небезпечно і дуже втомлює. Затримки – і той відрізок траси, який можна проїхати за 3 години, ви їдете увесь день.
  3. Після перетину кордону може не спрацювати роумінг, а навігатор у вас має працювати 24/7! Купуйте сім-картку країни, у яку в’їжджаєте. Я проїхала п’ять країн. У деяких ці картки давали безкоштовно. У Польщі таку карту потрібно реєструвати на паспорт.
  4. Не скрізь беруть долари. Наприклад, в Угорщині – лише їхня валюта (форінти, – ред.) або євро. На заправці, пізно вночі, я вмовляла взяти долари. Дякую адміністраторці, яка вийшла і поміняла мені гроші. Відтак, ми заправилися і купили кави.
  5. Якщо у вас все ж долари, не міняйте їх на євро одразу. Усе залежить від країни. Наприклад, у Польщі лише злоті. Вранці я шукала обмінник, аби поміняти гроші на євро, – і це було помилкою. Ми заїхали в Польщу путівцями і не змогли навіть води купити за ці євро. 
  6. Обов’язково беріть із собою запас бензину в каністрі й лійку! Особливо це важливо на нашій території. Зупинятися не можна взагалі, лише не блокпостах або в селах. 
  7. Одягайте дітям памперси! Йти до вітру по дорозі небезпечно. Вам потрібно максимально швидко здолати дорогу до кордону. Із собою також – запас їжі та води. Ви маєте розуміти, що, можливо, вам доведеться ночувати в машині. Найдовшим моїм кидком були 1,5 доби. Двічі спала по годині в автомобілі – і їхала далі. 
  8. Якщо вам довіряють свою дитину, обов’язково зробіть дозвіл від батьків. Це для виїзду/вильоту з другої країни у третю. Врахуйте, що квитків на літаки зараз мало.
  9. Авто в лізинг не випускають. Перевіряють техпаспорт на транспорт і водійські права. На чотирьох кордонах, уже за межами України, навіть не дивилися свідоцтво про народження дитини.
  10. У європейських країнах потрібно купувати віньєтки (зазвичай це можна зробити на в’їзді у країну, – ред.) і гранкарту на транспорт. Для їзди по європейських автомагістралях. Але їх не перевіряли у моєму випадку. 
  11. Якщо ви їдете з домашніми тваринами, візьміть ковдру або подушку для собаки. Йому так буде зручніше і не буде захитувати. Із котом – складніше було. Кращий варіант – дістати заспокійливе для тварин. Документи на пухнастих не потрібні. 

Ми нарешті дісталися пункту призначення. Сказати, що відлягло, не можу. Заспокоїлася за життя дитини, але не за долю країни. Ця війна показала нам, хто є хто. Друзі стають ворогами, а ті, з ким не спілкувалися навіть, тобі допомагають. Зараз ми одна велика родина. Хай береже вас Бог!

Інші матеріали автора:
    коментарі
    Залиште свій коментар

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *