Кібербезпека в коворкінгах: що треба знати, щоб захистити свої дані та пристрої

Нещодавні вимкнення світла зумовили нову хвилю популярності коворкінгів в Україні. Можливість комфортно там працювати, заряджати пристрої, перекусити чи випити кави привабила не лише фрилансерів і стартаперів, а буквально кожного, хто працює з ноутбуком чи телефоном.

Коворкінг — це спільний робочий простір з безплатним вайфаєм і десятками пристроїв, що зберігають конфіденційні дані своїх власників. Ідеальне місце для кібершахраїв, злодіїв та хакерів! Експерти кажуть, що, поділяючи з іншими людьми робочий простір та мережу, ви наражаєте себе на кібернебезпеку.

Олена на секунду відійшла від робочого місця по каву, а її ноутбук зник. Він був увімкнений, тож зловмисник легко отримав доступ до даних, зокрема й до особистої інформації про клієнтів.

Антон використав короткий пароль для входу в соціальну мережу, а хтось за ним підглядав. Так хлопець утратив доступ до своєї сторінки.

Марина скористалася незахищеним вайфаєм для конфіденційної операції, а хакери перехопили дані, які вона передавала на сайт.

Ці приклади — збірні образи, але вони ґрунтуються на цілком реальних ситуаціях. Коли ви працюєте в коворкінгу, попиваючи лате, не забувайте вживати належних заходів безпеки, щоб захистити свої пристрої та інформацію.

Яких саме? Розповідаємо далі.

Ніколи не залишайте пристрої без нагляду, навіть якщо хочете просто відійти до барної стійки. Щоразу відволікаючись, блокуйте свій гаджет. Установіть автоматичне блокування та закривайте кришку ноутбука, коли не працюєте за ним. 

Також варто встановити пароль на вхід у ноутбук: він захистить вас від короткострокового доступу третіх осіб. Якщо залишите ноутбук без пароля на п’ять хвилин, хтось може зайти в нього та швидко щось подивитися (наприклад, історію браузера) або встановити шкідливе програмне забезпечення. 

На телефон теж краще встановити пароль чи PIN-код. Графічний ключ для входу в систему — найменш надійний. Його можна підглянути, вгадати, відновити за слідами на екрані. Більшість людей використовують один із 20–30 стандартних шаблонів малюнків, які легко підібрати. Щоб увійти в пристрій, використовуйте пароль, PIN-код або відбитки пальців. Також будьте обережні з функцією сканування обличчя (Face ID), адже в деяких смартфонах цей захист можна обійти за допомогою фото.

Користуйтеся безпечними паролями. Не використовуйте легкі паролі на кшталт «123456» чи «password». Поєднайте великі та малі літери, цифри й символи. Крім того, не встановлюйте той самий пароль для різних облікових записів. 

Використовуйте захисну плівку, з якою під певним кутом не буде видно, що саме ви переглядаєте чи друкуєте на екрані.

Заряджайте пристрої тільки власними зарядними, походження яких ви знаєте, або бездротовими зарядними.

Захистіть свій комп’ютер чи телефон від зловмисних і шпигунських програм або вірусів. Установлюйте антивірусне програмне забезпечення та вчасно його оновлюйте. Переконайтеся, що ви встановлюєте ПЗ тільки з надійних джерел.

Не під’єднуйтеся до відкритого вайфаю, адже зловмисники можуть використовувати ці мережі для збирання вашої інформації, отримуючи доступ до трафіку. Через мережу зловмисники можуть перехопити те, що ви передаватимете на сайт, особливо якщо такий сайт не використовує захищене з’єднання HTTPS.

Для конфіденційних операцій використовуйте захищені мережі або ж оберіть мобільний інтернет. Щоб додатково захистити пристрій, можна встановити VPN-застосунок. Використовуючи VPN, ви створюєте захищений зашифрований тунель між вами та VPN-сервісом — так ваш трафік буде важче перехопити.

Взаємодійте з сайтами, що підтримують протокол зв’язку HTTPS: в адресному рядку в них є знак замка. Це свідчить про те, що між вами й сайтом встановлено зашифроване з’єднання, яке унеможливлює витік інформації про діяльність на сайті, особистих даних чи ваших завантажень. Проте варто пам’ятати: замок свідчить не про безпеку самого сайту, а лише про безпеку з’єднання.

Якщо ви бачите підозрілу діяльність у мережі (наприклад, швидкість інтернет-з’єднання зменшилася або деякі програми не працюють належним чином), повідомте про це власника коворкінгу. Крім того, дотримуйтеся політики безпеки інформації, яка діє в коворкінгу. Це можуть бути правила щодо використання вайфаю, доступу до робочих станцій і пристроїв, а також обмеження використання певних програм чи послуг.

Стежте за приватністю розмов. Відкриті простори коворкінгів часто шумні, повні людей, які спілкуються одне з одним. Якщо ви маєте конфіденційну розмову, її можуть підслухати або навіть записати сторонні люди. Для приватного спілкування краще знайдіть тихе місце без камер спостереження. А якщо є загроза перехоплення вашої онлайн-розмови чи діалогу в месенджері, використовуйте надійні сервіси, які мають наскрізне шифрування. 

На випадок, якщо викрадуть пристрій чи користуватимуться ним без дозволу, убезпечте його за допомогою таких дій:

  • заздалегідь налаштуйте автоматичне створення резервних копій;
  • заздалегідь активуйте віддалене керування пристроєм (iOS — «Локатор», Android — «Знайти пристрій», Samsung — «Знайти телефон»);
  • увімкніть знищення даних у разі введення неправильного пароля (стандартно — 10 спроб, а після цього знищення);
  • активуйте шифрування вмісту смартфона та комп’ютера — це спосіб зробити дані недоступними зловмисникам. Зверніть увагу, що некоректне шифрування може нашкодити й назавжди позбавити вас файлів. Перед початком шифрування зробіть резервні копії та уважно прочитайте інструкцію.

І насамкінець пам’ятайте: кібербезпека — це постійний процес. Щоб залишатися захищеним від нових загроз, стежте за новинами в цій галузі й не нехтуйте заходами безпеки.

Матеріал створено в межах загальнонаціональної кампанії з підвищення рівня обізнаності населення України щодо кіберзагроз та основних правил кібергігієни, що реалізується Представництвом Фонду цивільних досліджень та розвитку США в Україні за підтримки Державного департаменту США. Думки авторів матеріалу не обов’язково відображають позицію Державного департаменту США.

Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *