Родимка чи меланома. Діагностика та безпечне видалення новоутворень у Черкасах

“Родзинка” зовнішності чи ризик для життя? Наявність родимок можна трактувати по-різному. І якщо для дами ХVIII ст. мушка на обличчі слугувала виключно атрибутом краси, то сьогодні може викликати занепокоєння. Особливо, якщо родимка змінюється з часом чи є збільшеною. І питання тут не лише в естетиці, але й імовірній небезпеці для здоров’я. Адже такі зміни – тривожний “дзвіночок” передракових станів, виявити та попередити які можна, лише звернувшись до лікаря. 

Чому важливо проводити діагностику новоутворень, кому варто пройти огляд у дерматолога та як безболісно видалити новоутворення за допомогою лазера, розповідаємо разом із лікарем-хірургом медичного центру “Славутич” Ярославом Кучеренком

Якими бувають новоутворення?

Загалом усі новоутворення можна кваліфікувати за кількома ознаками. Зокрема, вони бувають вроджені, тобто ті, які присутні на тілі людини з народження, та набуті, які з’явилися з часом. Також їх можна кваліфікувати на добро- та злоякісні. 

Так, до доброякісних новоутворень належать:

  • родимки;
  • папіломи;
  • кісти (новоутворення у вигляді ущільнень, розміром до 4 см, покритих шкірою нормального кольору);
  • кератоми (доброякісні утворення епітелію шкіри у вигляді темних плям);
  • атероми (утворення у вигляді пухлини, що з’являються з сально-волосяного апарату);
  • ксателазми (внутрішньошкірні або підшкірні бляшки жовтуватого кольору);
  • бородавки;
  • ліпоми (утворення круглої або овальної форми, яке росте під шкірою). 

Родимки

Натомість до злоякісних зараховують:

  • базаліоми (вузлик, який з’являється з деяких клітин епідермісу);
  • плоскоклітинний рак шкіри (масивний вузол на ніжці або широкій основі, що нагадує форму гриба);
  • меланоми (пігментна пляма на шкірі, що швидко розростається).

Меланома

Водночас варто пам’ятати, що навіть доброякісне новоутворення з часом може перетворитися в злоякісне. Спричинити це можуть такі фактори як постійне травмування чи тривале перебування на сонці й сонячні опіки. Наприклад, має ризики стати злоякісною родимка на шиї, адже в цій зоні вона може періодично травмуватися одягом та прикрасами. 

Коли варто звернутися до лікаря?

Помітили на своєму тілі родимку чи папілому, якої раніше не було – час задуматися про візит до лікаря, адже будь-яке набуте новоутворення може виявитися злоякісним. Крім цього, не варто відкладати обстеження, якщо помітили зміни вже існуючого новоутворення. 

– Насамперед викликати занепокоєння мають новоутворення, які за останній час змінили розмір, мають асиметрію, нерівний край. Має насторожувати, коли новоутворення містить вкраплення іншого кольору чи змінює забарвлення, на ньому з’явилася кірочка чи тріщини, спостерігається кровоточивість, а розмір становить більше 6 мм в діаметрі, – пояснює лікар-хірург медичного центру “Славутич” Ярослав Кучеренко. 

Ярослав Кучеренко

Зробити періодичними огляди родимок варто й особам, які перебувають у групі ризику. Йдеться про людей, у членів родини яких раніше були діагностовані злоякісні новоутворення. 

Водночас не варто забувати, що проводити періодичні медичні огляди раз у рік потрібно всім, адже деякі зміни в новоутворенні можна помітити лише під час дерматоскопії – огляді за допомогою спеціального збільшувального приладу.

Дерматоскопія

Пам’ятайте: ймовірність повного виліковування злоякісного новоутворення набагато вища, коли його виявлено на ранній стадії. 

Новоутворення краще видалити?

Видаляти кожну родимку чи бородавку – не обов’язково. Водночас, якщо новоутворення змінюється чи постійно травмується, краще його позбутися, оскільки є ризик переходу в рак. 

Крім цього, деякі злоякісні пухлини можуть “маскуватися” під доброякісні. 

– Нещодавно у нас була пацієнтка, яка звернулася із видаленням жировика. Він її не турбував, але під час видалення була підозра на злоякісне новоутворення й гістологія це підтвердила. Діагноз – саркома, – ділиться Ярослав Кучеренко. 

Частою практикою є видалення новоутворень з естетичних міркувань. Зокрема, коли воно розташоване в незручному місці чи людині не подобається його вигляд. У такому разі лікар проведе дерматоскопію, аби переконатися, що новоутворення є доброякісним, та зможе призначити його видалення. Зробити це можна навіть відразу після консультації, адже сучасні технології дозволяють здійснити видалення за кілька хвилин. 

Який спосіб видалення обрати?

Спосіб видалення новоутворення залежатиме від того, яким воно є: доброякісним чи злоякісним. 

– У першому випадку це може бути лазерне видалення, у другому – виключно хірургічне, оскільки видаляти потрібно в межах здорових тканин, – розповідає лікар Ярослав Кучеренко. –  Під час хірургічного видалення розріз є більшим та захоплює й здорові тканини, тому що ракові клітини можуть бути за межами новоутворення, розташовуючись у більш глибоких шарах шкіри й навіть у підшкірній клітковині.

Надати рекомендації щодо способу видалення може лише лікар після дерматологічного огляду. Крім цього, якщо є підозра на злоякісне новоутворення, спочатку лікар може взяти біопсію. 

– Запідозрити злоякісне утворення можна під час обстеження. Однак остаточний діагноз буде встановлено лише після патогістологічного висновку, коли видалений зразок відправляється в лабораторію, де лікар-патологоанатом проводить обстеження під мікроскопом, – пояснює Ярослав Кучеренко. 

Як проходить лазерне видалення новоутворень?

Якщо новоутворення є доброякісним, швидким та безболісним способом його видалення стане лазер. Таке видалення не потребує підготовки та займає від 5 до 20 хвилин, залежно від місця розташування та розміру новоутворення. 

– У нашій медичній клініці ми проводимо лазерне видалення родимок, папілом, бородавок, гемангіом, ангіом, фібром та інших доброякісних новоутворень. У середньому процедура видалення одного новоутворення лазером займає близько 5-10 хв, – розповідає Ярослав Кучеренеко. – Перед видаленням ми знеболюємо місце новоутворення найменшими інсуліновими шприцами, після чого пацієнт нічого не відчуває. 

У клініці “Славутич” видалення новоутворень проводять новітнім діодним лазером або лазером СО2. Підбирають необхідний інструмент кожному індивідуально, залежно від особливостей утворень. Видалення проводять лікарі-хірурги або ж дерматолог.

До/після видалення родимок лазером

Після лазерного видалення на місці залишається невеличка поверхнева опікова рана, яка повністю загоюється протягом 10-15 днів (точний період загоєння індивідуальний і залежить від виду та розміру новоутворення, – ред.).

– Перші 2 дні рекомендовано не мочити зону видалення, обробляти її антисептиками. Якщо це потрібно, можуть призначатися й мазі, – пояснює лікар клініки “Славутич” Ярослав Кучеренко. – Кілька місяців не варто піддавати місце видалення сонячним променям. Якщо видалення відбувалося на обличчі – потрібно користуватися сонцезахисними кремами. 

До/після видалення родимок лазером

Чи можуть бути ускладнення після лазерного видалення новоутворень?

Єдине ускладнення після лазерного видалення новоутворення, яке може з’явитися в пацієнта – це рубці. Водночас це обумовлено індивідуальною схильністю організму до їхнього утворення, а тому є радше виключенням із правил, ніж закономірністю. Порівняно зі звичайним хірургічним видаленням, лазерні технології зводить до мінімуму ризик появи рубців.

– У разі ускладнень ми завжди супроводжуємо наших пацієнтів. У цьому випадку в подальшому можна буде провести корекцію рубців як ін’єкційно, так і за допомогою лазерного шліфування, – говорить Ярослав Кучеренко. – Зробити корекцію також можна в нашій клініці. Крім лазерного видалення новоутворень, ми здійснюємо й косметологічні послуги, зокрема – лазерне шліфування та омолодження шкіри, лазерне шліфування при постакне та розтяжках, лікування рубців та судинної патології нижніх кінцівок (варикозної хвороби, – ред). 

Дізнатися вартість послуг та записатися на індивідуальну консультацію щодо новоутворень у медичному центрі “Славутич” можна за телефоном +38073 325 27 55 або написавши клініці у фейсбуці

*Іміджева інформація

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *