Компанія SpaceX вжила заходів, щоб запобігти використанню українськими військовими супутникового інтернету Starlink для управління безпілотниками в регіоні під час війни країни з Росією.
Про це пише “Європейська правда”, покликаючись на Reuters.
Президентка і головна операційна директорка SpaceX Гвінн Шотвелл заявила, що супутниковий інтернет-сервіс Starlink компанії SpaceX, який забезпечив українським військовим широкосмуговий зв’язок для захисту від російських військових, “ніколи не призначався для використання в якості зброї”.
– Однак українці використали його ненавмисно і не в межах жодної угоди, – сказала Гвінн Шотвелл.
Пізніше в розмові з журналістами Шотвелл послалася на повідомлення про те, що українські військові використовували сервіс Starlink для управління безпілотниками.
– Є речі, які ми можемо зробити, щоб обмежити їхню здатність робити це, – сказала вона, маючи на увазі використання Starlink з безпілотниками. – Є речі, які ми можемо зробити і вже робимо.
Шотвелл відмовився повідомити, яких заходів вжила SpaceX.
За словами Шотвелл, використання безпілотників Starlink виходить за межі угоди, яку SpaceX уклала з українським урядом, додавши, що контракт був призначений для гуманітарних цілей, таких як надання широкосмугового інтернету лікарням, банкам і сім’ям, які постраждали від російського вторгнення.
– Ми знаємо, що військові використовують їх для зв’язку, і це нормально, – сказала вона. – Але ми ніколи не хотіли, щоб вони використовували його в наступальних цілях.
SpaceX приватно доставила в Україну вантажівки з терміналами Starlink, що дозволяє військовим країни спілкуватися, підключаючи їх і з’єднуючи з майже 4 000 супутників, які SpaceX вже запустила на низьку навколоземну орбіту. Уряди таких країн, як США і Франція, оплатили інші поставки терміналів Starlink на додаток до тих, що були профінансовані SpaceX у приватному порядку.
Раніше генеральний директор компанії Ілон Маск заявляв, що росія намагалася заглушити сигнали Starlink в регіоні, хоча SpaceX протидіяла цьому.
Восени стало відомо, що компанія Ілона Маска SpaceX звернулася до Пентагону з проханням надалі забрати на себе фінансування роботи комплексів супутникового зв’язку Starlink в Україні, від яких дуже залежить зв’язок українських військових у зоні бойових дій.
Маск пізніше підтвердив цю інформацію, відзначивши, що SpaceX не може безстроково оплачувати вже наявну систему та ще кілька тисяч терміналів, для яких обсяг використання даних майже в сотню разів перевищує типовий обсяг домогосподарства.
У Пентагоні тоді підтвердили, що обговорюють фінансування Starlink в Україні після звернення Маска.
Потім американський мільярдер відмовився від своїх слів і заявив, що продовжить фінансування Starlink в Україні. Та співрозмовник Politico сказав, що в Пентагоні існує мало впевненості в тому, що Маску можна довіряти. Це змушує відомство шукати спосіб зберегти роботу Starlink або відповідний резервний варіант в Україні в осяжному майбутньому.
Раніше представник Міністерства закордонних справ Росії Константін Воронцов заявив, що росія може розглядати як свої законні цілі західні комерційні супутники, якщо їх використовують для допомоги Україні у війні. Зі свого боку координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі заявив про те, що американські сили дадуть відповідь у разі атаки на будь-яку американську інфраструктуру, зокрема й супутники.
Підписуйтеся на телеграм-канал “Шо там у Черкасах?”. Лише перевірені новин