У Черкасах запрацює нова система для ПЛР-досліджень у реальному часі, а також додаткове обладнання до неї, що дозволяє проводити до тисячі ПЛР-тестувань за добу.
Систему для ПЛР-тестів разом із комп’ютерним обладнанням передали в лікарню 14 травня. Придбали апарат вартістю 811,5 тисячі грн за кошти агрохолдингу МХП спільно із БФ “МХП – Громаді” у межах проекту “Спільнодія Черкащини: здолати COVID-19”.
– У Черкаській області до сьогодні використовували лише один апарат для ПЛР-тестувань. Щодня навантаження на нього збільшувалося. У зв’язку з цим до агрохолдингу МХП звернулися з проханням розглянути можливість придбати новий апарат, – зазначив координатор Черкаського обласного штабу протидії коронавірусу від МХП Руслан Пономаренко. – Нам вдалося реалізувати це прохання. Вже сьогодні ми доставили до Черкаської обласної лікарні сучасний апарат, що дозволяє проводити до 1 тисячі тестувань за добу. Це буде дуже важливо для аналізу ситуації в області.
Стара система для проведення ПЛР-досліджень, якою послуговуються медики, перебуває в експлуатації вже понад 10 років. Під час карантину, коли її щоденне навантаження є максимальним, система інколи видавала “відмову”. У зв’язку з цим проведення тестувань доводилося відкладати, що ускладнювало оперативність діагностування COVID-19.
– Для підстрахування компанія з Києва дала області в оренду ще один апарат, однак він теж був неновий. На ньому ми мали декілька “відмов” і викликали спеціалістів, що оперативно налагоджували його. Водночас новий апарат є дуже надійним, – зазначив голова Черкаської ОДА Роман Боднар. – Дякую бізнесу, що оперативно відреагував на потребу, забезпечивши лікарню сучасним ампліфікатором. Зараз головне те, що ми маємо розуміння та довіру один до одного.
За словами губернатора, на період боротьби з пандемією апарат тимчасово передадуть в обласний лабораторний центр. Вже після її завершення він повернеться до Черкаської обласної лікарні, де послугує для проведення широкого спектру аналізів.
– Переданий ПЛР-аналізатор є ампліфікатором відкритого типу. Це означає, що в нього можна завантажувати тести різних виробників. Тому він набагато ефективніший та універсальніший, ніж стара система, – зауважила директорка БФ “МХП – Громаді” Тетяна Волочай. – Його можна використовувати не лише для аналізу ПЛР по коронавірусу, він знадобиться лікарям і в майбутньому.
Як зазначила Любов Ропало, директорка обласної Агенції регіонального розвитку, одного з учасників платформи “Спільнодія Черкащини: здолати COVID-19”, завдяки зусиллям бізнесу та ОДА для ПЛР-ампліфікатора було придбано також супровідні матеріали та обладнання на суму 176 тисяч грн.
Надалі обласна лікарня планує створити на своїй базі сучасну ПЛР-лабораторію з широким функціоналом. Нова система дозволить проводити в області різнопланові діагностики.
– Цей апарат має широкий спектр визначення вірусів, бактерій, дозволяє проводити генотипування, – зазначив головний лікар Черкаської обласної лікарні Олександр Дудник. – Це гарантія вчасної і точної діагностики. Ми щиро вдячні благодійникам, які своєю допомогою піднімають рівень медицини Черкаської області.
Загалом на потреби Черкаської області у протидії поширення COVID-19 агрохолдинг МХП виділив 14 мільйонів грн. Ще 55 мільйонів грн було спрямовано до загальнодержавного фонду протидії коронавірусу.