Днями бізнес-спільнота України виступила із заявою про незгоду з імовірним рішенням влади про запровадження надзвичайного стану на території країни.
Її вже підтримали Спілка українських підприємців (СУП), Європейська Бізнес Асоціація (ЕВА), Федерація роботодавців України (ФРУ), Український клуб аграрного бізнесу (УКАБ), Асоціація “IT Ukraine”, Бізнес 100, СЕО club. Висловлює свою підтримку і Cherkasy IT Cluster, повідомляє пресслужба громадської організації.
У заяві зазначається, що бізнес підтримує дії влади щодо запобігання коронавірусу в Україні. Проте введення надзвичайного стану із зупинкою більшості нестратегічних підприємств є передчасним та може завдати катастрофічних наслідків економіці України.
Технічний директор Master of Code Богдан Сергієнко говорить, що хоч карантин нині й створює незручності для ІТ спеціалістів, проте вони не є критичними. Значно більш проблематичними можуть стати нові обмеження, що можуть призвести до значного уповільнення економіки України. Адже для протидії епідемії та збереження людських життів потрібно, щоб економіка працювала.
– Ми як галузь вкрай занепокоєні наслідками зупинки економіки, насамперед через те, що для порятунку життів потрібна жива економіка, так само як для стримування агресії Росії. Відповідно заходи мають бути виваженими, і в держави має бути достатньо ресурсів та здатності для координації зусиль бізнесу. Тільки так ми збережемо життя та здоров’я людей.
Про загрозу такого кроку для ІТ сектора говорить і власник ІТ компанії eKreative Віктор Євпак.
– Приклади інших країн показують, що введення надзвичайного стану не вирішує проблему коронавірусу. Тому я вбачаю в цьому і політичний момент, – говорить Віктор Євпак. – Сьогодні ІТ – друга експортна галузь України. Варто розуміти, що ІТ бізнес налаштований на західні інвестиції, яких нині лихоманить також через економічну кризу. Але поки ІТ бізнес тримається. За умови введення надзвичайного стану це створить додаткові ризики для потенційних інвесторів. Які наслідки? Ми потенційно можемо втратити великий потенціал сфери.
Директор компанії Default Value Роман Кузуб вважає, що фінансова неспроможність у разі втрати роботи стане для людей не менш загрозливою, ніж проблеми з вірусом.
– Тому курс просто на зупинку всієї країни вважаю неправильним, – каже Роман Кузуб. – Особисто знаю багатьох людей, які не розуміють, як їм пережити 1-2 місяці без роботи, а значить і без зарплатні. Очікувати, що роботодавці залишать людям зарплати в ситуації, коли самі нічого не заробляють, наївно, а кроків у бік забезпечення громадян хоча б соціальними виплатами, на які можна прожити, ми не бачимо. Для IT ця криза, можливо, не найстрашніша, адже досить великий відсоток спеціалістів може працювати віддалено, але опинитися в країні, де велика частина населення не має за що купити їсти, лякає.