Затамуйте подих до весни. Що робити, коли в Черкасах погіршується якість повітря?

Люди, які слідкують за рівнем забруднення повітря в місті (далі розкажемо, як моніторити) періодично спостерігають різке зростання кількості часток PM2.5 у повітрі. 

У цьому матеріалі будемо розбиратися у наслідках забруднення, як це впливає на людину та як захистити себе. 

Один із пікових показників шкідливих мікрочасток в Черкасах був зафіксований у жовтні 2021 року і ми писали про нього в наших соцмережах. Лише за один тиждень з 24 по 31 жовтня 2021 року рівень забрудненості повітря зріс у 5 разів — із 25 до 125 мікрограм твердих часток на кубічний сантиметр повітря. 

Заміри якості повітря та його порівняння зі швидкістю вітру показують обернений зв’язок: чим нижче швидкість вітру, тим вищий рівень забрудненості повітря. 

Небезпека часток менше 2.5 мікрон у тому, що вони здатні потрапляти в найдрібніші елементи дихальної системи людини (альвеоли легенів). В межах міста Черкаси діє більше 30 станцій заміру якості повітря. Вздовж прибережних районів міста фіксується найвищий рівень забрудненості, який подекуди сягає 173 мкг/см3 (в районі площі 700-річчя). 

ЧОМУ ЧАСТКИ PM2.5 ШКІДЛИВІ ДЛЯ ЛЮДИНИ?

Тверді частки РМ2.5 шкідливіші за інші типи забруднення повітря. Їх негативний вплив на дихальну систему в результаті шкодить серцево-судинній системі людини, призводить до розвитку ішемічної хвороби серця, серцевої недостатності та ішемічного/тромбозного інсульту. А також до порушень в ендокринній системі та збільшують ризик розвитку діабету, набору зайвої ваги. 

Більше 3 мільйонів людей у світі щороку помирають від наслідків вдихання забрудненого твердими частинками повітря. 

Нещодавній метааналіз 110 рецензованих досліджень показав, що кожні додаткові 10 мкг/см3 концентрації PM2.5 пов’язані з підвищенням смертності від усіх причин на 1,04%. 

У більш масштабному дослідженні (ACS Cancer Prevention II) пов’язують дані факторів ризику для 552 138 дорослих із даними про забруднення повітря та статистикою смертності. Кожні 10 мкг/см3 збільшення вмісту PM2.5 було пов’язане з підвищенням ризику серцево-легеневих захворювань та смертності від раку легенів від усіх причин на 4, 6 і 8%.

У дослідженні глобального тягаря захворювань, травм і факторів ризику (the Global Burden of Diseases, Injuries, and Risk Factors Study 2015) підраховано, що PM2.5 є фактором ризику смертності п’ятого рангу, що призвело до 4,2 мільйонів смертей в 2015 році. 

Найбільша кількість смертей від забруднення повітря трапляється в Китаї. За оцінками брудне повітря стало причиною 40,3% смертей від інсульту, 26,8% від ішемічної хвороби серця, 23,9% від раку легенів і 18,7% від хронічних захворювань. 

Згідно даних ресурсу OpenDataBot щодо смертності в Україні у 2019-2021 роках, є зв’язок між ростом смертності та холодними місяцями року (з жовтня по квітень). 

Тобто, якщо з початком опалювального сезону в місті Черкаси рівень забруднення повітря РМ2.5 зростає в 5-7 разів, то можна спрогнозувати, що смертність від усіх причин також зросте на 10-15%. 

Звичайно, брудне повітря лише одна із причин смертності в холодну пору поряд із грипом, коронавірусом та їх наслідками. Брудне повітря спрацьовує як додатковий негативний фактор, що загострює хронічні захворювання та створює додаткове навантаження на імунітет людини.

ЯК КОНТРОЛЮВАТИ РІВЕНЬ ЗАБРУДНЕННЯ ПОВІТРЯ?

Найперша рекомендація для черкасців щодо того, як вберегти себе від негативного впливу брудного повітря — це підписка на єдиний в Україні екологічний чат-бот SaveEcoBot у застосунках Telegram, Viber або Facebook Messenger. Чат-бот пропонує первинні дані, такі як точна кількість PM2.5 та РМ10 у повітрі, температура атмосферного повітря та відносна вологість на даний момент.

В категорії «Забруднення повітря»‎ ви обираєте станцію зі списку або надсилаєте своє місцезнаходження. 

Після вибору району, необхідно вибрати станцію моніторингу згідно з адресою, тобто назвою вулиці і номером будинку. Є і неактивні станції моніторингу з неактуальною інформацією, вони відмічені сірим кольором. Після вибору робочої активної станції моніторингу, користувач отримує загальну інформацію про стан забруднення повітря на даний момент часу. Чат-бот сповіщає про кількість мікрочастинок на кубічний сантиметр повітря та класифікує даний рівень забрудненості відповідним кольором: зелений — безпечний рівень забрудненості, жовтий — помірний рівень, помаранчевий — підвищений, червоний — високий та багряний — надвисокий. Чат-бот також сповіщає про можливі симптоми, викликані рівнем забрудненості. Наприклад, при помірному (жовтому) рівні забрудненості ви можете відчувати дискомфорт при диханні. 

Активні станції моніторингу оновлюють дані про стан повітря щогодини. Чат-бот пропонує користувачу більше опцій як, наприклад, отримання сповіщень при перевищенні рівня забрудненості понад норму. Також існує опція про надання погодинних повідомлень про стан забрудненості повітря. Насамкінець, чат-бот містить посилання на мапу, де користувач зможе побачити обрану станцію моніторингу на мапі, а також візуалізацію забруднення за різні проміжки часу (від 48 годин до 3-х років).

ЩО РОБИТИ ПРИ ВИСОКОМУ РІВНІ ЗАБРУДНЕННЯ?

Найперше — закрити вікно. І, за можливості, не виходити на вулицю.

Другим кроком ввімкнути кондиціонер для очистки повітря.

Сучасні кондиціонери здатні очищати повітря на майже молекулярному рівні: відфільтровувати частки розміром менше 0,01 мікрону (набагато менші за PM2.5). 

Фахівці рекомендують купувати кондиціонери із натуральним ензимним фільтром. Якщо ваш кондиціонер не обладнаний таким фільтром, є сенс купити його додатково. 

Виробники кондиціонерів зазвичай піклуються в першу чергу про охолодження/нагрівання повітря, а не його очистку. Додатковий ензимний фільтр виконує пилове, бактеріальне, грибкове та алергенне очищення повітря. Після того, як кондиціонер достатньо охолодив/нагрів повітря у приміщенні, варто включити режим «самоочищення» протягом наступних 15 хвилин. Таким чином кондиціонер видалятиме зайву вологу, що утворилася на фільтрі кондиціонера під час охолодження приміщення.

Варто пам’ятати, що оновлювати фільтри кондиціонера треба щонайменше кожні 2 роки. 

Ціни на кондиціонери із ензимним фільтром стартують від 8 500 гривень.

ЯК ЗМЕНШИТИ РІВЕНЬ ЗАБРУДНЕНОСТІ ПОВІТРЯ НА РІВНІ ПІДПРИЄМСТВ?

За словами Олександра Ковтуна, фахівця компанії  «Konstrack», що спеціалізується на виробництві фільтрів для промислових об’єктів, фільтри, встановлені на димові труби котелень, здатні зменшити викиди твердих часток РМ2.5 у 2,5 разів. Фільтрування РМ2.5 також є дешевшим, ніж фільтрування так званих газоподібних забрудників повітря (двоокис вуглецю, оксид азоту, окис вуглецю). 

Котельні, що працюють на пелетах, набагато безпечніші за вугільні котельні з точки зору забруднення повітря. Якщо припустити, що середня потужність котельні — 1,5 мегаватів, а середня вартість роботи компанії з виготовлення і встановлення фільтру — 1,5 мільйонів гривень, то приблизна формула розрахунку вартості фільтру для котельні — це 1 мільйон гривень за кожний мегават потужності. Ключовими параметрами для визначення необхідного фільтру для котельні є температура диму в трубі та об’єм димових газів, що вимірюється в кубічних метрах в годину (м3/година).

ЯК МУНІЦИПАЛІТЕТУ КОНТРОЛЮВАТИ КІЛЬКІСТЬ ВИКИДІВ НА ПІДПРИЄМСТВАХ?

Державна екологічна інспекція у Черкаській області є територіальним органом з питань екології та природних ресурсів. Громадський контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється громадськими інспекторами охорони навколишнього природного середовища відповідно до Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

Відповідно до Положення про громадський контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища від 1994 року, громадські   інспектори  призначаються відповідними органами громадських природоохоронних  формувань  або головними  державними   інспекторами відповідних територій. Прикладом такого громадського природоохоронного формування є Всеукраїнська екологічна ліга. 

Організаційними формами громадського контролю можуть бути планові та термінові перевірки об’єктів (у випадках отримання інформації про грубе порушення  природоохоронного   законодавства,   про   аварію   або надзвичайну ситуацію).

Громадські інспектори мають право:

  • безперешкодно відвідувати  об’єкти  в будь-який час їх роботи при пред’явленні посвідчення; 
  • отримувати інформацію про стан  навколишнього  природного середовища,  джерело негативного впливу на  нього  та  заходи,  що вживаються для поліпшення екологічної ситуації; 
  • складати  протоколи порушення законодавства про охорону навколишнього  природного  середовища  і подавати їх   відповідному підрозділу Державної  екологічної інспекції для  притягнення  винних  до  відповідальності.  У  разі неможливості  встановлення  особи  порушника  на  місці громадські інспектори можуть доставляти порушника до органів внутрішніх справ та інших місцевих органів державної виконавчої влади; 
  • брати участь  у  підготовці матеріалів на  відшкодування  збитків,  заподіяних  внаслідок порушення законодавства; 
  • вносити до адміністрації підприємств,  установ, організацій подання про виявлені  правопорушення в галузі охорони навколишнього природного середовища та пропозиції щодо їх усунення; 
  • виявляти обставини  і  причини,  які  призводять  до порушень природоохоронного законодавства, проводити профілактичну роботу по попередженню таких порушень; 
  • захищати екологічні права і інтереси  громадян,  пояснювати громадянам вимоги природоохоронного законодавства; 
  • брати участь  у  громадській   екологічній   експертизі,   що проводиться  згідно  Закону  України  «Про  охорону  навколишнього природного   середовища» незалежними групами спеціалістів.

Найпоширенішим видом юридичної відповідальності за порушення екологічного законодавства (у тому числі законодавства про охорону атмосферного повітря) є адміністративна відповідальність. 

Відповідальність передбачено за:

  • порушення порядку здійснення викиду забруднюючих речовин в атмосферу або впливу на неї фізичних та біологічних факторів;
  • порушення порядку здійснення діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери та атмосферних явищ;
  • недотримання вимог щодо охорони атмосферного повітря при введенні в експлуатацію та експлуатації підприємств і споруд.

Ст. 238 КК України передбачає, що кримінальна відповідальність настає за приховування або умисне перекручення службовою особою відомостей про екологічний, у тому числі радіаційний, стан, який пов’язаний із забрудненням земель, водних ресурсів та атмосферного повітря.

Також кримінально карні діяння у сфері охорони атмосферного повітря можуть наступати внаслідок недотримання заходів щодо ліквідації наслідків екологічного забруднення та проектування чи експлуатації споруд без систем захисту довкілля.

Державна політика, що підтримує поліпшення якості повітря, має бути зосереджена на чотирьох трьох основних напрямках:

  • Розвиток моніторингу якості повітря.
  • Контроль за дотриманням нормативів та дозволених обсягів викидів на підприємствах.
  • Інформування громадськості про якість повітря в місті. 

Що може зробити кожен з нас?

Взяти за звичку слідкувати за якістю повітря в місті, для цього приєднуйтеся до SaveEcoBot.

А ще встановити датчик аналізу повітря. Пишіть в Черкаський інститут міста і ми вас сконтактуємо з тими, хто може це зробити. 

Інші матеріали автора:
    коментарі
    Залиште свій коментар

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *