Черкаський стартап подав позов проти Apple. Розбираємося, що сталося

Дві ІТ-компаній зі сфери батьківського контролю за мобільними девайсами подали скаргу до Європейської комісії з конкуренції на дії американської компанії Apple. Серед позивачів – український стартап Kidslox із головним офісом у Черкасах, а також іспанська компанія Qustodio.

Після подачі скарги черкаський стартап опинився у центрі уваги світових ЗМІ. Зокрема, про проблеми компаній батьківського контролю із Apple уже встигли написати The New York Times, BBC, CNN,  Wired, Techcrunch, the Verge, Mirror, Sky News, Independent, The Times, MIT technology review та ще кілька десятків світових медіа.

Окрім того, підтримав у конфлікті з Apple компанії батьківського контролю і відомий колишній директор Apple, якого називають “батьком iPod”, Тоні Фаделл, присвятивши цій проблемі кілька дописів у Twitter.

У своїй скарзі позивачі звинувачують Apple у зловживанні монопольним становищем і “витравлюванні” додатків, що дозволяють контролювати перебування дітей за мобільними телефонами. Створивши власну програму батьківського контролю, Apple блокує оновлення своїх конкурентів або просто видаляє їх із AppStore. На сьогодні із AppStore видалено вже 11 додатків такого типу, наприклад Ourpact, Mobicip, Сurbi та інші. Kidslox та Qustodio ще в AppStore і продовжують боротьбу.

– Перед подачею скарги ми провели низку консультацій із Європейською комісією. Там заявили про своє зацікавлення справою і бажання відстоювати права європейських користувачів. Це величезний прорив для нас! Це свідчення того, що проблема, з якою ми прийшли, не надумана, – переконаний лідер команди Kidslox Віктор Євпак.

Стартап Kidslox з’явився п’ять років тому – у 2014 році. Сьогодні додаток функціонує на iOS та Android платформах і є одним із найпопулярніших у своїй ніші. Додаток дозволяє блокувати шкідливий контент і програми на телефоні або планшеті дитини, слідкувати, скільки часу вона проводить за девайсом, і встановлювати часові обмеження на певні додатки.

Проблеми з Apple у команди Kidslox почалися влітку минулого року. Тоді Apple виступив із вимогою зупинити використання VPN та обмежив компанію в оновленні додатка.

– До лютого Apple у багатьох переписках і дзвінках, які ми мали, говорив, що їм не подобається, що ми використовуємо технологію VPN. Але вже після 6 місяців перемовин із ними, 19 імейлів і дзвінків, вони змінили своє рішення, і тепер кажуть, що VPN можна використовувати. Натомість не можна MDM (mobile device management), – обурюється Євпак.

За словами Віктора Євпака, претензії до Kidslox “збіглися” у часі зі створенням Apple власного додатка, який виконує подібні функції. Автоматично він з’явився в усіх користувачів Apple після оновлення IOS 12.

– У цій історії Apple грає подвійну гру. З одного боку, він – гравець, що має власний додаток, а з іншого – арбітр у грі, де сам встановлює правила. Наприклад, видаляє з AppStore додатки, які йому не подобаються, або просто не дозволяє оновлювати програми чи використовувати певні технології, – констатує Євпак.

Схожі до Kidslox проблеми з Apple місяць тому з’явились і в найвідомішого додатка для прослуховування музики – Spotify.

– Це доводить, що подібна поведінка Apple має системний характер. Наша ціль – відстояти права користувачів на вільний вибір, який додаток батьківського контролю їм обирати. Після нашого звернення до Європейської комісії Apple дещо зменшив тиск на нас, однак усе одно не дає оновити Kidslox. Наш додаток – кращий аніж той, що надає Apple. Ми робимо миттєве блокування, а вони – ні, у нас присутня якісна фільтрація контенту. Але головна конкурентна перевага – додаток є кросплатформенним. Тобто якщо у батьків IOS, а у дітей – Андроїд, ти все одно можеш його контролювати.

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *