Гайд по материнству
Підготовка до вагітності: check up для майбутніх батьків
"18000" розпочинає новий проєкт, присвячений материнству
Вирішивши стати мамою, жінка входить у важливий етап свого життя. Сповнений він як щастям, пов'язаним із материнством, так і новими клопотами та обов'язками. Віднині жінка починає нести відповідальність не лише за себе, а й за немовля. Сповнений цей період і безліччю питань. Як підготуватись до вагітності? Які аналізи потрібно здавати? Чи зміниться життя після народження дитини? Які вітаміни приймати? До яких фахівців звернутись та як знайти саме "свого" лікаря? Це - лише частина питань, відповіді на які так важливо почути.

"18000" вирішив допомогти майбутнім мамам та жінкам, які вже мають дітей, знайти відповіді на найбільш поширені питання щодо материнства. У новому проєкті "Гайд по материнству" ми охопимо всі аспекти батьківства: від планування вагітності до виховання дитини. Задля цього поспілкуємося з висококваліфікованими спеціалістами - акушерами, гінекологами, педіатрами, психологами, педагогами, зруйнуємо популярні в нашому суспільстві міфи та дамо цінні поради майбутнім батькам.

Розпочинаємо проєкт із матеріалу, присвяченому підготовці до вагітності. Разом із лікаркою акушером-гінекологом медичного центру "Авіцена" Людмилою Деркач розповідаємо, коли варто починати готуватися до вагітності, які аналізи потрібно здати жінці та чоловіку та за який час до зачаття починати прийом вітамінів і мікроелементів.
Коли варто починати підготовку до вагітності?
За словами лікарки акушера-гінеколога медичного центру "Авіцена" Людмили Деркач, починати підготовку до вагітності варто за 3-6 місяців до зачаття як жінці, так і чоловіку. Це зумовлено фізіологічними процесами, зокрема, тривалістю сперматогенезу в останніх.
В ідеальному світі, де кожен правильно харчується, регулярно займається спортом, уникає стресових ситуацій та не вживає алкоголю, зараз ми б могли не говорити про підготовку до вагітності. Однак в реальності, погодьтеся, не завжди вдається жити цими догмами. А тому майбутні батьки мають завчасно подумати про зачаття дитини, привівши свій фізичний та емоційний стан у найкращу форму.
Людмила Деркач
В ідеальному світі, де кожен правильно харчується, регулярно займається спортом, уникає стресових ситуацій та не вживає алкоголю, зараз ми б могли не говорити про підготовку до вагітності. Однак в реальності, погодьтеся, не завжди вдається жити цими догмами. А тому майбутні батьки мають завчасно подумати про зачаття дитини, привівши свій фізичний та емоційний стан у найкращу форму.
Людмила Деркач
За словами лікарки акушера-гінеколога медичного центру "Авіцена" Людмили Деркач, починати підготовку до вагітності варто за 3-6 місяців до зачаття як жінці, так і чоловіку. Це зумовлено фізіологічними процесами, зокрема, тривалістю сперматогенезу в останніх.
Оптимальним часом для народження першої дитини з фізіологічної точки зору для жінки є вік 20-28 років, а другої - до 35 років. Пов'язано це з тим, що в цьому віці найбільша частота овуляторних періодів, тобто ймовірність зачаття є вищою. Крім цього, меншими до 35 років є ризики виникнення ускладнень під час вагітності та пологів.
Про які ризики йдеться?
Із чого почати підготовку до вагітності? Сheck up аналізів
Беззаперечно, починати готуватися до зачаття дитини варто з корекції способу життя: виключення шкідливих звичок, збалансованого харчування, насичення організму необхідними вітамінами й мікроелементами. Та для початку - перевірте стан здоров'я. Саме це дозволяє зрозуміти, які показники потрібно нормалізувати, аби організм жінки був готовий до виношування дитини, а також зменшити ризики, пов'язані з наявністю захворювань в обох батьків. Водночас це зовсім не означає, що парі потрібно здавати всі наявні в лікарні види аналізів та проходити десятки обстежень. Насамперед варто звернутися до гінеколога, а також - сімейного лікаря для визначення наявності супутніх захворювань, зокрема серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту чи нирок.
Якщо в жінки є ці захворювання, обов'язково необхідно провести їх лікування, щоб така потреба не виникала вже на етапі самої вагітності
Людмила Деркач
Уже після звернення до лікаря саме він визначатиме, які обстеження вам необхідно пройти.
Сheck up обстежень перед вагітністю
для жінки:
1
Гінекологічні:
- загальний гінекологічний огляд;

- взяття мазка на цитологічне дослідження;

- УЗД органів малого таза;

- діагностика інфекційних хвороб та захворювань, що передаються статевим шляхом.
2
Загальноклінічні:
- загальний та біохімічний аналіз крові;

- аналіз крові на ТТГ;

- визначення рівня вітаміну Д.

- обстеження на TORCH-інфекції, якщо невідомо чи має жінка імунітет до них.
*перелік аналізів може бути розширений у залежності від наявності супутніх захворювань
Які ризики здатні виявити загальноклінічні обстеження?
Бажаним перед початком вагітності для жінки є й візит до стоматолога для проведення санації, тобто профілактики ротової порожнини. Це необхідно, аби потреба в лікуванні зубів чи діагностиці не виникла вже під час вагітності. Адже в цей період жінці протипоказане рентгенологічне дослідження, а прийом антибіотиків й застосування знеболення під час лікування не є рекомендованим, особливо, у першому триместрі.

Якщо жінка має проблеми із зором, звернутися можна й до офтальмолога. Так, існує екстрагенітальна офтальмологічна патологія, яка є показом до оперативного розродження - кесаревого розтину. Однак діагнозів, при яких вона встановлюється - небагато.
Це певні форми ретинопатії, перфоративна виразка рогівки або свіжі опіки. Але вкрай рідко, коли проблеми із зором є показом до кесаревого розтину.
Людмила Деркач
Чи потрібно при підготовці до вагітності робити аналіз на прохідність маткових труб?
На етапі планування вагітності аналіз прохідності маткових труб робити не потрібно, адже це обстеження показане жінкам із діагнозом безпліддя. Такий діагноз виноситься парі, яка живе протягом року, не застосовуючи контрацепцію, й вагітність не настає. У жінок віком старше 35 років показник становить уже не рік, а пів року. У таких випадках однією з причин ненастання вагітності може бути саме непрохідність маткових труб.
Чи можна відновити прохідність маткових труб?
Яку підготовку має здійснити чоловік?
Готуватися до зачаття дитини мають і чоловіки. Перед настанням вагітності важливо, аби інфекцій та хвороб, які передаються статевим шляхом, не мали обоє партнерів. А тому при підготовці чоловіку насамперед варто здати аналізи на наявність ІПСШ - інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Також партнеру рекомендовано почати прийом вітамінів та мікроелементів, які покращують процеси сперматогенезу. Зокрема, йоду, фолієвої кислоти, цинку чи селену. Сьогодні вже розроблені цілі такі комплекси.

Які вітаміни та мікроелементи необхідно приймати жінці при підготовці до вагітності?
Правильне та збалансоване харчування - важливий етап підготовки до вагітності, однак навіть воно не здатне повноцінно забезпечити організм жінки необхідними мікроелементами в цей час. А тому поряд із вживанням корисних продуктів лікарі радять приймати жінкам і вітаміни та мікроелементи. Основними з них на етапі планування вагітності є фолієва кислота, йод, вітамін Д та залізо. Починати їх прийом радять за три місяці до вагітності.

Чому прийом вітамінів та мікроелементів - важливий?

Проведення прегравідарної підготовки (підготовки до вагітності, - ред.) та застосування вітамінів у першому триместрі, особливо фолієвої кислоти, на 75% знижує ризики виникнення дефекту нервової трубки. Зокрема, в Україні за 2020 рік зареєстровано 18 випадків на 10 тисяч живонароджених дітей із цим дефектом.

Чому починати приймати вітаміни та мікроелементи потрібно саме на етапі за 3 місяці до вагітності? Бо дефекти нервової трубки виникають у період від зачаття до 28 днів гестаційного розвитку. Саме в цей час відбувається закриття кінцівок нервової трубки. Якщо профілактика не була проведена й жінка вступила у вагітність із дефіцитом, то провести корекцію після - не так просто.
Людмила Деркач
Варто приймати фолієву кислоту й тому, що її достатній рівень знижує ймовірність вроджених вад серцево-судинної та сечової системи дитини, заячої губи.

Водночас достатній рівень вітаміну Д робить організм жінки більш сприятливим до зачаття та на 12% зменшує ймовірність переривання вагітності в першому триместрі. Мають ризик переривання вагітності й жінки з дефіцитом заліза, тому важливо збалансувати і його рівень.

Вагоме значення при підготовці до вагітності має й рівень йоду в організмі жінки, адже в подальшому його дефіцит може мати наслідки не лише для неї, а й для немовляти. Зокрема, у першому триместрі нестача йоду підвищує ризик виникнення аномалій розвитку нервової системи плода, а на пізніх термінах - ризик народження дитини з розумовою відсталістю.

Чи ускладнює процес зачаття полікістоз яєчників?
У жінок із синдромом полікістозних яєчників, дійсно, може виникати складність із настанням вагітності. Це пов'язано з тим, що в них спостерігаються ановуляторні менструальні цикли, тобто відсутність процесу овуляції, без якого настання вагітності - не можливе.

Такі жінки потребують особливого прегравідарного обстеження та корекції цього стану. У результаті в них має відновлюватись процес настання спонтанних овуляцій та, як наслідок, відбуватись зачаття.

Матеріал підготовлено у партнерстві з медичним центром "Авіцена"