Компанія брата заступника голови Черкаської ОВА завершила ремонт одного зі шкільних харчоблоків в області. У результаті освоїли понад 13 млн гривень, а сам підрядник зробив для школи “спонсорську” допомогу. Водночас коштовне обладнання, яке встановили у межах ремонту, могло бути придбане за суттєво завищеними цінами.
Про це пишуть “18000”.
Що відомо про реконструкцію?
Відповідно до повідомлення в мережі “Фейсбук”, 11 лютого цього року в Кам’янському ліцеї №1 запрацював оновлений харчоблок, ремонт якого виконувало місцеве підприємство “Тясмин-транс”. Фінансування здійснювалось переважно коштом державного бюджету у межах програми з реформування шкільного харчування Олени Зеленської. Відповідно до оголошення, кошторис робіт складає 12,9 млн гривень.
скрін-шот із фейсбуку
Крім того, освітяни зазначають, що підрядник власним коштом здійснив ще низку робіт.
У повідомленні йдеться про Сергія Шамрая – власника компанії-підрядника “Тясмин-транс”, а також рідного брата заступника очільника Черкаської ОВА Ігоря Табурця Олександра Шамрая.
Попри те, що компанія “Тясми-транс” вже багато років займається виконанням різних будівельних робіт бюджетним коштом, цей підряд став для фірми Шамрая найбільшим. Переважно до цього компанія займалася дрібними поточними ремонтами в комунальних закладах та установах. Відповідно до публічної фінансової звітності, у 2020 році компанія заробила 400 тисяч гривень, а у 2024 році її дохід складав вже понад 17 млн гривень. Тобто фактично весь дохід компанії – це від виконання робіт з реконструкції харчоблока у кам’янській школі.
Далі, у лютому цього року, після того, як освітяни повідомили про “запуск” столової, компанія Шамрая отримала договір ще на 200 тисяч гривень на ремонт коридору, площею у 70 квадратних метрів.
Що відомо про проєкт?
Згідно з кошторисом проєкту, левову частину вартості робіт склала вартість обладнання харчоблока та зони їдальні. Відповідно до чинного законодавства, дозволяється, щоб вартість такого обладнання не перевищувала 50 % загальної ціни робіт. У випадку із реконструкцією цього харчового блоку, вартість обладнання складає 6,1 млн гривень, тобто – майже допустимий максимум, що може свідчити про спеціальне уникнення окремих процедур закупівлі обладнання.
Найкоштовнішим у вартості ремонту та переоснащення харчоблока є мультифункціональна перекидна сковорідка (спеціальне кухонне обладнання) німецького виробництва “Rational vcc211”, ціною у майже 1,2 млн грн (з ПДВ). Водночас на профільних сайтах можна знайти оголошення з продажу подібних за 800-900 тисяч гривень. Схожа ситуація і з ще однією “вартісною” позицією – картоплечисткою Filmar PPF10, яка, відповідно до кошторису, обійдеться у майже 150 тисяч гривень (з ПДВ). Водночас профільні ресурси продають подібне обладнання по 60-70 тисяч гривень.
На початку 2025 року один з черкаських судів закрив провадження у справі за обвинуваченням Сергія Шамрая у привласненні бюджетних коштів через сплив терміну давності притягнення до відповідальності за подібні злочини.
“Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю авторів ГО “Черкаської інформаційної агенції “18000” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу”.