Будемо протезувати, реабілітувати: в Черкаському протезно-ортопедичний цеху готові повертати до повноцінного життя військових

Черкаський протезно-ортопедичний цех

У Черкасах протезно-ортопедичний цех працює пів століття. Тут допомагають ветеранам Другої світової війни та учасникам збройних конфліктів другої половини ХХ століття, а також – людям старшого віку й з інвалідністю, дітям. Тепер же в закладі готуються приймати військових російсько-української війни – наше виробництво не поступається закордонному. 

“18000” поспілкувався з керівництвом закладу, майстрами та ортопедом-протезистом. 

Про виробництво в цифрах

Із початком повномасштабної війни в цеху навантаження на виробництво майже не змінилось. У часи блекаутів та відновлення після масованих російських атак цех продовжував працювати. У середньому за місяць у заклад звертається понад сотня осіб.

Лікар Григорій Гриценко розповідає, що серед популярних послуг – виготовлення ортопедичного взуття й корсетів.

– У місяць в середньому 60 пацієнтів звертаються за ортопедичним взуттям, ще близько 15 – за корсетами Шено переважно для дітей, їх, до речі, мало, де виготовляють. Також 25-30 людей замовляють устілки, зокрема, й військові. Ще 10-15 осіб звертаються за протезами, – каже ортопед-протезист. 

Чоловік пригадує, що у 80-х роках відвідували заклад близько 7,5 тисяч пацієнтів, із них понад 3,5 тисяч – ветерани Другої світової війни. Тоді в приміщенні протезно-ортопедичного цеху діяли кімнати для реабілітації бійців, які отримували протези. У ті часи виготовляли 50-60 протезів за місяць, але з часом виробництво зменшилось, кімнати зачинили – не було необхідності. Тепер же в закладі знову могли б приймати воїнів сучасної війни.

– Якщо не говорити про афганців, тих військових, які травмувались не на війні, і яких ми обслуговували раніше, то з 24 лютого минулого року до нас звернулись лише два бійці за протезами, декілька – за устілками, один – за ортезом, – зазначає лікар. – Здебільшого їх направляють у спецзаклади Львова або за кордон, думають, що там краще нададуть послуги. Але ми робимо так само, як і за кордоном. Комплектуючі й матеріали для протезів, якими ми користуємось, – із Туреччини, Японії, Німеччини. 

Крім того, за словами Григорія Гриценка, не всі знають, що в Черкасах є філіал київського протезно-ортопедичний цеху. Тут можна отримати послуги безкоштовно за направленням. 

До черкаських протезистів звертаються і діти, і дорослі – військові й спортсмени

У будівлі є кілька цехів, де виготовляють ортопедичне взуття й устілки, протези, ортези, бандажі й корсети.

 Над протезами, ортезами й корсетами працюють нині два майстри. Вони на замовлення з індивідуальним підходом створюють протези вище й нижче коліна, з різними механізмами. Виготовлення протезу займає 48 годин, однак цей процес розтягується в часі й може тривати тиждень. Обладнанню, на якому працюють фахівці, близько 20 років. Але серед послуг є і зовнішнє оформлення протезів як для чоловіків, так і жінок. Загалом, за законом, на виготовлення є 20 днів. 

– Ми робили протез зовсім маленькій дівчинці, вона ще й говорити не вміла. Також військовий замовляв розвантажувальний ортез. Раніше робили протез руки черкаському спортсмену Василю Ковальчуку, він паралімпіади вигравав. Навіть коли люди стають на два протези, вони й автомобілі водити можуть, і танцювати, – запевняє у якості виробів майстер Василь Яковенко

Загалом кожному, хто звертається за протезом, видають дві пари: для ходьби та купання. Один протез здатен прослужити три роки, потім його потрібно змінювати. Пацієнти можуть звертатися до майстрів цеху не лише для зміни протезу, а й щоб усунути незначні пошкодження. Фахівці також можуть робити виїзні консультації. 

За словами майстрів цеху, збільшився попит на корсети Шено, які коригують поставу. Як розповідає лікар Григорій Гриценко, серед таких пацієнтів більшість – діти, зокрема, є внутрішньо переміщені особи.

– Для нас немає різниці переселенці звертаються чи ні. Ми їх не рахуємо й спеціально не питаємо, звідки вони. Але, наприклад, нещодавно робили дівчинці-переселенці зі сколіозом корсет, – уточнює ортопед-протезист. – Ми обслуговуємо не лише місто Черкаси чи область. Раніше, до повномасштабної війни, до нас приїжджали аж із Авдіївки. 

На базі цеху готові відновити реабілітацію військових 

На важливості роботи протезно-ортопедичний цеху саме в нинішній час наголошує майстер цеху Сергій Дегтярьов

– Американці, які відвідали цех наприкінці минулого року, відзначили наші корсети Шено, ортези. Люди дивувались, що ми це робимо. Так, зараз є багато приватних фірм, але ми ж не лише протезуємо, а виготовляємо складне взуття, в нас є 10 видів устілок, робимо корсети. У київському інституті не могли повірити результатам, яких вдалось досягнути нашим лікарям. У нашому закладі є потреба особливо зараз, коли з фронту повертаються бійці. Вони зараз всі отримують допомогу на заході країни, але за три роки, коли доведеться змінювати протези, звернуться до нас за місцем свого проживання, адже так зручніше, – говорить Сергій Дегтярьов. 

Також майстер наголошує на процесі комплексної реабілітації бійців з ампутацією. Йдеться про фізичне та психологічне відновлення. За словами пана Дегтярьова, в Черкасах і передмісті достатньо закладів, які могли б співпрацювати з протезно-ортопедичним цехом і продовжувати реабілітацію воїнів. Йдеться про санаторії, госпіталі, спеціальні центри.  

– Є програма “Турбота”, ми готові відновити стаціонар, у нас є приміщення. Навіщо людині їхати за кордон, якщо ми на місці можемо виготовити, відрегулювати протез. Таких фахівців, які є в нас, потрібно готувати роками. Ми налаштовуємось на те, що після війни доведеться працювати з воїнами, готувати їх морально до мирного життя, зокрема, повертаючи їм віру за допомогою протезування та реабілітації: психологічної, соціальної підтримки, надання додаткової освіти, програми відпочинку, – каже Сергій Дегтярьов. 

Підтримує думку свого колеги щодо реабілітації й очільник цеху Анатолій Тімон

– Ми готові відновлювати послуги реабілітації військових на міжобласному рівні, обслуговувати пацієнтів зі своєї та сусідніх областей. Ми хочемо, аби місцева влада, держава звернула увагу на цю галузь вже зараз, зокрема, на необхідність і престижність професії наших майстрів і лікарів. Ми маємо підтримувати бійців, аби вони знали, що потрібні тут, – зазначив Анатолій Тімон. 

Додамо, ознайомитись із роботою Черкаського протезно-ортопедичного цеху можна на сторінці закладу у фейсбуці або за телефоном 0472 659 057.

Вікторія Нянько

Статтю створено за підтримки Institute for War & Peace Reporting

Також читайте: Місце, де зберігають історію Черкащини, де “живуть” докази війни.

Читай “18000” у вайбері. Лише головні новини про Черкаси та область

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *