Черкащанка про освіту в Польщі: залишають на другий рік навчання й мають шестибальну систему оцінювання

Навчання в Польщі

Фото: Getty Images

Багато українців через війну змушені були покинути свої домівки та поїхати за кордон. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що з України від початку повномасштабної війни виїхало більше 14,5 мільйонів громадян.

Чимало українців знайшли тимчасовий прихисток в наших друзів-поляків. Старшокласниця Юлія Гаврішева поділилась враженнями від навчання у Польщі.

– Із початком повномасштабної війни в Україні мої батьки були занепокоєні ситуацією, тому в березні ми з мамою виїхали за кордон. Освоїтись нам допомогла родина, у якої ми тимчасово проживали, – говорить Юлія.

Як йдеться на сайті друкованого видання для українців у Польщі «Наш вибір», наші земляки мають низку можливостей для безкоштовного вивчення мови та культури. Для наших громадян організовують різноманітні тури містами та пам’ятками архітектури. До того ж спеціально для українських та польських дітей створено програми інтеграційних майстер-класів та екскурсій.

– Спочатку я не розуміла, де я і що. Було важко психологічно, був шок. Я одна українка з 35 осіб у класі, тому потрібен був певний час, аби адаптуватись. Зараз вже набагато простіше. Влітку я відвідувала мовні курси, інтеграційні зустрічі та екскурсії доступні для всіх, хто перетнув кордон після 24 лютого. Також ліцей, до якого я ходжу, організував додаткові години польської мови, – розповідає черкащанка.

Польська система освіти дещо відрізняється від української саме поділом на класи. Початкова школа триває тут від нульового до восьмого класу. Потім можна продовжити навчання або в ліцеї, або в технікумі.

– Я закінчила в Україні дев’ять класів школи. З пошуком навчального закладу було важко, бо у Польщі дуже відрізняється система освіти. Спочатку є початкова школа, після якої учні складають екзамени і на підставі їхніх результатів ідуть далі у ліцей (4 роки) або технікум (5 років), – говорить Юлія Гаврішева.

Для навчання в ліцеї чи технікумі є обов’язковими позитивні результати екзаменів та певний рівень знання польської мови. Навіть хороші результати на іспиті не гарантують місце в навчальному закладі через велику кількість випускників початкової школи.

– Школи переповнені, у більшості класів навчається 36 осіб, тому кожне місце у ліцеї було на вагу золота. Також головною проблемою для мене було те, що я не писала польських екзаменів після восьмого класу, а без них не хотіли зараховувати до багатьох ліцеїв. Також вимагали відповідний рівень знання польської мови. Врешті ми знайшли ліцей і мене зарахували відразу до другого класу, – розповідає героїня.

Навчання в Польщі має деякі переваги над українською школою. В старших класах учні обирають для поглибленого вивчення предмети, які їм більше до вподоби. Також польські вчителі лояльно ставляться до учнів, які хочуть виправити низьку оцінку. Юлія говорить, що від них не вимагають знати більше, ніж написано в підручниках. Також обов’язковим є вивчення другої іноземної мови – це викликало певні труднощі в нашої героїні, адже вона навчається в класі, де вже п’ять років вивчають німецьку мову.

Серед недоліків іноземної школи черкащанка виокремила інакший графік проведення уроків та систему оцінювання.

– Не подобається шестибальна система освіти, де шість – це найвища оцінка. Також одним з мінусів є те, що навчання в деякі дні тижня розпочинається о 7:30, щоденно маємо 7-8 уроків. Дехто вважає, що польські учні не мають домашніх завдань, так от – це міф. Цікаво, що тут математику, історію та літературу не розділяють на два предмети, немає окремо геометрії та алгебри, польської та всесвітньої історії. До того ж зарубіжну літературу тут майже не вивчають, – говорить Юлія Гаврішева.

Основною проблемою, з якою мають справу всі біженці – це мова. Нашій героїні вивчення іноземної мови далося не легко.

– Важко було одразу розібратися в їхній шкільній системі, роззнайомитися з однокласниками, влитися в колектив. Також я з тих людей, хто навіть за кордоном переймається за оцінки, тому мені важливо було вийти на певний рівень. Крім цього, за тиждень перед початком шкільного року я дізналася, що потрапила в клас, де діти вже п’ятий рік вивчають німецьку. Мені запропонували перевестись на індивідуальну форму вивчення російської, але я відмовилась. Найважче з такими предметами як біологія, право, історія. Для їхнього успішного вивчення, потрібно мати відповідний словниковий запас. Також є труднощі з іноземними мовами. Коли мене запитали переклад якогось слова, я не відповідала, тому що не знала польського перекладу, – розповідає Юлія.

Однією з основних відмінностей від української освіти є практика навчання в одному й тому ж класі повторно: для переходу на наступний рівень необхідно виконати складні умови.

– Існує досить складна система переходу до наступного класу, тож тут дуже поширена практика відвідування одного й того ж класу вдруге. В польській школі важко заробити позитивну оцінку, треба пильнувати терміни здачі всіх робіт самому. Поляки не переймаються занадто школою, більшість вчить лише те, що їм подобається. Проте школярі не забувають про те, що аби закрити семестр, потрібно мати вище 50 % відвідуваності на всіх уроках та половину контрольних здати на позитивну оцінку, – говорить героїня.

Навчання в іноземній школі дає можливість нашим школярам здобути новий досвід та розвинути знання іноземних мов, але кожен з них сумує за своїми українськими однокласниками та чекає на зустріч.

– Важко було передбачити, як розвиватиметься ситуація і що буде в Черкасах. Постійні повітряні тривоги та відключення світла заважали повноцінно отримувати освіту, бракувало спілкування. Тож я вирішила піти до школи за кордоном. Вона принесла мені новий досвід, вивчення мови та дисципліну. Паралельно з цим я ще навчаюсь і в українській школі. Сумую не так за школою, як за класом, у якому навчалась. Я вважаю, що ми маємо досить потужну освіту. Але, можливо, було б варто перейняти таку систему, як в останньому класі польського ліцею: для випускного класу на останньому році школи залишають лише поглиблені й обов’язкові предмети (фізична культура, польська мова, історія, англійська мова, математика), – ділиться роздумами Юлія Гаврішева.

Підготувала Вероніка Чіпенко

Нагадаємо, “18000” готує низку матеріалів про навчання черкаських школярів за кордоном. Попередній текст у межах цього проєкту – Класи – міжнародні, а у вчителя є помічник: як навчатися черкащанам у Британії.

Також читайте: Заклади освіти Черкащини мають понад 80 % готових укриттів.

Втомився читати лише сумні новини? Підписуйся на інстаграм “18000” – місце, де ділимося надихаючими історіями черкащан та рекомендаціями від нашої команди

коментарі
6 Коментарів
  1. 👍
    Війна загартовує кожного, головна героїня статті тому приклад.

  2. Українців не лякають жодні труднощі 👍🏼

  3. Освіта чудово, але так багато людей покинуло Україну чи повернеться хочаб половина з них?

  4. Чудово що організовані тури і екскурсії.

  5. Трішки незвична система освіти, порівняно з українською, але чудово, що є можливість робити акцент на тих предметах, які більш цікаві

  6. Трішки незвична система освіти, порівняно з українською, але чудово, що є можливість робити акцент на тих предметах, які більш цікаві

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *