У Черкасах зруйнували частину столітнього будинку через сусідню “висотку” (ФОТО)

Будівельна компанія “Надія” знесла половину столітнього будинку по вул. Гоголя, 211. Будівельники запевняють, що їхні дії – законні, адже раніше вони викупили цю частину споруди. Натомість власники іншої половини, які продовжують жити там, вважають це варварством, ціль якого – просто вижити їх із власного дому. 

“Стіна ходором ходила”

Олена та Олександр Лубинці живуть у будинку по вул. Гоголя, 211 з 1995 року. 

– У мене була квартира, я побачила цей будинок, закохалася в нього і зробила обмін, – розповідає, як стала власницею житла в центрі міста, пані Олена. 

Спочатку Лубинці сусідили із молодим хлопцем. Проте 3 роки тому той продав свою частину житла будівельній компанії “Надія”.

Останні кілька років будівля мала ось такий вигляд

Проблеми з омріяним будинком почалися два роки тому. У 2019-му стався витік газу, через що “Черкасигаз” припинив надання послуги. Відновити газопостачання сім’я не може по сьогодні, хоча ремонт труби вже давно виконала власним коштом. Газову плиту вимушено замінили на електричну, а замість централізованого опалення обходяться обігрівачем. Встановити більше джерел тепла черкащани не можуть через стару систему електропостачання. Єдиною теплою кімнатою є спальня, яку постійно зачиняють, аби тепло не “втікало”.

– Ця зима була складною, бо дуже холодна. Коли почалися сильні морози, потрапила до лікарні з запаленням легень. Потім ще “ковід” причепився. Чоловік теж захворів, але був тут, бо не хотіли лишати будинок, – розповідає Олена. – Зараз уже обігрівачем не гріємось – тепло порівняно з тим, як було раніше. У найлютіші морози в нас на кухні було -15.

Олена Лубинець

За словами черкащанки, відновити газопостачання вони не можуть, тому що право на проведення таких робіт мають дати сусіди Лубинців – компанія “Надія”.

– Ми за свій рахунок відремонтували систему газопостачання, почали телефонувати у ПП “Надія”. Дзвонили туди всіляко, просили виконробів і будівельників передати інформацію про проблему. Минулого літа вже говорили з менеджером. Але з нами так ніхто і не зв’язався, – знизує плечима Олена Лубинець.

Та на цьому біди з будинком не закінчилися. Минулої осені “Надія” витягнула зі своєї частини споруди вікна. Це відкрило доступ до будівлі безхатькам. За останні пів року Олена з Олександром тричі викликали поліцію. 

А вже в лютому 2021-го компанія взялася за активне руйнування своєї частини будинку. Як наслідок, в Лубинців потекла стеля у спальні, а від вулиці віднині їх відділяє лише міжкімнатна тонка стіна.

– Нам тепер чутно все. Навіть як люди тут поряд ходять. Коли будівельники руйнували все екскаватором, то стіна ходором ходила, – згадує Олександр Лубинець.

Кілька років тому “Надія” пропонувала їм викупити частину будинку. Проте спільної мови щодо вартості житла знайти не вдалося. Нині ж Лубинці вже не готові продавати свій будинок.

– Ми лише хочемо, аби наш будинок зробили придатним для життя і залишили нас у спокої. Поки ми не розглядаємо питання продажу. Це центр міста – я хочу тут жити, – говорить Олена Лубинець.

Поспіх в ім’я благоустрою

Будувати на зруйнованій частині будинку “Надія” нічого не планує. Натомість компанія обіцяє облаштувати благоустрій для багатоповерхівки, яку кілька років тому звели по сусідству зі старим будинком.

– Ми нічого не порушили. По суті пошкодили своє нерухоме майно. Воно належить ПП “Надія”. Весна йде, ми приступаємо до благоустрою території навколо будинку по вул. Гоголя, 219, – пояснює дії робітників начальник відділу капітального будівництва компанії “Надія” Іван Рудик

Він запевняє, що жодної шкоди сусідам фірма не наносила. Натомість задіювання для роботи екскаватора пояснює поспіхом.

– Робили так, щоб швидше. Нам треба час, щоб закінчити благоустрій до осені. Інженерні мережі ми почали прокладати ще восени і робимо досі, – говорить Рудик.

У “Надії” кажуть, що будинок заважає облаштуванню благоустрою навколо “висотки”, яка сусідить із ним

Він не заперечує, що “Надія” хоче повністю викупити будинок по вул. Гоголя, 211. Як і того, що спільної мови щодо вартості споруди з сусідами не знайшли.

Фонова історична забудова, яка зникає

Будівля по вул. Гоголя, 211 не є офіційною пам’яткою архітектури. Проте це важливий елемент фонової забудови, яка може багато переповісти про історію міста. В цьому переконана старша наукова співробітниця Черкаського краєзнавчого музею Тамара Кургіна-Коваленко.

– Більшість цегли, яку ми тут знайшли, клеймована. Бачимо тут літери ФЛ – це Федір Лисак. Його підприємство – одне з найбільших у Черкасах, воно існувало із 1891 року. Тобто будинок однозначно старий. Власники половини, яку ще не зруйнували, говорять, що будівля 1904 року. Я погоджуюся. Історичні підтвердження тут є, – говорить пані Тамара.

Тамара Кургіна-Коваленко

Окрім того, на місці зруйнованої частини історики знайшли стару цегляну піч, так звану “голландку”. Вона викладена з кахлі місцевого виробництва.

– Цей будинок не є пам’яткою історії як такою, але в контексті цілого кварталу, безумовно, є історично цінним матеріалом. Це фонова забудова, якої в місті залишилося дуже мало – кілька десятків. Але й ті, що залишилися, утеплюються, переробляються, і вони все далі від центру, – зазначає Тамара Кургіна-Коваленко.

Більшість цегли, яка була знайдена у зруйнованій будівлі, клеймована буквами ФЛ

Уперше на тривожну ситуацію з будівлею науковці звернули увагу ще восени 2020-го.

– Коли ми побачили, що тут вікна виймаються, ми у “Фейсбуці” писали про це. Але тоді нас запевнили, що лише будуть міняти вікна. Ну от, домінялися, що пів будівлі вже просто немає, – додає співробітниця музею.

За словами завідувача відділу історії краю краєзнавчного музею Сергія Ганницького, будівля за адресою вул. Гоголя, 211 – серед об’єктів, які науковці вже тривалий час просять внести до переліку пам’яток архітектури та містобудування Черкас. Окрім цього будинку, до нього входять ще 118 об’єктів. Проте за 30 років змінити їхній статус так і не вдалося. 

– Цей перелік складався із давніх часів, поступово науковцями збирався, фотографувався. Однак далі справа так і не пішла, оскільки для цього треба воля міської влади. Аби вберегти подібні пам’ятки, вони мають бути паспортизовані і отримати відповідний статус.

Лише за останній час місто втратило дві подібні споруди. Проте й ті, що лишаються у Черкасах, видозмінюються. 

– Може бути так, що частина будинку – стара, а частина – вже утеплена. Черкаси не такі багаті на історичні об’єкти, у нас немає ні замків, ні підземель. І саме за допомогою таких об’єктів як будинок по вулиці Гоголя можна показати, яким було наше місто. Це цікаві зразки архітектури, які презентують Черкаси на межі двох століть: ХІХ і ХХ, – каже Сергій Ганницький.

Єлєна Щепак

Хочеш читати ще більше якісних матеріалів?
Підтримай незалежний журналістський проект «18000»

DONATE

коментарі
17 Коментарів
  1. У Надии крыша в горсовете… Охерели совсем…

  2. ПП Надія планує знести повністю будинок і поставити ще одну багатоповерівку. А на людей їм байдуже. Допоможіть,

  3. Так в нашій країні відносяться до людей,захистити себе не можна,хто сильніший і багатший той і правий.Нічого не міняється з часів СРСР.

  4. Надії на людей чхати і міській владі теж, на жаль. Так і живемо, що у свої приватній власності – ти не господар, все рішає Надія, де тобі жить і як

  5. Уявляю ,яких родзинок натикають на Митниці… Надія весь центр вирішила забудувати і не зупиниться ні перед чим…А тепер із Савіним і мером ще й Митницю забудують…

  6. Якщо приватний будинок в центрі розташований, то за ним доглядати потрібно, щоб центр міста гарно виглядав. В реальності ці занедбані будинки приватні тільки вигляд міста псують. Люди не мають фінансової можливості все це утримувати, відремонтувати, реставрувати, двір до ладу довести.
    А все місто має на це дивитись, на цю “естетику”. Новобудови виглядають набагато краще, благоустрій території навколо, розумієш, місто сучасним стає, приємно, що хоч хтось дбає про це, будує та озеленює. Там молодь з сусідньої новобудови щаслива с дітками маленькими ходить, глянеш, аж радісно. Навіщо утримувати забудовників і боронити ці старі будинки, які виглядають, наче сараї, адже тоді ще багато років центр буде такий захаращений і страшний.

    1. Слухай, очманіле ти брехло, прийдеться тебе розчарувати: якраз СУЧАСНА архітектура жодної естетики не несе. Принаймні та, що в нас пощирена. Естетику має якраз СТАРОВИНА.
      “З дітками гуляють – радістно стає” тобі, уродище!!!?!?
      А коли людей викидають на вулицю фінансові ділки – тобі також РАДІСНО?!?!
      Чи люди з дітьми по-твоєму тільки в новобудовах живуть?!
      Чи тобюі поверхів у центрі міста мало?!
      То розкажи це історичнім містам у Західній Європі!
      Ти будеш дико подивована, але там якраз історична забудова – о “жах”!!! – ажніяк не багатоповерхова!

  7. Схоже на те, що господарі приватного будинку в такий спосіб намагаються торгуватися із забудовником. Це так неприємно спостерігати. Скоріш за все хочуть дуже багато виторгувати, і заради цього навіть і до історії і до пам’яток архітектури і до чого завгодно готові апелювати. А ціль одна… переживають лише за власну кишеню.

    1. Нарек, це ти?)

    2. Який би це будинок не був ,, Надія ,, як сусід мала це зробити акуратно тим більше що там живуть люди. Якщо я живу з вами в одному будинку і хочу зробити з квартири відкриту площадку для огляду, почну ламати все кругом що ви заспіваєте?! Ви ходили по районах із приватною забудовою? Так от добрі сусіди акуратно зносять свою частину будинку, утеплюють сусіду стіну роблять франтон і відступивши 10 сантиметрів ставлять двоповерховий будинок змансардою.І всім добре всі задоволені. Тут замітьте БУДІВЕЛЬНА компанія у якої безліч можливостей і ресурсів нахально серед зими варварськи трощить свою частину-бо це моє. Чистої води виживання сусідів з території. От ця в дужках компанія і переживає за свої кармани. Хто купить квартиру у будинкуде навіть дітям погуляти ніде?!!! Так що -чиї гроші той і хазяїн життя!!!

    3. Нам утверждалли, будет всё спокойно в Городе. Мы отложили всё чем занимаемся, вы лутьше обясните за что Женщина “перезаработала” сколько? 20$ вот естественно люди понять не могут, су#а в центре Города бомбёжки устроили!. Более ста фото зделанно, показать?… Там пару стариков видел, с очень грустными глазами, но это херня, а у детей уже в подсознании “фрагмеет” Нарек политиком стал, стройте молча!… За Польшу много знает, Ярослав Качиньский, величайший человек!. Мне иногда кажеться, вы нас за что-то ненавидите!!!…

  8. Я вам так скажу. Якесь протиріччя в людині закладено: з одного боку багато хто хоче жити в центрі, мовляв, “спальні райони не для нас”, а з іншого боку – ці самі люди відчайдушно захищають старий центр, залиште його нехай буде. То що ж вони хочуть? Вимагають неможливого – і старі будинки залиште, і нові збудуйте, і щоб все у центрі. То де тут здоровий глузд !? Зараз де-інде по Гоголя та Надпільній пристойні будиночки стоять, а загалом приватний сектор там сумний досить, враження наче в райцентрі забутому…

    1. А з яких це пір збереження історичної старовини у нас стало “неможливим”?!
      На чому Ви цю свою “оцінку” базуєте – можна поцікавитися?
      Чи це Ви так – аби бовкнути?)))
      До відома “знавців неможливого”: саме МІСТО зобов’язане облагороджувати історичну забудову, щоб та мала гарний вигляд – та\чи належно мотивувати до цього господарів.
      А дегенерати ніколи не розуміли естетики старовини.
      Це достойні нащадки й колеги тих самих більшовиків, котрі влаштовували голодомори і палили церкви з коштовними іконостасами.

  9. Я не розумію, чому тут в коментах вже й Митницю зачіпили? Чи не єдиний район нормальний в Черкасах для життя. До речі, завдяки новобудовам він так і виглядає. Бо ті панельки, що там були понатикані колись, то жах якийсь, а не житло. Нормальні будинки побудували нарешті. Людям що, сучасне житло не потрібно? Нехай будують, і побільше, щоб вибір був. Головне, щоб якісно будували. Митниця мені подобається, там людям комфортно жити, звідти переважно ніхто не тікає.

  10. Та модно в нас цькувати забудовників! Цькували б тих, у кого обмануті вкладники, або недобудовані та кинуті об’єкти. А Надія ще добра на віру, тут хоч купляти не страшно, ці якраз роблять, якщо беруться. Давно вони вже на цьому ринку, а досі на плаву. Так реально і не великий вибір в Черкасах, до кого звернутися не лячно, коли гроші вкласти в житло хочеш

    1. Рібята, хватить строчить по 10 коментів із однієї ІР-адреси. інакше ваші повідомлення будуть відправлятися в спам

  11. Будинок як об”єкт архітектурної спадщини відповідно до чинного законодавства має той же статус охорони, що і пам”ятка. Але виходить, що для черкаських багатіїв закон не писаний.

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *