“Ціна на газ для українців має розраховуватись від видобутку власного газу, а не європейського”, – Шпак*

Українці повинні платити за газ аргументовану і зрозумілу ціну, а не віддавати останні кошти на оплату комунальних рахунків. І держава повинна зробити усе для цього. Бо несправедливо дешево видобувати газ в Україні, і при цьому «обдирати» людей за європейськими цінами. 

Про це заявляє народна депутатка Любов Шпак. Днями вона подала до Верховної Ради України законопроект №6426, прийняття якого дозволить значно знизити ціни на газ і тим самим полегшити життя громадян.

Далі ми публікуємо публікуємо текст, який надала редакції пані Любов, без змін та доповнень.

Колосальні борги за свою ж власність

У нашої держави є одна колосальна проблема – заборгованість за оплату комуналки. Причина проста – у людей просто немає коштів, аби сплачувати рахунки. Вони може і хотіли, але не мають як. Нещодавно Держстат оприлюднив нові дані: у жовтні нарахування за житлово-комунальні послуги сягнули 16,4 млрд грн, що майже на 50% більше у порівнянні аналогічним періодом минулого року. З цією суми люди змогли оплатити лише 12,4 млрд грн. Тобто лише за місяць загальний борг громадян зріс на 4 млрд грн і загалом складає 65,6 млрд грн. Третина з цієї суми припадає на борги за постачання та розподіл природного газу – 26,1 млрд грн.

У прийдешньому році ситуація лише погіршиться. Бо до старих боргів обов’язково додадуться нові. У травні Кабмін прийняв постанову, відповідно до якої блакитне паливо у 2022 році подорожчає на 13%. Але це занадто оптимістичний показник.  В реальності здорожчання може становити й 15-20%. Потрібно також розуміти, що після дорожчання ціни на газ, зросте і вартість опалення. Ми матимемо ефект «снігової лавини», який призведе до ще більшого зростання боргу та зубожіння населення.    

Парадокс, у тому, що українці платять високу ціну за іноземний газ, при цьому блакитного палива власного видобутку цілком вистачає на потреби людей. У 2020 році Україна видобула з власних надр 20,2 млрд кубометрів. І це у 2,5 рази більше, ніж споживає населення, оскільки обсяг використання газу побутовими споживачами у 2020 році склав 8,17 млрд куб. м. Україна повністю забезпечує громадян українським газом, ще й лишається. Конституція (частина перша статті 13) визначає, що надра та інші природні ресурси України є власністю українського народу. Дивним є те, що українці не можуть розрахуватися за газ, який їм належить згідно з Основним Законом. Тобто боргують за своє ж. Для мене, які і для багатьох мільйонів наших громадян, це нонсенс.

Український газ недорогий, то чому ж ми платимо так багато?

Важливо розуміти, що вартість видобутку вітчизняного газу у кілька разів нижча, ніж ціна, за якою українці змушені його купувати. У вересні цього року ексголовний виконавчий директор “Нафтогазу” Отто Ватерландер заявив: “На мій погляд, Нафтогаз стабільно генерує кошти. Видобуток газу коштує нам близько 1 грн за кубометр. Ми продаємо газ по 7 грн українським домогосподарствам і підприємствам ТКЕ”, – зазначив він. Чинний голова “Нафтогазу” Юрій Вітренко у лютому поточного року оцінював собівартість видобутку газу у 2,6 грн за кубометр.

Суть залишається одна і та ж – український газ є недорогим. При цьому в реальності умови газового ринку грають на руку монополістам, яким є «Нафтогаз». У той час як людям не вистачає коштів на оплату рахунків, державна компанія, наголошую – державна – «стабільно генерує кошти» на своїх рахунках. А тепер згадайте про мільйонні зарплати керівництва «Нафтогазу». Звідки кошти, спитаєте ви? З кишень українців.  

Уся проблема законодавстві, яке і визначає такі умови. Сьогодні ціни на газ для українських споживачів залежать від його вартості на європейському газовому хабі (так званий імпортний паритет). Чому українці повинні платити за європейськими цінами, які сьогодні б’ють багаторічні рекорди, коли вони споживають власний газ українського видобутку!

Свій газ для внутрішнього ринку за справедливою ціною

Закон у першу чергу повинен діяти в інтересах громадян. Тому, я, як народний депутат, ,обраний народом і який працює для народу, підготувала зміни до базового Закону «Про ринок природного газу». Ми зобов’язані повернутися до державного регулювання цін на газ українського видобутку. Для цього я  пропоную встановити граничні ціни та розмір рентабельності для всіх учасників ланцюгу постачання газу. А це означає, що ні на місці видобутку, ні під час підключення до мереж, ні продаючи газ кінцевому споживачу – підприємства не матимуть надприбутків. Я також наполягаю, щоб у змінах до закону було закріплене положення, яке зобов’язує державу увесь видобутий в Україні газ має направлятися на потреби внутрішнього ринку. І тільки якщо після цього у нас будуть надлишки газу, їх можна буде експортувати. Принцип простий – спочатку громадянам, потім державі.

Такий закон дозволить встановити справедливу низьку ціну на газ для населення, яка буде підйомною для людей. Для цього Україні доведеться  відмовитись від частини взятих на себе міжнародних зобов’язань, які стосуються правил встановлення внутрішніх цін на газ. І це буде правильним кроком держави і інтересах народу.  

Сьогодні ми повинні максимально розвивати український ринок газу, правила гри на якому будуть вибудувані, в першу чергу, в інтересах громадян України! Тільки так і ніяк інакше. І ми зробимо все для того, аби реалізувати цю ініціативу.

*іміджева інформація

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *