Поріз, акне, невдалий пірсинг чи видалене татуювання, опік, різка зміна ваги або ж хірургічне втручання, – усе це може стати передумовою до виникнення рубців або, як їх звикли називати пацієнти, шрамів. Проте сучасний рівень медицини дозволяє знайти метод їхнього лікування, незалежно від масштабу, “віку” чи типу рубця. Часто бажаного ефекту можна досягти безболісно й без тривалого періоду відновлення, зокрема за допомогою таких процедур як плазмотерапія чи лазерне шліфування.
“18000” поспілкувався з лікаркою-хірургом “Академії лазерної медицини” Альоною Мироненко, аби дізнатися, які сучасні методи видалення рубців існують та як власна плазма пацієнта допомагає звести шрам нанівець.
Що таке рубці та які вони існують?
Якщо говорити медичною термінологією, рубець – це ділянка сполучної тканини, яка заміщає дефект шкіри, слизової оболонки, органа чи тканини, що виникає внаслідок їхнього ушкодження або патологічного процесу. Простою ж мовою, рубець – це фактично те, що кожен із нас звик називати шрамом.
Лікарка-хірург “Академії лазерної медицини” Альона Мироненко пояснює: виникати рубці можуть як після травм, порізів, так і після операцій у травматології, загальній, пластичній хірургії чи навіть косметології.
– Залежно від глибини пошкодження бувають поверхневі та глибокі рубці. Вони можуть протікати безсимптомно або ж викликати біль, відчуття стягнутості й оніміння, свербіж. Лікування або їхня корекція проводиться тільки після загоєння рани і повного формування рубця. Зокрема, останній утворюється від кількох місяців до року, залежно від індивідуальних особливостей шкіри, – говорить Альона Мироненко.
Серед причин виникнення рубців лікарка виокремлює:
- операції;
- відкриті рани різного характеру (колото-різані, вогнепальні, порізи, укуси собак, тощо);
- стрії (розтяжки після вагітності або різкої втрати маси тіла);
- опіки;
- татуаж, тату, пірсинг;
- запальні процеси (вугрова хвороба, дерматит тощо);
- інфекційні процеси (кір, вітряна віспа);
- побутові, виробничі чи спортивні травми.
Якими можуть бути рубці?
За словами Альони Мироненко, загалом лікарі розрізняють чотири види рубців:
- атрофічний рубець – тканина в місці розрізу під час формування рубця западає нижче рівня власної шкіри. Має вигляд заглибини на площині шкіри і є світлішим за неї;
- нормотрофічний рубець – це “ідеальний” рубець, який розташовується на рівні зі шкірою та майже однаковий з нею за кольором;
- гіпертрофічний рубець – рубцева тканина перебуває над поверхнею шкіри, має вигляд своєрідного наростання чи нашарування над шкірою;
- келоїдний рубець – схожий з попереднім видом рубця, його рубцева тканина формується над рівнем шкіри. Водночас такий рубець має одну особливість: він практично не зупиняється в своєму формуванні та рості, якщо його не лікувати. Може розростатися в висоту, набуваючи непрогнозованої форми та вигляду.
– Наприклад, келоїдні рубці часто можуть виникати як гіперреакція організму на якісь подразнення: скальпель, уколи, азот чи навіть лазер. Їхня природа до кінця не з’ясована, – пояснює лікарка.
Які методи лікування рубців існують?
На сьогодні існує безліч варіантів лікування рубців. Залежно від типу, розмірів та місця розташування лікарі обирають дієвий метод лікування та тривалість цього процесу. А тому, перш ніж записатися на процедуру видалення, пацієнту варто звернутися до спеціаліста за консультацією. Надалі саме фахівець зможе скласти коректний план лікування, який допоможе досягти бажаного результату якнайшвидше. На жаль, позбутися рубця назавжди неможливо, але зробити менш помітним та естетично прийнятним – можна. Схеми лікування підбираються індивідуально.
Серед варіантів лікування рубців:
- консервативне місцеве лікування (мазі, креми, силіконові пластирі й плівки);
- малоінвазивні процедури (ін’єкції гормонів, плазмоліфтинг, ліпофілінг, біоревіталізація, лазерне шліфування);
- хірургічне видалення;
- маскування-татуаж (наприклад, за відсутні волосків брів їх домальовують, певні ділянки – тонуються).
– Лікування рубців – це часто комбінування методів, але це може бути й монотерапія. Наприклад, келоїдні рубці не варто видаляти хірургічно, адже якщо їх висікати й накладати шви, може бути зворотна реакція, що призведе до збільшення рубця як в об’ємі, так і ширині та довжині. У нашій клініці з такими рубцями ми намагаємося боротися за допомогою ін’єкційної терапії, – пояснює Альона Мироненко.
Малоінвазивні методи лікування рубців в “Академії лазерної медицини”
Ін’єкції гормонів
Ін’єкції гормонів сприяють розсмоктуванню рубця, зменшують опуклу форму та зупиняють його ріст. За допомогою цього методу лікують гіпертрофічні та келоїдні рубці. Кількість уколів залежить від тенденції до зменшення рубця.
– У мене був пацієнт, у якого на вусі від “тунелю” виник келоїдний рубець. Кілька разів я робила йому пластичну операцію, але процес через певний період часу відновлювався знову. Було вирішено: після висічення вколоти гормональний препарат. Далі через тиждень я повторила введення препарату ще раз і ми досягли хорошого результату, – ділиться досвідом Альона Мироненко.
Плазмоліфтинг
Одним із найсучасніших та безболісних методів видалення рубців є плазмоліфтинг. Це безпечна, високоефективна й універсальна PRP-терапія, яка передбачає введення в рубець плазми пацієнта, насиченої тромбоцитами, які прискорюють процеси загоєння.
– Плазмотерапію можна робити при рубцях, де б вони не розташовувалися. Також вона має ефект усунення зморшок, допомагає відновити пружність шкіри, зволожити та вирівняти її тон, прибирає пігментні плями. Крім цього, цей метод часто використовують у лікуванні акне й постакне, стимулюванні росту волосся при алопеції, – пояснює Альона Мироненко. – Процедура плазмотерапії не потребує особливої підготовки пацієнта. Єдине, що потрібно – це водне навантаження. Це робиться для того, щоб кров була не густою, адже тоді в ній мало плазми.
Як проводять процедуру плазмотерапії в “Академії лазерної медицини”:
- спочатку лікар проводить забір крові пацієнта у спеціальні пробірки;
- далі пробірки із кров’ю ставлять у центрифугу, де насичена тромбоцитами плазма за кілька хвилин відділяється від всіх інших формених елементів крові;
- паралельно на шкіру лікар наносить знеболювальний крем;
- після того, як подіяв крем, плазма вводиться в область рубця тонкою інсуліновою голкою.
Після процедури плазмоліфтингу пацієнт має слідкувати, щоб на оброблену зону, де є мікропроколи, не потрапила інфекція. Для цього її потрібно обробляти хлоргексидином чи спиртом, залежно від ділянки тіла та рекомендацій лікаря.
– Обробка триває 2 дні. Заклеювати ділянку шкіри не потрібно, – розповідає лікарка-хірург Альона Мироненко. – Протипоказані після процедури бані, сауни й басейн. Також на декілька днів потрібно відмовитись від будь-якого спорту, адже мікроранки можуть забитися потом і сальними виділеннями.
Оскільки до плазми крові входять стовбурові клітини, після процедури плазмотерапії, окрім зникнення рубців, пацієнти помічають і ефект омолодження.
– Жінки говорять, що навіть не користуються кремом на ніч, адже PRP-терапія запускає природні процеси омолодження, завдяки, яким поліпшується якість шкіри, тому пацієнти, які пройшли курс процедур, спостерігають, значні зміни: гладкість, пружність і зволоженість, – ділиться Альона Мироненко.
Ліпофілінг
Метод, який передбачає введення в простір між рубцем і верхнім шаром шкіри власної жирової тканини пацієнта.
Біоревіталізація
Передбачає введення в рубець ін’єкцій гіалуронової кислоти, що допомагають “підняти” його, коли є втягнутість шкіри всередину. Ефект від такої процедури діє лише 3-6 місяців, після чого її потрібно повторювати.
Видалення рубців за допомогою лазерного шліфування
Поряд із плазмотерапією для видалення рубців в “Академії лазерної медицини” використовують і лазерне шліфування. Часто ці дві процедури комбінують між собою для досягнення кращого результату.
Лазерне шліфування дозволяє швидко й безболісно прибрати рубці на будь-якій частині тіла. Принцип роботи цього методу – відновлення дерми, що відбувається завдяки впливу лазера на верхні та середні шари шкіри, сприяючи їхньому оновленню та усуненню дефектів.
– Суть цього методу полягає в послідовному видалені рубця. Промені лазера випаровують рідину з тканини, утворюючи невеликі кірочки. Тривалість процедури – близько 20-30 хв. Кількість сеансів залежить від ступеня вираженості шраму та індивідуальних особливостей, – розповідає Альона Мироненко. – Після видалення можливе почервоніння та набряк шкіри. Місце шліфування потрібно обов’язково ретельно берегти від сонця, обробляти антисептиком, змащувати сонцезахисним кремом. У зв’язку з цим, якщо шрам розташований у видимій зоні, не рекомендовано починати лікування перед віспусткою й засмаганням на сонці.
Часто лазерне шліфування використовують і при постакне чи розтяжках. Також – коли пацієнти хочуть омолодитися без хірургічних втручань, адже після цієї процедури зникають дрібні зморшки.
Альона Мироненко говорить: якщо йдеться про рубці від постакне, здебільшого лазерне шліфування поєднується із плазмоліфтингом. Залежно від того, наскільки глибокими є рубці після акне, це може бути від 2 до 5 процедур.
– Спочатку ми можемо почати з лазерного шліфування, аби вирівняти шкіру, а через 2-3 тижні підключити й плазмоліфтинг, – говорить Альона Мироненко. – Може бути й так, що приходять пацієнтки із активними процесами запалення, тоді ми підліковуємо висип лазером, аби він підсох, і лише потім починаємо працювати з лазерним шліфуванням та, за потреби, плазмоліфтингом. Усе залежить від глибини рубців та структури й типу шкіри.
Хірургічне видалення рубців
Одним із найбільш радикальних методів видалення рубців є хірургічний. Він може передбачати висічення рубця, шкірну пластику та переміщення частин шкіри.
– Часто до нас приходять пацієнти із базаліомами (передраковий стан, – ред.) і якщо вона виникає на обличчі, наприклад, біля кута ока чи рота, на носі (там, де важко закрити дефект, – ред.), тому в цьому випадку ми робимо пересадку шкіри з іншого місця, – ділиться Альона Мироненко. – Для прикладу, я мала пацієнтку, в якої була базаліома біля кінчика носа. Ми її прибрали й пересадили шкіру зі щоки за допомогою поворотного лоскута. Завдяки цьому досягли хорошого результату.
До хірургічних методів належить і експандер, що використовують з метою поступового розтягнення здорової шкіри поблизу рубця для його подальшої пластики. Зокрема, він дієвий для лікування дефектів дерми, які виникли внаслідок операцій чи опіків.
Головне завдання лікаря при хірургічному методі лікування – зробити шов у правильному й непомітному місці та зашити рану без натягу тканин, аби не допустити в подальшому виникнення ще одного рубця.
Детальніше про послуги та методи лікування рубців в “Академії лазерної медицини” та їхню вартість можна дізнатися ТУТ або за номером 073-016-08-19 чи 068-518-63-18
Адреса медичного центру:
м. Черкаси, вул. Дахнівська 50/12А
*Реклама