Черкаські студенти створюють інформаційну базу для свого університету. Як і навіщо вони це роблять?

– Цей проект – хороша можливість різко стартонути. Отримати ті навички, які дозволяють знайти собі роботу, – говорить студент 3 курсу ЧДТУ Владислав Харитонов. Сьогодні він – не лише студент черкаського вишу, а й працівник івано-франківської ІТ-компанії.

Уже два роки хлопець разом із одногрупниками та студентами інших курсів Влад розробляє інформаційну систему для деканатів вищого навчального закладу.

На думку Влада, саме практичний досвід – головна перевага для студента в участі у проекті.

– Навантаження на нашій спеціальності в університеті не таке вже й велике, щоб не мати часу ще чимось займатися, – визнає Владислав. – А коли ти дуже хочеш знайти роботу, маєш програмувати. Немає куди подітися від цього. У нас купа прикладів, коли хлопці, як я, на 3 курсі вже повиходили на роботу. Я дуже задоволений, тому що вже знайшов собі роботу теж. Крім того, можу й надалі “прокачувати” свої знання у проекті, взявши певну ділянку проекту.

“Тут профанація не проходить”

Раніше Черкаський державний технологічний університет працював у інформаційній системі, яку для вишу розробив 10 років тому викладач навчального закладу Григорій Заспа. Та система, визнає викладач, “безнадійно застаріла”. Тож разом із черкаськими ІТ-компаніями він вирішив створити нову – досконалішу. Цього разу не власними силами, а залучивши студентів.

– Раніше в університеті працювали локальні системи, які були впроваджені лише у двох деканатах. Умовно, це була окрема програма на окремому комп’ютері. Ці системи не були ніяк пов’язані. А окрім двох деканатів, решта взагалі працювали у паперовому вигляді. Нова ж система інтегрована, у ній задіяні всі вісім деканатів, вони мають спільну базу, – говорить старший викладач кафедри програмного забезпечення та автоматизованих систем Григорій Заспа.

За словами Заспи, кожен із учасників проекту отримує власні “бенефіти”: університет – нову сучасну систему, студенти – знання, яких не отримають на лабораторних заняттях і лекціях, а ІТ-компанії – випускників, з якими простіше співпрацювати.

Окрім знань, студенти отримують і інші “бонуси”. Адже часто працюють у позанавчальний час.

– За хорошу роботу вони отримують додаткові бали. А для студентів, які навчаються на бюджетній формі, при нарахуванні стипендії це має значення. У межах деяких предметів можуть участь у проекті зарахувати як навчальні досягнення, – пояснює викладач ЧДТУ.

Та головна перевага – робота над “живим проектом”.

– По-перше, це можливість працювати у великому проекті. І це дуже сильно відрізняється від тих маленьких завдань, які вони роблять на лабораторних. По-друге, це можливість працювати з великою кількістю технологій. По-третє, це взаємодія в команді, досвід у комунікації одне  з одним. У межах лабораторних цього не досягнеш. Ну, і останнє, це робота з реальними замовниками. В університеті зазвичай завдання дещо “штучні”, з відчуттям несправжності. Тут профанація не проходить. Треба зробити точно так, як людям потрібно.

“Студенти отримують ті знання, яких від них очікують в компаніях”

Уже третій рік реалізація проекту відбувається під менторством трьох черкаських ІТ-компаній: Master of Code, SPD-Ukraine та InterLink. Представники місцевих ІТ-команд консультують студентів і мотивують їх до роботи.

– На мою думку, головна перевага проекту в тому, що студенти можуть ще у стінах вишу відчути, як виконується розроблення програмних продуктів з використанням стеку сучасних технологій. Тому що коли вони приходять в ІТ-компанії, від них цього досвіду вже очікують. Беручи участь у такому проекті, у студентів є можливість консультуватися з керівником та менторами від ІТ-компаній, які з ними тісно комунікують, – говорить керівник проекту SPD-University Олег Новіцький. – Участь у подібних спільних освітніх проектах – це інвестиція у майбутнє як з боку студентів, так і з боку бізнесу. Студенти під час навчання та участі у проекті отримують гарну підготовку та виходять на ІТ ринок зі сформованим набором знань і навичок, необхідних для успішного старту власної кар’єри в ІТ-компаніях.

Досвід розроблення реального продукту може стати гарною перевагою під час проходження співбесіди вже на реальну роботу, переконаний представник ІТ-команди Master of Code Богдан Сергієнко

– Студенти зможуть розповісти про проект як про справжній досвід роботи. Натомість періодичні презентації, які відбуваються у межах проекту, сподіваюся, допоможуть студентам більш впевнено розповідати про себе. Адже презентаційні навички важливі як під час щоденного процесу, так і на інтерв’ю, – говорить Богдан.

За словами inCamp ментора компанії InterLink Олександр Котов, часто студенти пояснюють відсутність практичного досвіду браком ідей що робити.

– Цей проект дає можливість реалізовувати конкретні корисні фічі для працівників деканатів. Це практичний досвід використання систем контролю версій, фронтенд і бекенд технологій. Ідеальний варіант для тих, хто хоче випробувати свої сили в одному чи різних напрямках. Створювати інтерфейси користувачів чи складні запити до бази даних. А може зайнятися фічею всеціло і спробувати себе в ролі фулстек розробника. Активна участь у проекті може добряче наблизити студента до рівня джуніор позиції та дасть вектор для подальшого розвитку, – переконаний Олександр.

Нині новою інформаційною системою користуються усі 8 деканатів університету. Та процес над її вдосконаленням триває. Від користувачів є постійний зворотній зв’язок та побажання щодо покращень роботи системи. Університет та компанії-куратори планують багаторічну співпрацю в рамках проекту.

– Студенти сфокусовані на підтримці програми (виправленні помилок та вдосконаленні існуючих функцій) та розширенню функціоналу і саме головне, що студенти приходять до своєї мети – початку ІТ-кар’єри – більше десятка з тих, хто брав участь в проєкті, вже працюють програмістами, –  каже старший викладач кафедри програмного забезпечення та автоматизованих систем Григорій Заспа.

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *