Депутати заслухають членів виконкому. “Каратимуть” Євпака?

2 березня депутати Черкаської міської ради заслухають звіт заступників міського голови, яких було обрано після проведення місцевих виборів. Йдеться про Сергія Тищинка, Віктора Беззубенка, Марину Гаркаву, Анастасію Чубіну та Павла Валенчука. 

За інформацію наших джерел, подібний необов’язковий захід звітування стане своєрідною екзекуцією фракції “Голос” та політичним покаранням за непослідовність та недотримання кулуарних та напівпублічних домовленостей. А за її результатами може бути звільнений один із заступників, обраний від фракції “Голос” Павло Валенчук, що є близьким товаришем лідера цієї політичної сили Віктора Євпака.

Віктор Євпак та Павло Валенчук

14 лютого під час сесії Черкаської міської ради лідер фракції голос Віктор Євпак виступив із публічною критикою принципів формування бюджету розвитку та назвав його “шокуючим”. Також Євпак заявив, що нібито відмовляється від своїх “фінансових” квот у бюджеті на користь потреб військових. Після виступу депутата із 61 мільйона у поданих “Голосом” пропозиціях лишилося 30. Решта ж було направлено на фінансування потреб військовослужбовців.

Попри красиву політичну риторику Євпак такими діями порушив попередні домовленості, на яких базувалося формування цього документа. Крім того, сам Євпак та більшість його команди все ж підтримали документ, у якому на потреби військовослужбовців передбачено лише 57 млн гривень з 1,7 млрд.

Також у документі залишилась значна частина “квот” фракції “Голос”, які переважно сконцентровані у сфері цифрової модернізації міста, яким опікується реанімоване спеціально для цих цілей комунальне підприємство. 

Подібні дії лідера фракції “Голос” викликали публічне та непублічне обурення у представників інших фракцій, які до цього спільно розподілили кошти. Про це нам повідомили кілька джерел у кулуарах місцевої влади. Під час крайньої сесії “вгамовувати” Євпака і опонувати йому довелося лідерам найбільших фракції, а саме Сергію Кудактіну з “Європейської солідарності”, Араіку Мкртчяну із “Слуги народу” та Геннадію Шевченку із “За майбутнє”. Крім того, протягом останнього тижня лідер фракції “Слуга народу” Араік Мкртчян публічно критикує вже самого Євпака. На місцевому медіаресурсі з’явилося інтерв’ю з Мкртчяном, більша частина якого присвячена саме непослідовній політиці Євпака.

Зазначимо, що на попередніх місцевих виборах у другому турі Євпак заручився підтримкою вищого партійного керівництва “Слуги народу” та “Європейської солідарності”  у боротьбі з чинним на той момент і в результаті переобраним мером Анатолієм Бондаренком. Ймовірним є те, що він зберігає статус своєрідної альтернативи саме Бондаренку у розумінні столичних політичних еліт, втім у місцевому вимірі лідер фракції “Голос” повністю інтегрувався до системи непрозорого та кулуарного розподілу публічних ресурсів на рівні з іншими політичними гравцями, наслідком чого стало, зокрема, голосування за бюджет та програму соціально-економічного розвитку у попередні роки.  

Не виключено, що саме долученість Євпака до кулуарних домовленостей і в результаті їхня критика є причиною відповідної реакції місцевих політичних важковаговиків. 

В Євпака тривалий час назрівав конфлікт із лідером фракції “Черкащани” Нареком Казаряном. Молоді політики часто опонували один одному у сесійній залі, зокрема щодо питань, які були пов’язані з бізнес-інтересами, сконцентрованими серед бенефіціарів партії “Черкащани”. Саме Казарян у свій час став ініціатором подібного звіту, коли наприкінці жовтня записав відеозвернення. Це відбулося невдовзі після скандалу, який розгорнувся довкола договору між КП “Черкасиводоканал” та ПАТ “Азот”, що передбачав значні штрафні санкції для черкаських комунальників.

Представник фракції “Голос” у виконавчому комітеті Павло Валенчук спочатку підтримав відповідний договір, давши необхідний 5-тий голос за його “погодження”, а вже за кілька днів представники партії “Голос” виступили з різкою публічною критикою документа, що врешті зумовило внесення змін до його тексту. Публічним наслідком  цієї позиційної “рокировки” представників “Голосу”, окрім звернення Казаряна, став також перерозподіл обов’язків між заступниками міського голови, які ініціював Анатолій Бондаренко.

В результаті частина повноважень Валенчука перейшли до повноважень іншого заступника міського голови Черкас Віктора Беззубенка, обраного за “квотою” партії “Черкащани”.

Зазначимо, що законом України про місцеве самоврядування не передбачено звітування заступників міського голови, втім є вимога про звітування самого міського голови. Водночас заклики до звітування міського голови наразі не стоять ні з боку ініціаторів звіту його заступників, ні з боку ймовірних політичних “жертв” цього звіту.

Влаштувавши публічну критику комусь із заступників міського голови, серед яких з високою долею ймовірності буде саме представник фракції “Голос” Павло Валенчук, депутати не зможуть звільнити його чи будь-кого іншого, попри те, що голосували за його призначення. Разом з тим вони можуть висловити чиновнику недовіру, що може стати підставою для ухвалення кадрових рішень вже самим міським головою.

Водночас міський голова Черкас Анатолій Бондаренко може використати цю політичну конфронтацію між ще донедавна союзниками у боротьбі із ним самим, зокрема зберігши Валенчука на посаді. Таким чином він зможе не лише поглибити інтеграцію членів команди Євпака до власної управлінської моделі, а і  наростити їхню лояльність щодо до себе. Крім того, тліючий непублічний конфлікт між різними політичними групами дозволятиме меру уникати критики у власний бік.  

Артур Чемирис

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Cвято зі сльозами на очах: на що у Черкасах витратять 1,7 млрд гривень

Моніторинг ситуації в Черкасах та Україні під час масових ракетних атак. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”

Реклама МХП

коментарі
2 Коментарі
  1. Бариги ділять гроші

  2. Моя підтримка і моєї сім’ї та моїх товаришів лише тим депутатам, які все, що тільки можливо, віддають для оборони країни, для ЗСУ.
    МИ ПРОТИ мера міста і його родичів і друзяк- депутатів, що мріють лише про набивання своїх власних кишень.
    О так, вони багато роблять для міста, але не гребують нічим, щоб ,,відкусити від пирога”.
    Дуже б хотілося, щоб ними зайнялися відповідні органи. Бо раз ти не з армією, а лише уриваєш від неї, ти не патріот.

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *