Екологічна косметика родом із Черкас
Як обрати засоби догляду, які не зашкодять ні тобі, ні планеті
Чотири роки тому Маша усвідомила, що працювати дизайнером, як це прописано в дипломі - не її шлях. А ще вирішила, що косметика може бути не лише натуральною, а й екологічною. Нині ж дівчина має свою крамничку з еко-косметикою, яка не шкодить не лише шкірі, а й планеті.

Про те, як розпочати свою справу відразу після закінчення університету, яка відмінність між органічною та натуральною косметикою та як обрати eco-friendly засоби догляду серед прилавків магазину, Маша Кучеренко розповіла "18000".

Усе розпочалося з твердого шампуню
За словами Маші, вперше створити екологічний засіб для догляду їй спало на думку після зробленого хлопцем подарунка - твердого шампуню. Тоді їй сподобалася його концепція, однак не склад. Зрозуміла: може зробити краще.

Хоча за освітою дівчина й дизайнер-модельєр, та це не стало на заваді для реалізації задуманого. Говорить, уже після закінчення університету відчула, що не хоче працювати за професією, й розпочала займатися самоосвітою. Допомогли у цьому книги з косметичної хімії та космецевтики, за якими навчаються у вищих навчальних закладах. Підсоблювали з пошуком необхідної літератури й знайомі-косметологи.
Оскільки ця галузь постійно розвивається, знання необхідно оновлювати, тому час від часу проходжу вебінари. Зазвичай, це курси для хіміків-технологів, адже вони розуміються не лише на компонентах та їхніх комбінаціях, а й процесах, які відбуваються у шкірі.
Марія Кучеренко
засновниця черкаської екокрамнички
Дівчина згадує: від самого початку зародження ідеї про власну справу їй допомагав хлопець. Зокрема, відкладав частину кожної зарплатні, аби купувати необхідні компоненти та приладдя для виготовлення косметики, першими із яких стали ваги. Саме тоді, чотири роки тому, й виникла еко-крамничка "Vapa.eco".
Назва крамнички пішла від текстильної сфери. Вапа - це речовина, яка захищає тканину від проникнення фарби. Ми взяли цю назву, оскільки вона відображає нашу філософію: Vapa - це косметика, яка не залишає сліду на планеті.
Марія Кучеренко
засновниця черкаської екокрамнички
Очікувано, що першим косметичним засобом екокрамниці став твердий шампунь. Сьогодні ж в асортименті наявні вже 7 його різновидів.

Маша розповідає, спочатку створювала шампунь за гарячою технологією, яка є більш простою. Для цього потребувала лише плитки, водяної бані, компонентів та фізичної сили. Згодом, назбиравши коштів, придбала пневматичний прес, аби виготовляти тверді шампуні холодним способом, який зберігає максимальну кількість корисних компонентів. Також ця технологія є й більш екологічною, адже потребує використання меншої кількості електроенергії.
Плюс твердого шампуню не лише в тому, що ним зручно користуватися, адже це ще й хороша екологічна альтернатива засобам у пластиковій пляшці. Звісно, можна використовувати шампунь у скляній тарі, однак 250 мл скла у ванній - це не дуже зручно та безпечно.
Згодом черкащанка зрозуміла, що в пару до шампуню варто створити й кондиціонер. Нині ж асортимент крамнички значно розширився.
Твердий шампунь
Твердий кондиціонер
Крем для рук
Крем для очей
Убтан
Бальзам для губ
Екологічність - головна ознака косметики, яку виготовляє Маша. Це означає, що для неї майже повністю використовуються компоненти, які не шкодять довкіллю. Зокрема, пакують засоби в скло або папір, а відправляють покупцям у картонних коробках, заклеєних паперовим скотчем. Не використовують в упаковці поліетилен. Усе - аби й той, хто замовляє засоби догляду, міг із легкістю піти й здати пакування на макулатуру, а тару - на переробку.
Критерії створення еко-косметики
від нашої героїні:
компоненти мають бути біорозкладними в природі;
або такими, що не шкодять довкіллю та людині;
пакування має бути максимально придатним для переробки чи вторинного використання.
Купує складники для косметики черкащанка в спеціалізованих магазинах. Знаходить їх онлайн. Оскільки майже всі компоненти виготовляються закордоном, інколи на доставку доводиться чекати декілька місяців. Серед найдорожчих інгредієнтів - ефірні олії.
Маша додає, засоби догляду, які вона виготовляє, є "сruelty-free". Це означає, що ні вони, ні компоненти, які входять до їхнього складу, не тестуються на тваринах.
Натуральна, органічна та екологічна косметика: у чому різниця?
Здебільшого, бачачи на магазинних прилавках косметичні засоби з етикеткою "90% натуральних інгредієнтів", ми схильні думати, що для їхнього виготовлення використовували лише рослинні компоненти й, звісно ж, вони мають бути екологічними, не тестуватися на тваринах і без жодного синтезованого в лабораторії складника. Та, уважно переглянувши етикетку, майже завжди розчаровуємося. Однак чи є виправданими наші "високі" очікування?
Маша пояснює: інколи покупці можуть не розрізняти, що натуральна косметика не завжди є органічною, а органічна - екологічною. Водночас косметичні засоби можуть і поєднувати в собі ці класифікації.
То яка ж між ними різниця?
Натуральна косметика
У такій косметиці можуть використовуватися компоненти не лише рослинного, а й тваринного походження, наприклад, мед чи віск. Однак не можуть застосовуватися синтетичні продукти, окрім деяких консервантів.
Органічна косметика
Така косметика має бути натуральною, однак мати лише рослинний склад: 95% складу - натуральний рослинний, ще 5% - дозволені компоненти нетваринного походження. Також рослини, які використовуються в її складі, мали вирощуватися без використання хімічних елементів.
Екологічна косметика
Для виготовлення такої косметики використовуються біорозкладні продукти та компоненти рослинного походження. Також можуть використовуватися синтетичні матеріали, які не шкодять довкіллю.
Якщо на баночках ви бачите позначки "natural", "vegan" та "сruelty-free", це означає, що в цій косметиці є рослинні компоненти без тваринних, оскільки використовується слово "vegan", а також вона не тестувалася на тваринах. Наприклад, у мене косметика екологічна, веганська й сruelty-freе.
Марія Кучеренко
засновниця черкаської екокрамнички
Консерванти в косметиці небезпечні?
Консерванти - це навіть добре, бо гірше, якщо ваша косметика зіпсується й там будуть розмножуватися бактерії та грибки, які ви наноситимете собі на шкіру. Так ви можете завдати собі куди більшої шкоди.
Чи натуральна косметика завжди дорожча від промислової?
Хоч вартість натуральних компонентів і є дорожчою, ніж хімічних, все ж ціна косметики із масмаркету може бути вищою за натуральну чи екологічну. Усе залежить не лише від собівартості інгредієнтів, а й маркетингу.
Чому натуральна чи еко-косметика все ж може коштувати більше?
Натуральні компоненти або інгредієнти з органічними сертифікатами є значно дорожчими від хімічних. Також дорожче буде й купити коробку для пакування замість поліетиленового пакету для відправки. Крім цього, потрібно ж платити податки, винаймати майстерню, платити працівникам достойну заробітну плату, аби вони не гарували по 12 годин. Це все також про екологічність і входить у вартість.
Чи відрізняється натуральна косметика від промислової тактильно?
Не потрібно мати завищених очікувань від натуральної чи екологічної косметики. Варто розуміти, що, дійсно, сенсорно вона буде відрізнятися від засобів із масмаркету, оскільки в ній не використовуються силікони, які й дають приємне відчуття легкості нанесення. Також саме силікони згладжують роговий шар шкіри й вона починає краще відображати світло, тому здається нібито шкіра починає сяяти. Але це короткочасний результат. Силікони ніяк не впливають на процеси в шкірі, тому, змиваючи засоби, у вас виникає необхідність знову їх нанести, інакше шкіра відчувається сухою та стягненою. Натуральна ж косметика не просто пригладить верхній шар, а працюватиме на шкірі протягом дня.
Як у магазині знайти косметику, яка не зашкодить?
Обираючи косметичні засоби, варто звертати увагу на склад. Засоби не повинні мати продуктів нафтопереробки, різних peg (polyethylene glycol), мінеральної олії, SLS (Sodium Lauryl Sulfate).

Основу мають складати олії, екстракти, гідролати трав. Тобто вони мають стояти максимально близько до позначки складу, оскільки компоненти в ньому перераховуються в порядку зменшення, тобто першого компоненту - найбільше. Якщо після позначки Parfum ідуть екстракти та олії, значить їхній відсоток дуже низький і використані вони лише для того, аби засіб пройшов на ринок.

Як обрати засоби догляду для свого типу шкіри? Що таке убтан? Як користуватися твердим шампунем? Чи існують натуральні дезодоранти?
Відповідаємо на найбільш поширені питання щодо використання натуральної та екокосметики
Підготувала Анастасія Небога
Відео: Ірина Малюкова