Через системне недофінансування батькам черкаських дошкільнят регулярно доводиться здавати кошти або купувати предмети побуту в садки.
Про це йдеться у новому випуску програми “Лакмус”, яку на замовлення “Суспільного” створює команда “18000”.
314 гривень на дитину
Благодійність у навчальних закладах не заборонена. Проте її не варто плутати з поборами, говорить співзасновниця ГО “Батьки SOS” Олена Бондаренко.
– Благодійність визначена законом як те, що є добровільним. Тобто ви самі визначаєте, кому ви несете свої гроші, у якому розмірі і на що їх мають використати ті, для кого ви ці гроші віддаєте. Тобто якщо вам кажуть, встановлюють розмір суми: “Ви повинні щомісяця 50, 100, 200, 300”, у кого на скільки фантазії вистачить, – це вже не благодійність. Це вже побори, – зазначає Олена Бондаренко.
Офіційно в Черкасах поборів немає. Їх своїм розпорядженням заборонив ще у 2016 році міський голова Черкас Анатолій Бондаренко. Тоді ж міська влада вирішила фінансувати поточні потреби дошкільнят під час їхнього перебування в садках із розрахунку 314 гривень на рік на кожного вихованця. За ці кошти мають поліпшувати матеріально-побутовий стан садочків. Додатково з міського бюджету також фінансують поточні та аварійні ремонти. Цьогоріч загально ця сума склала 9 мільйонів гривень. Тоді як потреба – 21 мільйон.
– Не можемо ми на 314 гривень купити йому і простинку, і чашечку, і виделочку, і тарілочку, і іграшки якісь там придбати. Цього замало. Тому сподіваємося, що це буде такий сигнал, такий індикатор, який спонукатиме виділяти на садочки більше грошей, – каже в.о. директора департаменту освіти та гуманітарної політики ЧМР Богдан Бєлов.
Частково залатати фінансову дірку чиновники обіцяють уже прийдешнього року. Заступниця мера Анастасія Чубіна говорить, що сума на одного вихованця може зрости до 500 гривень. В загальному – це плюс півтора мільйона гривень на всіх дошкільнят.
– Нам як владі треба визнати той факт, що 300 гривень у 2016 році – це були одні гроші. А 300 гривень у 2021 році – абсолютно інші гроші. І все-таки суму тих коштів, які виділяються на одну дитину для забезпечення отаких-от витрат, вони все-таки мають бути підняті. І це має бути закладено вже в наступний бюджет, – говорить Чубіна.
Інші пріоритети
Та поки про реалізацію рішення щодо збільшення фінансування дошкільнят говорять лише в перспективі наступного бюджетного року, вже на найближчих сесіях міської ради можуть розглянути інший проєкт. Профільні чиновники пропонують збільшити свій структурний підрозділ на 11 працівників, майже половина з яких якраз і буде займатися дошкільною освітою.
Лише на заробітну платну щорічно цим новопризначеним працівникам буде потрібно близько 6 мільйонів гривень, про що у своїх зауваженнях уже написав департамент фінансової політики. Поза тим, це потягне витрати на придбання нових меблів, офісної та комп’ютерної техніки, засобів зв’язку та канцелярського приладдя.
6 мільйонів – це можливі додаткові 650 гривень у розрахунку на одного відвідувача черкаського дитячого садка. Тобто втричі більше, аніж виділяється зараз. І майже вдвічі більше, ніж, можливо, виділятимуть уже прийдешнього року.
Різниця між поборами і благодійністю
То де ж межа між поборами та справді благодійністю? Перше і головне – благодійність може бути лише добровільною. Якщо йдеться про фінансову підтримку, її можна спрямовувати лише на спеціально створений садочком рахунок. А керівництво зобов’язане регулярно публікувати звіти про ці витрати. Що ж до допомоги натуральної, наприклад, ті самі пакети з паперовими рушниками чи мийні засоби, вони мають належним чином оприбутковуватися.
– Якщо хоче зробити якусь допомогу, вони передають по акту приймання-передачі відповідне майно. І це майно також має бути відображено на сайті закладу. 01:04 + 01:46 Якщо цього не відображається, це йде порушення Закону України “Про благодійну допомогу та благодійні фонди”. Тобто керівник навчального закладу порушує законодавство, – пояснює юристка Людмила Бордунос.
Не менш вагомим у цій історії є принцип рівного розподілу батьківської благодійності.
– Заклад освіти має дотримуватися, виконувати свій обов’язок щодо рівності всіх дітей у цьому закладі. Це не означає, що один тато-мільйонер, тому його дитина спить на суперліжку, користується золотим унітазом, бо цей тато для своєї дитинки там таке зробив. Тобто ці гроші мають приходити на рахунок і з цього рахунку вони витрачаються так, як вважає за краще керівник закладу освіти, не батьки, – додає співзасновниця ГО “Батьки SOS” Олена Бондаренко.
Якщо ж у вашому випадку якісь із принципів цієї благодійності не дотримуються, чиновники та юристи рекомендують звертатися до компетентних осіб: керівника закладу або профільного департаменту.
Виконуючий обов’язки директора департаменту освіти Черкаської міськради Богдан Бєлов обіцяє, що на всі факти примусу жорстко реагуватимуть.
– Для того, щоб реакція відповідна була від нас як від органу управління освітою, ми маємо отримати офіційне звернення. Якщо вас змушують нянічка, вихователька, завідувачка, завгосп, будь-хто, сторож змушують вас здавати кошти, ви приходите в департамент освіти, пишете офіційне звернення, ми на нього реагуємо досить жорстко. Це може бути догана, може бути звільнення, непреміювання відповідних посадових осіб відповідного закладу, – запевняє Бєлов.
Аби не бути голослівними, черкаська юристка Людмила Бордунос радить натомість фіксувати факти тиску або булінгу.
– Я б радила обов’язково скрінити таку переписку, записувати розмови, записувати розмови, якщо це по телефону, телефонний дзвінок, записувати, якщо ви приходите до навчального закладу і відбуваються якісь погрози батькам. В першу чергу, звертатися у правоохоронні, якщо йде булінг дитини. Це взагалі потрібно робити відразу, тому що не мають права, – зазначає Людмила Бордунос.
Також новини “18000” є в Telegram і Viber, слідкуйте за нами в Instagram.
Я б радив, нянечкам, вихователькам, завідуючим частіше складати Акти списання майна, яке не придатне до подальшого використання: ліжка, шафи, постіль, стільці, столове приладдя, іграшки, навчальний матеріал. Та не використовувати його. Після того, як журналісти зроблять відповідний сюжет, дуже бистро місцева влада знайде кошти для дітей !!!