Що таке седація в стоматології і чому вона все частіше витісняє наркоз?

Седація – слово, яке нам найбільше знайоме в галузі психології. Але протягом минулого року набуло широкого поширення в стоматології. “18000” поставило мету дізнатися все про цю процедуру.

У межах проєкту “18 запитань. Бізнес” відповіді зібрали від “Сучасної сімейної стоматології”, яка послуговується маніпуляцією вже понад два роки. Спілкувалися із співзасновником клініки Володимиром Ахрамчуком та лікарем-анестезіологом Олександром Пожаром.

Стоматологи Черкас: Володимир Ахрамчук та Олександр Пожар

18000: Популярним словом в стоматологічному лікуванні стала седація. У чому її актуальність нині? 

Володимир Ахрамчук: Седація стала актуальною відколи наші пацієнти, населення України, Черкас захотіли комфорту. Вони цього комфорту хочуть вдома, у ресторанах, у теплі, гаразді, у любові. Так само й тут, у стоматології: коли пацієнт приходить, йому хочеться почуватися затишно. Для того, щоб пацієнт почувався затишно, потрібно зняти з нього тривогу, страх, напруження. І для цього ми використовуємо седацію. Тобто седація – комфортне лікування у стоматології.

18000: Під час лікування чого саме використовують цей метод? Кому він найбільше підходить?

Володимир Ахрамчук: Тим, у кого є тривожність, коли пацієнтам страшно. Також ми використовуємо седацію коли є алергії у пацієнта, вводимо відповідні препарати, які блокують алергічні реакції на місцевий анестетик.  Під час будь-яких маніпуляцій можна робити седацію. Під час чистки, лікування карієсу, каналів, встановлення коронок, під час хірургічних операцій, видаленні зуба, імплантації, кісткової пластики. Тут головне питання – як себе почуває пацієнт: тривожно – тоді обирає седацію і всі маніпуляції проводяться комфортно, затишно, спокійно.

18000: Чи дозволена процедура дітям?

Володимир Ахрамчук: Дітям ми цю маніпуляцію не проводимо. Седацію можемо проводити підліткам, у яких вага більше 50 кг. 

18000: У чому відмінність седації від наркозу?

Володимир Ахрамчук: Вони відрізняються кардинально. Основна відмінність – під час седації пацієнт при тямі і дихає самостійно, а під наркозом – ні, дихання пацієнта відбувається штучно, а життя пацієнта залежить від лікаря-анестезіолога. 

18000: У наркоза є рівні введення: місцевий і загальний. Чи є якісь рівні в седації?

Володимир Ахрамчук: Рівні седації є, але не такі чіткі. Усе залежить від маніпуляцій, які ми проводимо пацієнту. Наприклад, якщо це буде чистка, потрібно зняти мінімальну тривожність. Якщо це операція, під час якої видаляють 20 зубів, встановлюють 20 імплантів і роблять кісткову пластику, то звичайно, седація буде глибшою і сильнішою. Усе це визначається безпосередньо під маніпуляцію. У анестезіолога є прилад, який дозволяє йому збільшувати/зменшувати кількість седації. І якщо пацієнт себе легко почуває і спокійно, то глибина не збільшується. Коли помічаємо тривожність, рухи, руки піднімає пацієнт, тоді трохи піднімаємо дозу, регулюючи все за життєвими показниками.

18000: Тобто навіть за таких серйозних процедур, які ви назвали, все одно можна використовувати седацію, а не зловживати наркозом?

Володимир Ахрамчук: Саме так. І це буде більш безпечно, на мою думку, ніж наркоз.

18000: Чи потрібно додатково вводити знеболювальне під час седації?

Володимир Ахрамчук: Так, оскільки, на відміну під перебування під наркозом, під седацією пацієнт при тямі. Пацієнт контактний, із ним можна говорити, запитувати його, жартувати. І відповідно, вводити анестетики місцеві, такі які ми вводимо завжди під час стоматологічних маніпуляцій. 

18000: Якою є підготовка до процедури: чи роблять додаткові аналізи тощо?

Володимир Ахрамчук: Якщо пацієнту показана седація, обов’язково він зустрічається з анестезіологом у клініці. Анестезіолог проводить розмову і направляє на відповідні аналізи, які йом потрібні. 

18000: Як відбувається сама процедура? І, відповідно, у якому одязі краще прийти пацієнтам?

Олександр Пожар: Одяг повинен мати роздільний характер: роздільний верх, низ. Під час седації відбувається моніторування усіх життєво-важливих показників і ми підключаємо п’ять електродів (на грудях, два під реберною дугою і три на живіт). Тому якщо клієнт жінка, їй варто одягнути штани й блузку, а не приходити у ошатних сукнях. 

18000: Перед процедурою седації відбувається розмова між пацієнтом і вами. Що далі: аналізи, документи?

Олександр Пожар: Процедура седації починається здалеку, від запису в адміністратора. Потім адміністратор дає контактні номери телефонів, збір інформації, ознайомлення з пацієнтом, надання відповідей на його запитання. Адже не всі моніторять інформацію щодо седації, дехто вже знає, що це таке. Але анестезіологу дуже важливо знати, які в пацієнта є захворювання, гострі чи хронічні. Від цього ми відштовхуємося у призначенні додаткових аналізів, якщо це необхідно, надаємо рекомендації, коли можна і не можна їсти, коли бажано прийти заздалегідь, що йому робити після седації. На всі запитання, які в пацієнта накопичилося, ми заздалегідь даємо відповідь. Коли вже пацієнт приходить, додатково інформуємо його про все, що ми робимо, аби згладити страх, дентофобію, яка в нього, імовірно, є.

18000: Що людина робить під седацією: чує, відчуває, чи їй щось сниться?

Олександр Пожар: Седація – це хороший міцний ранковий сон. Справді, деякі пацієнти кажуть, що вони щось відчували, їм щось снилося приємне. Інші – що вони нічого не відчували, заснули й прокинулися, коли все закінчилося. Седація дає нам можливість отримати часткову реакцію пацієнта на команди стоматолога: трошки розширити рот, повернути голову.

Все ж, глибина седації залежить від того – терапевтичний характер лікування чи хірургічний. Тому стараємося максимально підходити до комфорту пацієнта. Якщо ж немає необхідності, щоб пацієнт виконував якісь команди, то він просто спить хорошим ранковим сном. Він може руку на руку покласти чи ногу на ногу – як уві сні. 

18000: Як довго можна перебувати у стані седації? Максимальни і оптимальний показники.

Олександр Пожар: Ми підходимо до того, аби лікувати пацієнтів ледь не весь день. Але щотригодини ми пробуджуємо пацієнта, щоб він пройшовся. По-перше, це профілактика тромбоемболічних ускладнень, по-друге – для виконання фізіологічних потреб. Адже вводимо і препарати для волюмізації. 

18000: Як команда контролює стан пацієнта?

Олександр Пожар: У нас є монітор. Підключаємо електроди, манжетку, яка вимірює тиск щоп’ять хвилин або за потребою. також є датчики, які показують сатурацію. частоту дихання, частоту скорочень. Поки пацієнт спить, ми моніторуємо і забезпечуємо його сон у комфорті.

18000: Яким є вихід із седації? Наприклад, після наркозу мене дуже сильно нудило. Чи є подібні відчуття після седації, чи якісь інші?

Олександр Пожар: Відчуття пацієнтів – як уві сні. Буквально 5 хвилин і пацієнт уже прокинувся. Оскільки ми вводимо одній із найсучасніших компонентів мультимодальної седації, то вони не накопичуються в організмі. І це дає нам можливість швидкого пробудження. 

Але в пацієнтів є трохи сонливості. Водночас вони самостійно можуть встати з крісла, пройтися. Обов’язково потрібно, щоб була підтримка близьких: тих, хто буде поруч перші години біля пацієнта. Але 5 хвилин – і пацієнт повністю у свідомості, доступний контакту і прекрасно себе почуває.

18000: Тобто краще все ж на процедуру приходити із кимось, хто супроводжуватиме?

Олександр Пожар: Так-так, ми обговорюємо з пацієнтами, щоб вони обов’язково приходили з кимось із знайомих, хто буде їх підтримувати. Тому що так буде безпечніше для пацієнта.

18000: Після тієї кількості слів “сонливість”, які ви використали, я розумію, що пацієнт не може одразу сісти за кермо або виконати якусь ретельну дію?

Олександр Пожар: Ми ознайомлюємо пацієнтів, що їм не варто протягом доби ухвалювати рішення, які мають юридичну силу, і не сідали за кермо.

18000: Інформуєте усно чи підписуєте якийсь документ?

Олександр Пожар: І усно, і письмово.

18000: Через який період після процедури можна піти в спортзал чи інше навантаження?

Олександр Пожар: Якщо це хірургічне втручання, то лікарі дають рекомендацію. Не більше семи днів. Щодо позиції анестезіологічного забезпечення, то людина за добу вже може відновлюватися. 

18000: Які можуть бути протипоказання до седації?

Олександр Пожар: Це все індивідуально. Тому напередодні все детально обговорюється з пацієнтом. Якщо він має хронічні захворювання, має місце обов’язкова консультація або огляд спеціаліста вузького профілю, у якого людина на обліку. Якщо потрібне додаткове лікування або хронічне захворювання у стадії загострення, то ми відтерміновуємо седацію, лікування. Якщо все комфортно, запрошуємо, добираємо час і дату, лікуємо під седацією. 

18000: Якщо людина – алергик?

Олександр Пожар: Ми всіх клієнтів розцінюємо як потенційних пацієнтів, які можуть мати алергію. Адже деякі пацієнти жодного разу не були в стоматолога чи в лікувальному закладі. Багато з них навіть не знають, що в них може бути алергія. Даємо одразу антигістамінні препарати, які блокують вихід гістамінів, – і цим забезпечуємо комфорт пацієнтів.

18000: Останнє запитання до вас. Які переваги цієї процедури, порівняно з наркозом, наприклад?

Олександр Пожар: Під час загального наркозу виключаються всі рефлекси. Пацієнт сам не дихає, за нього це робить апарат ШВЛ. Це препарати з більшим навантаженням. Відповідно, може бути і нудота, і блювання, і біль у грудях. Хоч наркозно-дихальні апарати зараз і сучасні, які добирають об’єми, але за людину все ж дихає машина. 

Тут же людина дихає самостійно, звичайним об’ємом, яким дихає завжди уві сні. Плюс моніторування. Деякі стоматологи і терапевтичного, і хірургічного профілю, дуже класно ставляться до седації. Адже йде не лише показання пацієнту, якщо в нього алергія чи дентофобія, блювотні рефлекси, а й моніторування всіх життєво-важливих показників. 

Трапляються пацієнти, у яких настільки виражений страх стоматолога, що тільки вони бачать кабінет, лікаря, вони вже втрачають свідомість. Седація дає можливість моніторувати всі важливі показники. Якщо тиск дуже низький, це відновлюється. Нещодавно був пацієнт із завищеним тиском. Якби він був без седації, пішов би з гіпертонічним кризом. Під час седації це відновлюється, коригується – аж потім проводимо саму седацію. Тобто процедура набагато безпечніша.

18000: Через який термін після вакцинації від ковіду чи інших захворювань можна робити седацію?

Володимир Ахрамчук: Після будь-якої вакцинації, проводити седацію можна за два тижні, краще – за місяць. Адже ми не знаємо і не можемо передбачити, якою буде індивідуальна реакція організму на ту чи ту вакцину. Краще зачекати, поки організм повернеться у свою звичайну норму – і тоді проводити цю маніпуляція. 

18000: Скільки пацієнтів у вас уже отримали цю послугу?

Володимир Ахрамчук: Ми маємо 112 годин седації. по кількості пацієнтів не скажу, адже один пацієнт може отримати дві години, інший одну, ще хтось – 4. І ми це практикуємо протягом 2020-2021 років. 

18000: Чи можна зловживати процедурою: наприклад, за мінімальної потреби, бо пацієнт просто боїться візитів до стоматолога?

Володимир Ахрамчук: За потреби – можна робити. Седація робиться, наприклад, на 4 години, потім перерва – і ще на 4 години. Перерва потрібна для здійснення пацієнтом фізіологічних потреб, адже під час седації вводять фізрозчин. Можна зробити такий повноцінний день. Потім бажано зробити перерву хоча б на два тижні, для повного відновлення організму. І далі знову можемо проводити седацію.

Тобто 4+4. Якщо пацієнт націлений і хоче, то за ці вісім годин ми можемо пролікувати всі стоматологічні моменти.

Відеоверсію інтерв’ю дивіться тут:

*іміджева інформація

Реклама МХП

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *