Четверту частину книги “Вузлики на пам’ять” черкаського письменника Валерія Маснюка презентували в обласній бібліотеці ім. Т. Шевченка.
– Коли зрозумів, що наша мова хвора й потребує допомоги, тоді й почав віршики писати, щоб людина могла прочитати, відпочити й зрозуміти, де допустилися помилки, – розповів Валерій Маснюк.
Як згадує сам автор книг, очищувати українську мову від суржика він почав, відколи Україна здобула незалежність.
– Суржик – це для мене сировина, вона на вулицях, у телевізорі, а там керівники, депутати, еліта, і там того суржика, аби тільки встигав писати. Є, де черпати чужі слова, – зауважив письменник.
Натхненниками для черкащанина стали українській й закордонні письменники. Валерій Левкович згадував Максима Рильського та його вислови про силу мови, Володимира Маяковського, який закликав у віршах не чіпати українську мову, й Тараса Шевченка, який був патріотом країни й української мови.
У “боротьбі” з суржиком письменник використовує короткі жартівливі віршики, які називає “вузликами”. “Жартома і веселенько вчимо мовоньку рідненьку” – саме з таким закликом автор випускає книги.
“Велике спасибі”, – співачка розчулена.
Величезним спасибі вже мова замулена.
“Дуже дякую” ми загубили, а жаль,
хто винен, скажіть, ми самі чи москаль?”
– Як, знаєте, бабусі раніше щось собі задумали зробити, а пам’ять вже не та. То й вона на хустинці зав’язувала вузлика, а вранці згадувала, що має зробити чи купити. Так і читач побачить віршик і буде вузлик на пам’ять, – пояснив Валерій Маснюк.
Перші “Вузлики” Маснюк надрукував у 2003 році. Потім не припиняв свою роботу й на межі 2020-2021 років випустив четверту книгу. Нині письменнику майже 80 років, однак собі пообіцяв, що писатиме, доки житиме.
Аби написати книгу, витрачав по кілька років. Раніше ж його “вузлики” з’являлися в місцевих газетах “Молодь Черкащини”, “Нова Доба”, “Черкаський край”.
Випустити в світ четверте видання допоміг меценат Ярослав Коваленко, із яким Валерій Левкович співпрацює з 2018 року, відколи вийшла третя частина. Більшу частину грошей додала Черкаська ОДА.
Нині один примірник залишиться в обласній бібліотеці. Згодом наклад розвезуть до навчальних закладів області й міста.
– Вся Україна потопає в морі суржика, хочеш, не хочеш, а він причепиться. От я буду говорити чистою мовою, до нас приєднаються ще десятки й буде менше суржика. Кожен з нас може зробити щось хороше для мови, – зазначив черкащанин Валерій Маснюк.
Чому неможливо купити цю книжку? Можливо існує якась заборона на неї?