Стань донором: десятки черкащан долучилися до благодійної акції

Сьогодні в Черкасах відбулася акція “Стань донором”. ЇЇ організатором виступив активіст Сергій Шмиголь. Пів сотні черкащан зібралися в обласному центрі служби крові “Черкаси-Плазма” задля однієї мети – стати донором і зруйнувати міфи навколо цієї процедури. Частина наважилася здати кров уперше, решта – досвідчені та почесні донори. 

Тридцять шоста кровоздача

Сергій Шмиголь 35 разів був донором крові. За його словами, перша процедура забору стала для нього спонтанною, не обійшлося і без страху. Нині ж здача крові проходить не лише безболісно, а й швидко.

– Раніше дуже багато запитів було від людей, які просили здати кров для конкретних осіб: дітей чи родичів. Коли ти морально налаштовуєшся, що допомагаєш комусь, тоді здавати кров простіше. Тоді найтриваліша процедура була – це забір тромбоцитного концентрату для онкохворих. Вона займала близько трьох годин. Зараз же ця процедура займає менше години, – розповідає Сергій.

Також він додає, що багато людей не наважуються здавати кров через міфи. Серед найпоширеніших – можливість заразитися під час донації, болючість процедури та “непотрібність” групи крові.

– Зараз до всіх міфів, які були раніше, у Черкасах додався, що їхню кров продають, оскільки станцію передали в приватні руки. Але ж насправді станція зараз забезпечує всі лікарні. Як і раніше, це все відбувається за державні кошти, – додає Сергій.

Увосьме здає кров і черкащанка Вікторія Грабова. Дівчина пригадує, що хотіла стати донором ще зі школи. Тим, хто не наважується на донацію через страх, радить приходити разом із друзями, що підтримають.

– Вперше я здавала кров у 18 років. Зазвичай процедура забору в мене триває хвилин 10-15, сьогодні ж це 4 хвилини. Здача пройшла чудово: нічого не болить, запаморочення немає. Це зовсім не страшно, – розповідає після процедури Вікторія.

Загалом забір крові триває  5-7 хв. За цей час набирається стандартна доза – 450 мл. Плазма ж здається приблизно 40-45 хвилин. Її мінімальна доза – 600-650 мл.

Що не так з бананом? 

Окрім досвідчених донорів, чимало черкащан прийшли сьогодні здавати кров уперше. Здивувала більшість “новачків” не лише швидкість процедури, а й специфічна дієта, якої варто дотримуватися перед донацією. Так, один із продуктів, який радять виключити з раціону – банан.

Анастасія Дашкевич завчасно готувалася до здачі крові. Говорить, найскладніше було дотримуватися дієти.

– Не можна їсти молочної продукції, яєць, бананів. Не розумію, чому саме банани? Якщо чесно, я за ці дні зрозуміла, що весь мій раціон – це молочка, яйця і банани, – розповідає Анастасія.

Медичний реєстратор центру служби крові Надія Атаманенко пояснює, що вживати банани не можна, адже вони можуть показувати “жирну кров”, тобто через мікрочастинки жиру сироватка крові стає надто густою, в’язкою і набуває каламутного вигляду. Із тієї ж причини не варто пити зранку каву з молоком, хоч просто каву пити дозволено.

Черкащанин Вадим Іванько також прийшов здавати кров уперше, хоча стати донором думав і раніше. Сьогодні ж його змотивували друзі.

– Почув від друзів про можливість здачі крові разом. Процедура мені подобається, хоча це і вперше. Страху не було. Єдине, тривожно під час реєстрації, коли беруть аналізи, адже можуть не допустити до донорства, – ділиться емоціями після забору крові Вадим.

Снідати чи не снідати? Ось у чому питання

Не секрет, що готуватися до здачі крові потрібно завчасно. Для цього донори за добу починають притримуватися дієти, а за 48 годин виключають зі свого раціону алкоголь. Однак досі побутує хибна думка про заборону снідати перед донацією. За словами лікаря-трансфузіолога відділу комплектування донорських кадрів Світлани Тринько, снідати донорам не лише можна, а й потрібно.

– Підготовка до здачі крові триває, як мінімум, протягом однієї доби. ЇЇ мета – дотримання дієти знежирення крові.Також протягом двох діб не можна вживати алкоголь, а в день здачі крові небажано курити, – пояснює Світлана Тринько. – Існує міф, що перед здачею крові не можна снідати. Він пов’язаний із асоціацією обстеження в лікарні, адже там не можна їсти. Якщо ж людина приходить як донор – можна й треба їсти, але нежирне. Наприклад, це може бути будь-яка зварена на воді каша, можна випити солодкий чай та з’їсти галетне печиво.

Також лікарка наголошує й на протипоказаннях до здачі крові. Вони можуть бути як абсолютними (гепатит, хронічні захворювання чи видалений будь-який орган), так і тимчасовими.

– До тимчасових належать щеплення, ГРВІ, тоді два тижні не можна здавати кров. Якщо ж людина зробила татуювання чи пірсинг – вона рік не може бути донором. Оперативні втручання, травми – теж рік не можна здавати кров. Не можуть бути донорами й люди вагою менше 50 кг. Крім цього, кожна доза крові чи плазми перевіряється на ВІЛ, гепатит В, С та сифіліс. Рідко, але бувають випадки, коли люди дізнавалися про хворобу вже після здачі крові, – додає Світлана Тринько.

Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *